Ana sayfa Middle Earth Rohan’ın Kuruluşu ve Tarihi

Rohan’ın Kuruluşu ve Tarihi

PAYLAŞ

Kuruluşu

3.Çağın 1200’lü yıllarında, Gondor’un kralları Rhovanion’un Kuzeyli insanları ile yakın ilişkiler kurdu. Kendisine Éothéod adını veren bu kuzeyli insanların arta kalan kabilesi, Anduin vadilerinden Mirkwood’un kuzey batısına taşındı ve Puslu Dağlar’ın (Misty Mountains) doğusundaki Angmar’ın Cadı Krallığı’nın kalıntılarını temizledi.

Bu sırada, Gondor toprağı olan Calenardhon (Rohan’ın ilk ismi) Büyük Veba sırasında terk edildi ve Vekilharç Cirion zamanında Balchoth’lar tarafından ele geçirildi.

3.Çağın 2509. yılında Cirion, Orta Dünya’nın kuzey doğusunda, birleşmiş bir insan istilasının ve Puslu Dağlar’dan (Misty Mountains) gelen orkların durdurulmasına yardım etmesi için Éothéod’a çağrı yaptı. Borondir, çağrısına cevap veren, Éothéod kralı Genç Eorl’a (Rohan’ın Kurucusu) ulaştı ve Celebrant Çayırları Savaşı‘nda omuz omuza savaştılar.

Bir hediye olarak Cirion, Eorl’u Amon Anwar Dağı’na çağırdı ve bu iki insan topluluğunun karşılıklı ittifakı üzerine yemin etti. Aynı zamanda vekilharç Cirion, terk edilen fakat verimli bir bölge olan Calenardhon’u da tekrar yerleşmeleri için Eorl’a verdi.

Tarihçesi

Eorl, halkını buraya taşıdı ve Gondor’un izni olmadan buraya yerleşmeye kalkan Dunlending’leri buradan kovdu. Eorl aynı zamanda Rohan’ın ilk şehri Aldburg’u da buraya inşa etti. Eorl, Rohan’ın en kuzeyinde bulunan ve en az nüfusa sahip olan Wold’ta Easterling’ler ile savaşırken hayatını kaybetti. Rohan krallığı, Dunlending’ler ve Easterling’lere karşı sınırları savunan ve geri kalan Orkları ve Balchoth’ları Wold’dan kovan ikinci kral Brego’nun hükmüyle devam etti. Brego ayrıca Meduseld’in Altın Salonu’nu inşa etti ve Edoras’ı Rohan’ın başkenti yaptı.

Edoras

Kral Aldor (3. Kral), Altın Çağ’ın kurucusuydu. Bu zaman dilimi içerisinde Rohan’ın fetih zincirini Isen’ın doğusuna kadar ilerletti ve Rohirrim’in sayısını da büyük ölçüde arttırdı. Aynı zamanda topraklarında kalan bütün Dunlendingleri de kovmayı başaran Kral Aldor’du. Rohan, Goldwine’ın (6. Kral) hükmü boyunca da başarılarına devam etti fakat Goldwine’ın sınırları koruduğu sıralarda Dunlendingler, Isengard’ın Çemberi’nin etrafında ve Fangorn Ormanı’nın güney saçaklarında yani Westfold’un kuzeyinde yavaş yavaş tekrar ortaya çıkmaya başladılar. Güçlü bir Dunlendish kuvveti kuruldu ve Kral Déor (7. Kral), nihayetinde düşmanlarını yenmek için Edoras’tan kuzeye doğru sürmek zorunda kaldı ama maalesef Isengard’ın Çemberini ele geçiremedi. Rohan Krallığını takip eden yıllarda Dunlendingler ortalığı karıştırmaya devam ettiler.

Rohirrim

İlk kral soyu, 9.kral Helm Hammerhand gelene kadar 249 yıl boyunca devam etti. Üçüncü Çağın 2758. yılında, Rohan, Freca’nın oğlu, hem Dunland hem Rohan kanı taşıyan Wulf’un komutası altında Dunlendingler tarafından işgal edildi. Kral Helm Hammerhand, 1 yıl boyunca, Gondor ve Dunharrow’dan destek gelene kadar Hornburg’a (Miğfer Dibi) sığındı. Fréaláf (10. Kral), cesur bir baskın ile Edoras’ı yeniden ele geçirdi ve en sonunda Dunlendingleri Isen ve Adorn’a sürerek Rohan’ı geri aldı.

Rohirrim, her ana hazırlıklı olmak için Westfold’un kuzeyinde güçlü bir birlik bulundurdu fakat Kral Folcwine (14. Kral) düşmanların bazılarını temizlemek için gene de Gondor’a ihtiyaç duyacaktı.

Bundan kısa bir süre sonra Saruman geldi ve Isengard’ı devraldı. Güçlü bir müttefik olarak karşılandı, çünkü Rohan’ın işgalden sonra gücünü tekrar kazanması 200 yıla yakın bir zaman almıştı.

İki jenerasyon boyunca, binlerce ork Beyaz Dağlar’da sığınmaya ve Rohirrim’i sıkıntıya sokmaya çalıştı. Kral Brytta (11. Kral) onlara karşı savaştı ve öldüğünde Rohan’ın tamamen orklardan temizlendiği düşünüldü fakat 3.çağın 2864. yılında Folca temizleyene kadar bu değişmemişti.

Thengel’in (16. Kral) saltanatı boyunca, kendisine Thorongil adını veren gizemli bir kuzeyli hizmetine girdi ve bir süre onunla birlikte at sürdü.

Borukent Savaşı

Saruman ve Grima

3. Çağın 2960. yılları sırasında Saruman Rohan’a karşı düşmanca bir tutum sergilemeye başladı. 3. Çağın 3014. yılında da güçlerini, Kral Theoden’i zayıflatmak ve Rohan’ı ele geçirmek için kullandı. Saruman ilerleyen yıllarda da Rohan’ın düşmanı olmayı durdurmadı ve 3. Çağın 3019. yılında çok büyük bir birlikle Rohan’a saldırdı. Bu saldırının üzerine Kral Theoden Edoras’ı boşaltmaya karar vererek halkının Hornburg’a (Miğfer Dibi) sığınmasına karar verdi. Hornburg’ta (Miğfer Dibi) yapılan savaşta, Saruman sayıca çok üstün gözüküyordu fakat Huornların da Rohan’ın yardımına koşmasıyla birlikte bu savaştan mağlup olarak ayrıldı.

Pelennor Çayırları Savaşı

Bu zafer ile birlikte Theoden, Pelennor Çayırları Savaşı’nda savaşmak için ordusunu Minas Tirith’e sürdü ve bu savaşta can verdi. Eomer’in tahta geçmesiyle birlikte Rohan krallarının 3. soyu da başlamış oldu. Eomer’in kral olarak yaptığı ilk faaliyet Gondor’un orduları ile birlikte Kara Kapılar’ın önündeki son savaşa gitmesi oldu ve yüzüğün yok edilmesinde büyük rol oynadı.

Gondor’daki vekilharç ünvanı son bulmuş, olması gerektiği gibi tahta Kral Aragorn geçmişti artık. Eomer’in de kral olmasıyla birlikte, Gondor ve Rohan’ın ittifakını temsil eden Cirion’un yemini yenilendi ve iki krallık arasındaki bağ da tekrar kurulmuş oldu…

Kaynaklar

  1. Tolkien Gateway
  2. Lord of The Rings: Fellowship of The Ring
  3. Lord of The Rings: Two Towers
  4. Lord of The Rings: Return of The King