Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Romanlardan Esinlenmiş 5 Oyun

Romanlardan Esinlenmiş 5 Oyun

PAYLAŞ

Filmlerden uyarlanmış oyunlar görmek oldukça alışılmış bir durum. Peki ya kitap oyunları? Bugünkü yazımızda sizlerle romanlardan esinlenilmiş 5 oyuna bakacağız.

Video oyunlarına hikaye/senaryo yazmak kesinlikle zor bir iş. Bu zor işin üstesinden gelmek için yazarlar, yeri geldiğinde başka eserleri kaynak olarak kullanarak kendilerine özgü hikaye yaratabiliyorlar. Filmleri, diziler, gerçek yaşanmış olaylar ve tabi ki kitapları bu kaynaklarda gösterebiliriz. Biz de bugünkü yazımızda, romanlardan esinlenmiş 5 oyuna bakacağız.

Başlamadan önce bu listede sadece romanların hikayesini anlatan oyunlara değil, aynı zamanda o romanlardan esinlenip kendilerine özgü hikayelere sahip oyunlara da bakacağımızı belirtmek istiyorum.

Sözü daha fazla uzatmadan “Romanlardan Esinlenmiş 5 Oyun” listemize geçiş yapalım.

1- Parasite Eve

1998 yılında Playstation için çıkan Parasite Eve, kendisi ile aynı adı taşıyan romandan esinlenerek yapılmış bir oyundu.

Listemizin ilk sırasına, 90’lı yıllarında sonunda kendisini aniden gösteren ve aynı şekilde aniden gözden kaybolan Parasite Eve’e yer verdik. Parasite Eve oyunu, 1995 yılında Hideaki Sena tarafından yazılan ve oyunla aynı adı taşıyan “Parasite Eve“ korku romanından esinlenmiş. Romandaki hikayenin devamını anlatan oyun, “Square Software” tarafından 1998 yılındaki çıkışıyla kısa sürede başarılı oldu, oyuncular ve hatta kitabın yazarından bile övgüyle bahsedildi. Hal böyle olunca Square Software, ilk oyundan 1 yıl sonra devam oyunu Parasite Eve 2’i satışa çıkardı. 2010 yılında ise yan oyun olan “The 3rd Birthday” çıktı.

Parasite Eve’in oynanışından bahsetmek gerekirse, eski Resident Evil oyunlarını alın ve RPG öğeleri ekleyin. RPG ve korku öğelerini içinde barındıran Parasite Eve bu yönüyle de kendisine özgü bir tür olmayı başarmıştı.

2- Assassin’s Creed

İlk Assassin’s Creed oyunu, Vladimir Bartol’un “Alamut” adlı eserinden esinlenmiştir.

Eğer Assassin’s Creed serisinin sadece tarihi olaylardan esinlendiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 13 Kasım 2007 tarihinden çıkan ilk Assassin’s Creed oyununun hikayesi asılında 1938 yılında Vladimir Bartol tarafından yazılmış “Alamut” romanından esinlenmiştir.

Romanda: Tahran’dan yaklaşık 96,5 km uzaklıkta olan Alamut kalesi kontrolünü elinde tutan Hassan-i Sabbah’ın saltanatı ve suikastçilerin (Haşhaşîlerin) hikayesi, anlatılmaktadır. Kitaba benzer hikayeyi kullanan Assassin’s Creed, gene romandan bazı karakterleri oyun içerisinde de yer vermiştir. Hatta kitapta geçen “Hiçbir şey mutlak gerçek değildir, hepsi mümkündür” cümlesi oyuna “Hiçbir şey gerçek değildir, her şey mümkündür” olarak aktarılmıştır.

3- American McGee’s Alice

American McGee’s Alice’i oynayan arkadaşlar, oyunun zaten “Alice: Harikalar Diyarında” romanından esinlendiğini biliyorlardır.

Listemizin ortasında bir çocuk romanından esinlenmiş ancak oyun olarak, pek çocuklara uygun olmayan American McGee’s Alice’e yer verdik. 1865 yılında Lewis Carroll tarafından yazılan “Alice Harikalar Diyarında” romanının hikaye olarak devamını anlatan American McGee’s Alice’de Harikalar Diyarı yolcuğundan sonra akıl sağlığını kaybetmiş Alice’in kontrolünü ele alıyor ve “Korkunç” Harikalar Diyarında etrafı kan gölüne çeviriyoruz.

4- Metro 2033

Metro 2033, romandaki atmosferi en başarılı şekilde oyuna aktarmayı başarmış yapımlardan biridir.

Listemizin son iki oyununda “romanlardan esinlenmiş oyunları” geride bırakarak “roman oyunlarına” bakıyoruz. Bunlardan ilk akla gelenlerden biri de 2005 yılında Dmitriy Gluhovskiy tarafından yazılan 2010 yılında ise roman ile aynı adı taşıyan “Metro 2033”tür.

Romanda ve oyunda, nükleer felaket sonrasında Moskova’nın metro tünellerinde, kıtlıkla hayatta kalmaya çalışan insanların hem felaket sonrası mutasyon ile ortaya çıkan yaratıklara hem de birbirlerine karşı verdikleri yaşam savaşı anlatılıyor.

Eğer benim kişisel fikrimi sorarsanız da Metro 2033, bir romandan uyarlanmış ve atmosferi başarılı bir şekilde anlatan en iyi ikinci oyundur. En iyisi ise:

5- The Witcher

Andrzej Sapkowski’in sayılı eserlerinden uyarlanarak yapılan “The Witcher”, özellikle 3. oyunu ile herkese kendinden bahsettirmeyi başaran bir yapımdı.

Muhtemelen bu yazıya tıklamadan önce bile The Witcher’ın listede yer alacağını tahmin etmişsinizdir. (Yazının kapak resminde bile The Witcher’a yer verdik.) Bu oyun serisinin hayranları ve oyunları takip eden arkadaşlar, The Witcher’ın Polonya doğumlu Leh yazar Andrzej Sapkowski’ın romanlarından uyarlandığını zaten biliyorlardır.

Andrzej Sapkowski tarafından yazılan romanlarda, “Rivialı Geralt” (Geralt of Rivia) adlı bir canavar avcısının maceraları anlatılıyor (spoiler vermemek için sadece bu kadarını yazıyorum). Oyun da romanlarda geçen bu hikayeleri oyuncalara açık dünya RPG türünde sunarak çok başarılı bir iş çıkartıyor.

Merak edenleri ve hayranları için The Witcher serisine ait romanların adlarını, yayınlanış tarihlerine göre şu şekilde sıralayabiliriz:

  • The Sword of Destiny (1992)
  • The Last Wish (1993)
  • Blood of Elves (1994)
  • Time of Contempt (1995)
  • Bapthism of Fire (1996)
  • The Swallow’s Tower (1997)
  • Lady of the Lake (1999)
  • Season of Storms (2013)

Bu listeye eklenebilecek daha birçok oyun var ancak biz bugünlük sadece bu beş oyuna yer verdik. Bu oyunların kaç tanesinin kitaplardan esinlendiğini biliyordunuz ve aralarında okuduklarınız var mı? Görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yorum olarak yazarak bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Herkese iyi oyunlar.

Yorumlar