Ana sayfa Harry Potter Filmler Ronald Bilius Weasley

Ronald Bilius Weasley

PAYLAŞ

 

Altın Üçlü’nün kızıl üyesi, Harry Potter’ın en yakın arkadaşı Ron Weasley,  1 Mart 1980’de, Arthur ve Molly Weasley’in altıncı çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Ağabeyleri Bill, Charlie, Percy, Fred ve George’dur. Ginny isminde de bir kız kardeşi vardır. Yazarımız Rowling O’nu ”Uzun boylu, zayıf, leylek bacaklı, çilli, uzun burunlu ve elleriyle ayakları kocaman” olarak tanımlamıştır. ( Bknz. Harry Potter ve Felsefe Taşı, 6. Bölüm, Peron Dokuz Üç Çeyrek’ten Yolculuk)

 

 

Weasley ailesi pek varlıklı sayılmazlardı. Pek çok büyücü ailesi , özellikle Malfoylar, onları ”Kanı-bozuk” olarak nitelendirirlerdi. Bunun sebeplerinden biri Ron’un babasının Muggle’lara ve Muggle hayat tarzına olan iflah olmaz merakıydı. Her şeye rağmen Weasley aile bireyleri oldukça renkli karakterlerdir.

3

Felsefe Taşı

 

Ron da Harry ile aynı yılda, 1991’de Hogwarts’a çağrılmıştır.Ron Weasley’in sıradan hayatının dönüm noktası Harry ile tanışması olmuştur.  Hogwarts Ekspresi’nde Harry ile aynı kompartımanda ettikleri yolculuk ile dostlukları başlamış oldu. ( Harry’nin bir kompartıman dolusu abur-cubur satın alması Ron’u en hassas noktasından vurmuştu, unutmayalım.)

4

Birbirlerine çabucak ısınan ikili daha sonra Altın Üçlü’ye eklenecek olan Hermione Granger ile tanıştı. Ron’un Hermione’yi oldukça sinir bozucu bulduğunu söyleyebiliriz. Ron Hogwarts’ta bina seçimlerinde ,Harry gibi Gryffindor’a seçildi ve Hermione de Gryffindor’da idi. Bu ikili nin anlaştığını söylersek yalan olur. Deyim yerindeyse ateş ve barut gibiydiler.

5

”Ron bekle. Bekle, bekle. Yoksa birinin gözünü çıkaracaksın. Ayrıca yanlış söylüyorsun. Doğrusu Leviosa, Leviosar değil.

Noel gecesi Hogwarts’a giren bir troll, Hermione’nin olduğu tuvalete girince, Harry ve Ron Hermione’yi kurtarmaya çalıştılar. Ron Wingardium Leviosa büyüsünü kullandı .Trolü sersemleten Harry ve Ron bu günden sonra Hermione ile arkadaş oldu.

6

”Troll! Zindanda troll var! Haber vereyim dedim…” ~Profesör Quirinius Quirrell

 

Felsefe Taşı adlı oldukça güçlü ve büyülü bir nesnenin okulda saklandığını ve Voldemort’un onu ele geçirmeye çalıştığını öğrenen üçlü taşa ulaşmak için üçüncü kattaki yasak koridora girdi. Ron taşı bulmaya çalışırken önlerine çıkan engellerden olan Büyücü Satrancı’nda büyük başarı gösterdi, ve kendini feda edip Harry ve Hermione’nin ilerlemesini sağladı. Bu başarısı Gryffindor’a 50 puan kazandırdı.

7

Sırlar Odası

Ron, Harry’den yaz tatili boyunca haber alamayınca endişelenmiş ve ikiz ağabeyleri Fred ve George ile birlikte, babalarının uçan Ford Anglia’sını alarak Privet Drive’a gelmiştir.( Anneleri Molly fena haşlamıştı hatırlarsanız.)

???????????

”Yataklar boş! Not yok! Araba gitmiş… çarpabilirdiniz… üzüntüden deliye döndüm… sizin umurunuzda mı?.. asla, ömrüm oldukça… bekleyin hele, babanız eve gelsin, Bill ya da Charlie ya da Percy’de başımıza hiç böyle şeyler gelmemişti…” ~Molly Weasley

Hogwarts’a döneceklerken Peron 9 3/4 geçidinin ev cini Dobby tarafından kapatılması sonucu ikili çareyi uçan arabayı kullanarak okula gitmekte bulmuşlar ve Hogwarts tarihinin en havalı girişini yapmışlardır.

9

Bu girişte şamarcı Söğüt’e birazcık(!) zarar vermişlerdir. Ağacın onlara verdiği zarardan daha az olduğu kesin. (Hermione aynı şeyi düşünmemektedir o ayrı.) Okula uçan arabayla gelmenin verdiği havalılık Molly Weasley’in Ron’a bir çığırtkan göndermesiyle sona ermiştir.

10

Gryffindor Takımı Quidditch antrenmanına giderken Slytherin Takımının da antrenman yapmak istemesi üzerine oluşan gergin hava kötü çocuk Malfoy’un Hermione’ye ‘’Bulanık’’ demesiyle şiddetlenmiş, Ron’un tepesi atmış ve Malfoy’u lanetlemeye çalışmıştır. Ron’un asası Şamarcı Söğüt’e çarpmalarından dolayı kırılmıştı bu yüzden lanet geri tepti ve Ron bir kova dolusu sümüklüböcek kusmak durumunda kaldı. (Ouch :/)

11

Hogwarts’taki ikinci yıllarında Sırlar Odası denilen ve daha önce bulunamayan bir oda olduğu, burada Slytherin’in varisinin kontrol edebildiği bir canavarın olduğu söylentileri dolaşmaya başladı. Bir süre sonra öğrenciler- ve hatta hayaletler -taşlamış şekilde koridorlarda bulunmaya başlandı. Slytherin’in varisinin kim olduğunu düşünen üçlü bu bilgiyi Malfoy’dan öğrenebileceklerini düşünmüş ve Hermione’nin önerisiyle Çok Özlü İksir’e başvurmuşlardır. Ron, Vincent Crabbe’e Harry ise Gregory Goyle’a dönüşmüşlerdir. Bu girişimin sonucunda Malfoy’un bir şey bilmediğini öğrendiler. Saldırılar devam edip en sonunda Ron’un kardeşi Ginny kaçırılınca Harry ve Ron Sırlar Odası’na girmişlerdir. Voldemort’u yenip Ginny’i kurtarmışlardır. Bunun sonucunda ”Okula Hizmet Özel Ödülü” aldılar.

 

Azkaban Tutsağı

12

Ron, okuldaki üçüncü yılı başlamadan önce ailesi ile birlikte Mısır’a, en büyük ağabeyi Bill’i ziyarete gitmiştir. Döndüklerinde Harry’i tehlike içinde bulurlar. Son zamanların en azılı suçlularından Sirius Black kaçmıştır ve Harry’nin peşindedir! Hogwarts’a döndüklerinde dahi bu korku peşlerini bırakmaz. Bu sebeple Hogwarts yıl boyunca ruh emiciler tarafından korunacaktır. ( Böyle korunma olmaz olsun!)

Üçüncü yıllarında yeni dersler alan üçlü, Sihirli Yaratıkların Bakımı Dersi’nde Hagrid ile birlikte olacakları için memnundurlar. İlk derslerinde Şahgaga adlı Hipogrif ile tanışırlar. Malfoy’un yaratığı kışkırtması üzerine Şahgaga ona saldırır ve Malfoy’un kolu incinir. Hemen babasına haber veren Malfoy yüzünden Şahgaga’ya idam cezası verilir.

Bu arada Ron’un küçüklüğünden beri evcil hayvanı olan faresi Scabbers ortalardan kaybolmuştur ve Ron, Hermione’nin kedisi Crookshanks’in onu yediğini düşünmektedir. Üçlü Hagrid’e destek olmaya giderken Ron faresi Scabbers’ı görür. Ancak fare onu ısırır ve kaçar. Ronald faresinin peşinden gittiğinde büyük siyah bir köpek ile, ecel ile karşılaşır. Bu siyah köpek bir animagus olan Sirius Black’tir! Black , Ron’u bacağından ısırır ve Şamarcı Söğüt’ün altında bulunan gizli bir geçitle Bağıran Baraka’ya götürür. Harry ve Hermione de gelirler ve burada Sirius’un masum olduğunu, asıl suçlunun Peter Pettigrew olduğunu öğrenirler. Şaşırtıcı olan Pettigrew’in Ron’un faresi Scabbers olmasıdır!

13

Sirius Black Ruh Emiciler tarafından yakalanıp hapsedilir. Harry ve Hermione Sirius’u kurtarmak için zaman döndürücü kullanırlar ancak Ron yaralı bacağından dolayı hastane kanadında kalmak zorunda kalmıştır.

 

Ateş Kadehi

Ron ve arkadaşları Harry ve Hermione için yaz tatilleri oldukça eğlenceli geçecektir. Çünkü Quidditch Dünya Kupası finali maçı İrlanda ile Bulgaristan arasında yapılacaktır. Ron’un babası Arthur Weasley ailesi için bilet ayarlamayı başarmıştır. Maç oldukça heyecan vericidir çünkü Ron idolü Bulgar Arayıcı Viktor Krum’ u izleyecektir!

14

”Krum gibisi yok. Tıpkı bir kuş gibi rüzgarda uçması! Bir sporcudan daha öte biri. O bir sanatçı! ” ~ Ron Weasley

Maç oldukça heyecanlı ve keyifli olsa da sonunda büyücülerin kampını Voldemort’un müridleri olan Ölüm Yiyenler basmıştır. Gökyüzüne Voldemort’un işaretini, karanlık işareti yapmışlardır.

Okula döndüklerinde ise daha da heyecanlı bir etkinlikle karşı karşıya geleceklerdir. Üç Büyücü Turnuvası!  İki yabancı büyücülük okulu olan Beuxbatons ve Durmstrang’dan da cadı ve büyücüler Hogwarts’a gelmiştir. Ancak yaşı tutmadığı için Ronald katılamayacaktır. Harry katılmak istememesine rağmen şampiyon olarak seçilince ikilinin arası bozulmuştur. Ron Harry’nin ismini Ateş Kadehi’ne atmak için bir yol bulduğunu ama kendisinden sakladığını düşünmüştür. Turnuva görevlerini görünce Ron’un fikri değişmiş ve Harry ile araları düzelmiştir.

15

İkinci görevde her şampiyondan bir hazine çalınmış ve Kara Göl’ün dibine saklanmıştı. Ron ise Harry’nin hazinesiydi. Ayrıca Ron’un Hermione ile arası da pek iyi sayılmazdı. Çünkü Hermione Noel Balosu’na Ron’un hayran olduğu, idolü Durmstrang’lı Viktor Krum ile gitmişti. Bu da yetmez gibi ikinci görevde Hermione Viktor Krum’un hazinesi olarak alınmıştı. Ron onu epey kıskanmıştır.

16

Turnuva’da son görev bir tuzaktı. Harry Voldemort’un elinden zor kurtulmuş, Cedric Diggory ise öldürülmüştü.  Ron Harry’nin yanında olmuştur.

 

Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Voldemort’un dönüşüyle savaşın yaklaştığını gören Dumbledore, Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nı kurdu. Karargahları ise Grimmauld Meydanı 12 Numara idi. Ron ve Hermione de Yoldaşlığa katıldılar ve Sirius Black’a ait olan karargahı temizlemeye koyuldular.

17

Bu sırada Harry’e Privet Drive’da bir Ruh Emici saldırmış ve Harry kendini savunmak için Patronus büyüsü yapmıştır. Bunun için Büyüceşura’da yargılanmış ve aklanmıştır.

Derken beklenmedik bir şekilde Ron’a sınıf başkanı rütbesi verilir. Hermione de sınıf başkanıdır. Anne babası Ron’a hediye olarak bir Silsüpür 11 alırlar. Okula döndüklerinde Ron Gryffindor Tutucusu olmuştur.

18

Ron için yıl güzel başlamıştır. Dolores Umbridge ile tanışana kadar.  Yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Profesörü Dolores Umbridge , ki kendisi bakanlığın ajanıdır- ders müfredatlarını değiştirmiş ve kişilerin kendilerini asa kullanmadan da savunabileceğini düşünmektedir.          ( Öldüren Lanet’ten koşarak kaçabiliriz değil mi Umbridge?)

Harry, Hermione ve Ron kendi kendilerini eğitmeye karar vermişlerdir. Ron Harry’nin Dumbledore’un Ordusu’nu kurmasına yardım etmiştir. Böylece Harry arkadaşlarına savunma büyüleri öğretmeye başlamıştır.

19

Noel’den önce Ron’un babası Arthur Weasley, Voldemort’un yılanı Nagini tarafından saldırıya uğramıştır. Harry, bu olayı zihninde görmüştür. Profesör Dumbledore’a bildirmeleri sayesinde Arthur Weasley ölümden dönmüştür. Bu ne anlama gelmektedir? Voldemort Harry’nin zihniyle bağlantı kurabilmektedir! Bu bağı kullanan Voldemort, Harry’i Sirius’un Bakanlıkta Voldemort tarafından işkence gördüğüne inandırmıştır. Bakanlığa gitmek isteyen Harry’e Ron ve diğerleri de eşlik etmiştir.

20

Bakanlıkta Ölüm yiyenlerle düelloya tutuşmuşlardır. Bu günden sonra Voldemort’un geri döndüğüne herkes emin olmuştur.

Melez Prens

Ron’un okuldaki altıncı yılı epey hareketli geçmiştir. Gryffindor Quidditch Takımı’ndaki Cormac MacLaggen ile rekabete girişmiş , Harry ve Hermione ile olan arkadaşlığında problemler yaşamıştır .

21

İksir hocası profesör Slughorn Harry ve Hermione’yi kendi kulübü olan ”Slug Kulübü” toplantılarına çağırmış ancak Ron’u görmezden gelmiştir. Ayrıca Harry ve Hermione’nin yakınlığını kıskanmaya başlamıştır.Bir süre sonra Ron Gryffindor’dan Lavender Brown ile çıkmaya başlamıştır. Hermione bu duruma çok sinirlenmiştir.

22

Harry’nin seçilmiş kişi olduğuna inanan hayranlarından Romilda Vane aşk iksiri dolu çikolatalar hazırlayıp Harry’e göndermiştir. Bu çikolataları Ron yemiş ( Nedense hiç şaşırmadık?) ve Romilda’ya aşık olmuştur. Harry onu panzehir alması için Profesör Slughorn’a götürmüştür. Ancak birlikte içtikleri kadehe zehir koyulmuştur. Ron ölmek üzereyken Harry bezir kullanarak Ron’u kurtarır. Ron hastane kanadındayken Hermione’nin adını sayıklar ve Lavender bu işe bozulur, nihayetinde ayrılırlar.

23

Senenin sonunda Harry ve Dumbledore okuldan kısa bir süreliğine ayrılmıştı. Bütün sene şüpheli hareketler sergileyen Malfoy’un planı açığa çıktı. Ölüm Yiyenler Hogwarts’a sızmıştı! Ron, Hermione, Ginny ve diğerleri Astronomi kulesinde Ölüm Yiyenlerle savaşmışlardır. Ron savaşta yara almış ama ölmemiştir çünkü Hermione ve diğerleriyle birlikte Felix Felicis içmişlerdir.  Ancak ağabeyi Bill Weasley kurtadam Fenrir Greyback tarafından ısırılmıştır. Savaşın sonunda Dumbledore Severus Snape tarafından öldürülmüştür.Dumbledore’un cenazesine katılmışlar ve eve dönmüşlerdir.

 

Ölüm Yadigarları

1997 yazı boyunca Ron, Harry ve Hermione ile birlikte planlar yapmışlardır. Amaçları Hortkulukları bulup yok etmektir. Ancak nasıl yapacaklarını ve nereden başlayacaklarını bilememektedirler. Savaşın ortasında herkese korkuyu unutturacak bir etkinlik yaklaşmaktadır.  Ron’un ağabeyi Bill ile Fleur’un düğünü.

24

Düğün gerçekleşir ancak sonunda Ölüm Yiyenler saldırır. Ron, Harry ve Hermione ile birlikte kaçar ve yoldaşlık karargahına giderler. Buradan sonra da ipuçları toplayarak hortkulukları aramaya başlarlar.  Regulus Arcturus Black’in madalyonunu bulduklarında bir şey fark ederler. Madalyonu takan kişinin kişiliği değişmektedir. Ron madalyonu taktığı sırada Harry ile tartışır ve onları terk eder.

 

Bir süre yalnız kalan Ron, sonra Harry ve Hermione’ye geri döner ve madalyonu Gryffindor’un kılıcı ile yok eder. Helga Hufflepuff’ın kupasını almak için Gringotts’a girme riskini göze alırlar. Daha sonra da Rovena Ravenclaw’ın diademini bulmak için Harry ve Hermione ile Hogwarts’a girerler. Savaş başladığında Ron’un aklına Hortkulukları basilisk dişiyle yok edebilecekleri gelir ve Hermione ile sırlar odasına girip basilisk dişiyle kupayı yok ederler. Sonra da öpüşürler.

25

Diadem de zebani ateşiyle yok edilir. Tüm hortkuluklar yok edildikten sonra Voldemort sonsuza kadar yok olur. Ancak savaş esnasında Ron’un ağabeyi Fred öldürülür. Ron bu acıyı hiç atlatamayacaktır.

Savaşın üzerinden 19 yıl geçmiştir.  Ron ve Hermione evlenmiş ve Rose ve Hugo adında iki çocukları olmuştur.

26

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleMoon Knight
Sonraki makaleElfler (Quendi)
Eskiçağ Tarihçisi-Nümismat adayı. Tam zamanlı geek, mütemadiyen öğrenci.