Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Roots of Insanity Röportaj

Roots of Insanity Röportaj

PAYLAŞ

Outlast, Amnesia, Soma derken korku oyunlarının sayısı aldı başını gitti. Fakat bu sefer ki korku oyunu yerli yapım. Ayrıca Türkçe dublaj desteğinin olacağı söylendiğinde daha da heyecanlandım. Oyunun yapımcısı olan Crania Games ile ufak çaplı bir röportaj gerçekleştirdik. Lafı daha fazla uzatmadan röportaja geçelim.

  Roots of Insanity nedir?

Deliliğin kökenleri olarak çevirebileceğimiz Roots of Insanity, epilepsi rahatsızlığı olan bir doktorun gözünden gerçeklik kavramını sorgulayabileceğimiz bir oyundur.

   Oyununuzun temel konusu ne olacak ?

Önceden de söylediğim gibi Roots of Insanity epilepsi hastası olan Dr. Riley’in sıradan olmayan bir gününü anlatmaktadır. Çalıştığı hastanede gece nöbetine kalan karakterimiz, dışarıdan duyduğu bir çığlığın sebebini araştırmak için odasından çıktığında olanlar oluyor ve kendini içinden çıkılamaz bir durumun içinde buluyor. Dr.Riley’nin bu bilinmezlikten en kısa sürede kurtulması gerekmekte. Ayrıca epilepsi krizleri için ilaçlarını unutmaması lazım.

   Oyunu yapmaya başlama amacınız tam olarak neydi ?

Oyunlara sevdalı bir insan olarak her zaman oyun yapmak istemişimdir. Her zaman başka hedefler peşinde koşarak, başka insanlar ile başka işler yapmaya çalışarak hayatımı geçirdim. Benim bu oyuna başlamam bir nevi delirme noktam ile eş zamanlı oldu. Bu oyunda size kendimi anlatmak istedim. İçinde bulunduğum ruh halini sadece bu tarz bir proje ile insanlara anlatabileceğimi fark ettim ve oyun yapmaya başladım.

   Oyun kaç kişilik bir ekip ile yapılıyor ve ne zamandır yapımı sürüyor?
Oyunu yaklaşık 1 senedir tek başıma yapmaktayım. Son 2 ayda ise ses konusunda Abra Sounds firmasından yardım almaktayım. Ayrıca en büyük destekçim ve yardımcım olarak kız arkadaşım İrina Moroz sayesinde oyun senaryosunu ve kullanıcı arayüzü tasarımlarını tamamlamış bulunmaktayım. Bunlar dışındaki tüm sistem ve tasarım bana ait.

   Oyunun yapım aşamasındayken engeller ile karşılaştınız mı ? Karşılaştıysanız bu engelleri nasıl atlattınız ?

Oyunun yapım aşamasının yarısından çoğu engeller ile uğraşmakla geçti diyebilirim. Bu engeller yüzünden pes etmeyerek daha da inatlaşıp sorunları çözerek, gerekirse çoğu insanı karşıma alarak aştım, aşmaya devam ediyorum.

   Türk yapımcılara yeterli ilgi gösteriliyor mu?

Şuana kadar gayet güzel bir ilgi ve destek almış olan Roots of Insanity adına herkese teşekkür etmek istiyorum. Türk yapımcılara gayet güzel bir destek veriliyor bence. Fakat bazı oyuncu arkadaşlarımız çok ufak noktalara takılıp yıllarca emek harcanmış projeleri yerle bir edecek yorumlar yapabiliyor. Bize de buradan canları sağ olsun demek düşüyor.

   Diğer Türk yapımcılara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle tüm Türk yapımcı dostlarımı, bu zor ülkede ve zor zamanda istedikleri şeyi yapmaya çalıştıklarından dolayı tebrik ediyorum. Lütfen hiç biriniz pes etmeyin. Olumsuz yorumlarla canınızı sıkmayın. Daha iyisi için daha fazla çalışın.

   Oyununuzun oyuncuları tatmin edeceğini düşünüyor musunuz ? Evet ise bunu 10 üzerinden değerlendirseniz kaç olurdu ?

Oyunumuzun oyuncuları büyük ölçüde tatmin edeceğini düşünüyorum. Yer yer güzel oyunlardan alınan özellikleri (her ne kadar bu kötü bir şey olarak lanse edilse de bence gayet olması gereken bir şey), yer yer yeni bir soluk katmaya çalıştığımız yanları ile oyuncuları mümkün olduğunca tatmin edebilecek bir oyun ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. 10 üzerinden 8 gibi bir puan verebilirim. 2 puanlık kesintinin sebebi ise, bence oyunda bazı eksikler var ve bunu insanlarda fark ediyor. Hem oyunda çalışan çoğunlukla sadece ben olduğumdan, hem de maddi imkanlardan dolayı bazı hatalar giderilemiyor. Umarız ki oyuncu arkadaşlarımızın güzel destekleriyle çok daha güzel projelere imzamızı atabiliriz.

  Oyununuzu diğer oyunlardan ayıracak etken nedir?

Günümüzdeki korku oyunlarını, saklanmanın ve kaçmanın sürekli korku unsurunu arttırdığını düşünerek geliştirmekteler. Elbette bu unsurların çok etkisi var. Fakat 15’den fazla sadece kaçmanın saklamanın olduğu oyun sayabilirim size. Elbette hepsini gayet korkarak oynadım ve çok başarılı buluyorum. Fakat farklı bir şeyler yapmak istedim ve bence asıl korkunç şey oyuncunun kendini savunma imkanı olmasına rağmen çaresiz hissetmesi. Düşünsenize elinizde bıçak var, silah var, fakat bunlara rağmen terk edilmiş bir hastanenin ortasında tir tir titreyerek epilepsi krizi geçiriyorsunuz. Neyin gerçek olup neyin olmadığını bilmediğiniz bir yerde hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Sizden yardım bekleyen onca insanı yüz üstü bırakmamaya çalışıyorsunuz.
Ayrıca belirtmek isterim ki oyun Türkçe dublaj ve alt yazı seçeneği mevcut olarak yayınlanacaktır.
Umarız ki çoğunluğun seveceği bir oyun ortaya çıkara bilmişizdir. Herkese desteklerinden dolayı tekrar teşekkür ediyorum.

İşte oyunun gameplay videosu;

 

 

Buradan oyunun greenlight sayfasına, buradan ise oyunun facebook sayfasına ulaşabilirsiniz. Oyun hakkında tartışmak için ise buradan Fantazya Gaming grubuna katılabilirsiniz.

Yorumlar