Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Tolkien’nin diğer eserleri 1 – Roverandom

Tolkien’nin diğer eserleri 1 – Roverandom

PAYLAŞ

Eru’nun evreni yaratışı ile güneşin 4. Çağı arasındaki hikayeleri anlatan destan muhakkak ki Tolkien’in en önemli eseriydi. Ama Tolkien’in sadece bu eserden ibaret olduğunu düşünmekte büyük hata olur. Tolkien başka hikayelerde de yarattı veya büyük efsanelerin kendince yorumlarını da yazdı. Elimden geldiğince bu eserlerden kısaca bahsedeceğim. Bu yazımın konusu da bu hikayelerden biri olan ve elimde bulunan nüshasının giriş bölümünden de faydalanarak anlatacağım Roverandom.

Tolkien tamamen kendi hayal gücünün ürünü olan dünyalar yaratırken gerçek yaşamından bazı olaylardan da esinlenmiştir. Aslında roverandom da böyle bir olaya dayanmaktadır. Tolkien ailesi 1925 yazında tatil için deniz kenarında bir kasaba olan Filey’e gittiler. Deniz kıyısında bir kulübede yapılan tatil Tolkien’in bu eseri yaratmasında ilham kaynağı oldu.

Hemen hemen hepimizin çocukken çok bağlandığı sürekli yanında gezdirdiği bir oyuncağı olmuştur. O zamanlar henüz 5 yaşında olan Michael’da diğer çocuklardan farklı değildi. Siyah beyaz renkte minyatür bir oyuncak köpeği vardı. Asla yanından ayırmıyor, onunla yemek yiyor ve uyuyordu. Filey deki tatil sırasında deniz kenarında kardeşi ve babası ile yaptığı yürüyüş sırasında da bu alışkanlığından vaz geçmiş değildi. Fakat denizde taş sektirmek gibi daha ilgi çekici bir eğlence için bu oyuncağını beyaz taşlarla kaplı kumsala bıraktı. Ve pek tabii ki oyuncak kayboldu. 2 günlük arayış sonuç vermediğinde küçük Michael hala ağlıyordu. Sonra tüm yeteneklerinin yanında mükemmel bir masalcı olan Baba Tolkien dışarıda fırtınanın kulübenin duvarlarına vurduğu ve tüm ailenin uykusuz kaldığı o gecede hikayesini anlattı.

Belki de o anda doğaçlanan fakat başka hikaye tahayyüllerinden de parçalar barındıran bu hikaye İsmi Rover olan gerçek bir köpeğin hikayesiydi. Onun için her şey bir büyücüye çatması ve o büyücü tarafından bir minyatür oyuncağa dönüşmesiyle birlikte başlamıştı. Kendisine fazlasıyla bağlı Bir çocuk tarafından bulunmuş ve korunmuştu. Kum üzerine bırakıldığında bir kum büyücüsüyle karşılaşıp kurtulmak için yaptığı anlaşmaya kadar da bu böyle sürmüştü. Bu olay onun maceralarının sadece başlangıcıydı.Benim hikayenin içeriğine dair anlatımım bu kadar geri kalanına girmeyeceğim.

Yazım sürecine dönersek Tolkien aynı zamanda akademik işleri de olan biriydi ve bu işlerini ancak tatillerde bırakabiliyordu. Hikayenin yazıya dökülüşü de 1927 aralık ayına yani Noel tatiline denk geldi. Tahminimce o gece anlatılan hikaye ana hatlarıyla var olsa da çocukları sakinleştirmek için anlatılmış bir kısa masaldı. Aradan geçen 2 yılda Tolkien sürekli geliştirdi ve ayrıntılandırdı. Okurken göreceksiniz ki bazı noktalardaki ayrıntılı betimleme bir gece yarısına sığmayacak kadar çoktur.

Tolkien Rover’ın hikayesini baştan tekrar tekrar gözden geçirerek Hobbit’i yayınladığı ve büyük ilgi görerek başka hikayeler yazmasının da istendiği 1936 yılına kadar geldi. Hikayeyi aynı yıl Hobbit’i, 1954 sonrası da Yüzüklerin efendisini basan yayınevine götürdü. Belki başka bir yazımda değinebileceğim Hamli çiftçi Giles’te aynı zamanda götürülen başka bir hikayeydi. Yayınevi şirketi başkanının oğlunun değerlendirilmesiyle iyi yazılmış ve eğlenceli bulunan eser yine de kabul görmedi. Yayıncının asıl istediği Hobbit’in devam öyküsüydü. Zaten zihin dünyasının büyük bölümünü kaplayan ve Yüzüklerin Efendisi olarak bildiğimiz bu hikaye Roverandom’un kenara kaldırılmasından sonra tamamen öne çıktı. Bildiğimiz kadarıyla Tolkien bir daha hiç Roverandom’a dönmedi. Çocukları avutmak için kurgulanmış ve o yılların birçok gerçek zamanlı olayından izler barındıran bu hikaye Christopher Tolkien’in onayıyla oluşturulan ve elimizde olan nüshasının yayınlanmasına kadar Tolkien’in çalışma külliyatı içinde kaybolup gitti.

Bazen böylesine güzel hikayeler daha  büyük destanların gölgesinde kalabiliyor, fakat gerçekten iyiyse bir gün mutlaka o hikayeyi okuyoruz, aradan yıllar geçmiş olsa bile.

Yorumlar