Ana sayfa Harry Potter Filmler Rubeus Hagrid

Rubeus Hagrid

PAYLAŞ

Rubeus, İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Dean Ormanı’na yakın bir yerde kısa boylu adı bilinmeyen bir büyücü ve bir dev olan Fridwulfa’nın yarı dev çocuğu olarak 6 Kasım 1928’de dünyaya gelmiştir. Adının anlamı Latin bir kelime olan ve türkçesi kırmızı olan “rubinus”dan gelmektedir. Annesi, Rubeus henüz üç yaşındayken o ve babasını terk edip kolonisine geri dönmüştür. Çünkü dişi devler anaç değillerdi ve kendi boyutlarından kişileri tercih ederlerdi. Aynı sebepten ötürü Rubeus’un üvey kardeşi Gwarp da tek edilmiştir.Hogwarts yıllarına kadar babası ile büyüyen Rubeus’un onunla ilgili bir anısı olarak, babası onu kızdırdığında onu alıp gardobun üstüne koyması bilinmektedir.

 

Hogwarts’a bir Gryffindor öğrencisi olarak başlayan Rubeus’un hayvan sevgisi daha ilk yılında kendini göstermiş ve bir örümcek olan Aragog’u beslemeye başlamıştır. Aynı dönem Voldemort Sırlar Odası’nı açmış ve öğrencilere yönelik yapılan saldırılar ve Myrtle Warren’ın ölümünün suçunu Aragog’a atarak Rubeus’un okuldan kovulmasına sebep olmuştur. Kaderin bir cilvesi olarak babası bunu öğrenememiştir çünkü yine aynı dönem hayatını kaybetmiştir. Atılmadan sonra Sihir Bakanlığı onun büyü kullanımını yasaklamış ve asasını kırmıştır. Ama onun masum olduğuna inanan Albus Dumbledore, zamanın Hogwarts müdürü Armando Dippet’ı ikna etmiş ve Hagrid burada bekçi olarak yaşamaya devam etmiştir. Büyü kullanımını ise söylentiye göre kırık asasının içine saklandığı pembe bir şemsiye ile devam ettirmiştir. Bundan sonra Hagrid, Zümrüanka Yoldaşlığı’na katılmış ve ilk görevi olarak ailesinin ölümünden sonra Harry Potter’ı alıp Sirius Black’in motorunu kullanarak onu yeni ailesi ile yaşayacağı yere getirmiştir.

3

 

Harry Hogwarts’a kabul edildiği yılda kendisine Albus Dumbledore tarafından Harry’i bulma ve ona kabul mektubunu ulaştırma görevi verilmiştir. Hagrid bu görevi yerine getirerek ona aynı zamanda okul eşyalarını alma ve büyücü dünyası ile tanışmasında yardımcı olmuştur. Harry’nin ilk gerçek nezaket ile tanışmasına vesile olmuş ona aynı zamanda bir de doğum günü pastası vermiştir. Hagrid’in o sırada bir başka görevi de Gringotts’da bulunan yüksek güvenlikli kasa 713’den Felsefe Taşı’nı almaktır. Bu görevi yerine getirdikten sonra Harry’e Hedwig adlı kuşunu alıp tren bileti konusunda da yardımcı olmuştur.

 

4

 

Harry ve Hagrid kasa 713’ü boşalttıktan kısa bir süre sonra kasanın soyulmaya çalıştığı haberi gelince Harry, Ron ve Hermione girmeleri yasak olan üçüncü kat koridorunda Felsefe Taşı’nın saklandığını anlamış ve Hagrid de onu koruyan üç başlı köpeği ağzından kaçırmıştır. 1992 baharında Hagrid Hog’s Head’de tanıştığı bir adamla oynadığı kart oyununda bir ejderha yumurtası kazanmış ve ona da ağzından üç başlı köpeğin bilgisini ve nasıl alt edileceğini kaçırmıştır. Harry, Ron ve Hermione bunu anladıklarında Hagrid büyük suçluluk duymuş ama Harry ona kendisini suçlamaması konusunda telkin vermiştir. Ejderha yumurtasından çıkan Norbert ise orada yaşayamacağından dolayı Ron’un abisi Charlie’nin yanına verilmiştir.

Harry’nin ikinci yılında Hagrid, Sırlar Odası’nı tekrar açma suçuyla suçlanmış ve Azkaban’a gönderilmiştir. Buna rağmen Dumbledore Hagrid’in yanında olmuş ve onunla konuşmaya devam etmiştir. Gitmeden önce Hagrid’in Ron ve Harry’e “Örümcekleri izleyin.” tavsiyesi sonucunda Harry ve Ron, Aragog’u bulmuş ve ondan odanın canavarının Hagrid ile alakası olmadığını, canavarın 1940lar’da bir kızı tuvalette öldürdüğünü anlatmıştır. Aragog ve ailesinin onları yeme isteğine karşı zar zor kaçan Harry ve Ron öldürülen kızın Myrtle Warren olduğunu çözmüş ve Sırlar Odası’nı açan Harry basiliski öldürüp, hortkuluklardan biri olan Tom Riddle’n güncesini yok ederek Ginny’i kurtarmış ve Hagrid’in suçsuz olduğunu kanıtlamıştır.

Harry’nin üçüncü yılında Hagrid, Sihirli Yaratıkların Bakımı dersi profesörü olmuş ve ilk dersinde üçüncü sınıflara Hipogrifleri anlatmıştır. Saygı bekleyen yaratıklar olmalarını söylemesine rağmen Draco Malfoy dikkat etmeden ona yaklşamış ve yaralanmasına sebep olmuştur. Bu olaydan sonra Bakanlık Hipogrif’in idam edilmesine karar vermiştir. Bu olay daha sonra Üçbüyücü Turnuvası sırasında Rita Skeeter tarafından Hagrid’e kötü bir itibar vermek için kullanılmıştır. Hagrid bu idam karşısında çok üzülmesine rağmen Harry ve Hermione, Zaman Döndürücü’yü kullanarak hipogrifi kurtarmışlardır.

Harry’nin dördüncü yılında Hagrid, Üçbüyücü Turnuvası için Hogwarts’a gelen Beauxbatons Sihir Akademisi’nin kanatlı atları Abraxanlar’a bakmakla görevlendirilmiştir. Aynı zamanda turnuva için bir çok görev de üstlenmiştir. İlk görev için gerekli olan ejderhaların getirilmesinde Ron’un abisi Charlie’ye yardım etmiş ve Profesör Moody’nin önerisiyle -aslında kendisi Barty Crouch Jr.- Harry’e ejderhaları göstermiştir. Ayrıca üçüncü görevde kullanılmaları için mantikorlar ve ateş yengeçlerinin melezini yetiştirmiştir. Yılın devamında Beauxbatons’un müdiresi Madame Maxime ile aralarında romantik bir ilişki başlamıştır. Ama Hagrid ona yarı dev olduğunu anlatacak kadar güvenmesine karşılık Madame Maxime onun yarı dev olması hakkında gücendirici imalarda bulunduğu için kalbi kırık bir şekilde kalmıştır.

5

 

Hagrid’in yarı dev olduğunu Madame Maxime ile paylaşması sırasında animagus hali ile orada olan Rita Skeeter durumu gazetede yayılayınca, Hagrid bir çok nefret dolu mektup almıştır. Buna karşılık Hagrid Sihirli Yaratıklar Bakımı dersi profesörlüğünden istifa etmek istemiş ama Dumbledore bunu reddetmiştir. Harry ve Victor Krum’a, onlar Yasak Orman kenarında Barty Crouch Sr. ile karşılaştıkran sonra Harry’e Hogwarts’a kadar eşilk etmiştir. Bu sırada Krum, Crouch Jr. tarafından ormanda -ağaçların içinde saklanıyordu- saldırıya uğramış, buna sinirlenen Igor Karkaroff Dumbledore’u ihanetle suçlayıp ayağına tükürmüştür. Buna sinirlenen Hagrid Igor’u bir iğne gibi ağaca yapıştırıp özür dilemesini istemiştir. Dumbledore onu sakinleştirdikten sonra Harry’i alıp okula götürdükten sonra Hagrid’i azarlamış ve yabancı öğrencilere karşı dikkatli olması konusunda onu uyarmıştır. Voldemort geri döndükten ve Harry bunun için sorgulandıktan sonra rahatlaması için ona Voldemort’un döndüğü konusunda Harry’e inandığını söylemiş ve ona geldiğinde her konuda yardımcı olacağını eklemiştir.

 

Voldemort’un dönmesi ile büyücü dünyasında İkinci Büyücü Savaşı başlamış oldu. Dumbledore olaydan sonra Madame Maxime ve Hagrid’i devlerle konuşup onları Voldemort’un yanında savaşa katılmaktan caydırmak üzere göreve göndermiştir. Hagrid ve Madame Maxime aynı zamanda hediye olarak goblin yapımı bir savaş kaskı ve sönmeyen ateş olan Gubraithian ateşini taşıyorlardı. Bu ateş her sihirbazın yapabileceği bir büyü olmadığından çok değerliydi. Hediyelerden sonra devler arasında onların lideri olan Gurg Karkus ile anlaşmışlardı. -Gurg devler arasında lider anlamına gelen bir ünvandır.- Ancak Voldemort tarafından yollanan Ölüm Yiyenlerde devler arasında bir isyanı alevlemeye çalışıyorlardı. Bu isyanın lideri de Karkus’un kafasını kesip onun liderliğine el koyan dev Golgomath’dı. Liderlik koltuğuna oturdukan sonra emri altındaki devlere Maxime ve Hagrid’e saldırmaları için emir vermiş ve onları kaçmaya zorlamıştır. Daha sonra Hagrid kolonisi ile zor zamanlar geçiren ve onlara göre küçük olan kardeşi Gwarp’ı bulmuş ve onu Hogwarts’a getirmeye ikna etmiştir. Harry’nin beşinci yılında okul döneminin yarısı bittikten sonra dönen Hagrid, profesörü olduğu derse devam etmiştir. Dolores Umbridge’in, standartlarına göre yetersizliğinden dolayı Hagrid’i deneme süresine aldıktan sonra Hermione ona müfredatını yaklaşan SBDler’e göre düzenlemesinde yardımcı olmuştur. Umbridge’nin sert yargısı melezlere karşı duyduğu büyük nefrettendi ve Hagrid de yarı devdi. Hagrid’i okuldan komple kovmasının önündeki tek engel Müdür Dumbledore’du. Bundan sonra gelişen olaylarda Dumbledore’un Ordusu ile ilgili suçu üstlenen Dumbledore okuldan ayrılmak zorunda kalmış, kendi atılmasının ise yakın olduğunu bilen Hagrid, Harry ve Hermione’yi Gwarp ile tanıştırıp o gittikten sonra Ron ile ona bakmalarını istemiştir. Gwarp ise Hermione’yi sevmiş ve onu “Hermi” diye çağırmaktadır. Öğrencilerden zorla Hagrid’i atacak kadar delil toplayıp onu tutuklatmak istemiş ama Hagrid daha önce Sirius’un saklandığı mağaraya kaçmıştır. Dumbledore sene sonunda tekrar okula gelip müdür koltuğuna oturduğunda o da gelip okuldaki görevine devam etmiştir.

Harry’nin altıncı yılında SBDler’den sonra hiçbir Gryffindor öğrencisinin dersini almadığını öğrenen Hagrid, öğrencilerin onu sevmediğini düşünmüş, Harry, Ron ve Hermione’ye kırılmıştır. Ama onların önlerindeki sınav programının bu dersi alamayacak kadar yoğun olduğunu kabul edip, Aragog’un da hasta olmasına karşı hassaslığı sebebiyle onları affetmiştir. Aragog öldükten sonra Hagrid onu gömmek için Harry, Ron ve Hermione’yi çağırmış ancak geceleri çıkmak yasak ve güvenlik sıkı olduğu için gelememişlerdir. Bu sırada Felix Felicis -Sıvı Şans- içen Harry onun yardımı ile yolda karşılaştığı Profesör Slughorn ile beraber Hagrid’in yanına gitmiş ve ona yardım etmişlerdir. Dumbledore Snape tarafından öldürüldükten sonra Ölüm Yiyenler kaçarken onlardan biri olan Thorfinn Rowle, Hagrid’in kulübesini ateşe vermiş ama onları takip eden Harry ve Hagrid bu ateşi söndürmüştür. Dumbledore’u cenazesinde mezarına kadar taşıyan Hagrid olmuştur ve altıncı yıl da böyle bitmiştir.

Yedinci yılında okula gitmeyecek olan gerçek Harry’i -plana göre altı adet kişi Harry ile bir saldırıya karşı yanlarında koruyucuları ile yedi güvenli eve yolculuk yapacaktı.- 17. yaş gününden önce güvenli evlerden birine taşıyacak olan Hagrid’di ve onu götüreceği güvenli ev Tonks’un ailesinin eviydi. Ama Ölüm Yiyenler bu plandan haberdardı ve onlar yola çıkar çıkmaz onları tuzağa düşürmüşlerdi. Gerçek Harry’nin Hagrid ile olduğunu onun Expelliarmus büyüsü ile keşfeden Ölüm Yiyenler geri çekilmiş ve Voldemort bizzat gelmiştir. Savaş sonucunda Voldemert’dan kaçan Harry ve Hagrid Tonkslar’ın evinin yakınlarına doğru sert bir iniş yapmışlardır ve Hagrid yaralanmıştır. Hagrid’in gizli bilgilerle ilgili yaşadığı ağızdan kaçırma sorunlarını bilen Fleur onu suçlamış ama Harry bunu reddetmiş ve kendi hatası olduğunu söylemiştir. O gece herkes Alastor Moody’nin yasını tutmuştur. Devam eden günlerde Harry’nin doğum gününe katılan Hagrid ona hediye olarak sadece sahibinin açabileceği bir küçük bir çanta hediye etmiştir. Harry bunu boynuna asarak taşımıştır. Aynı zamanda Fleur ve Bill Weasley’nin düğününe de katılmıştır. Düğünde yaşanan karmaşadan sonra okula dönüp görevine devam etmiştir. Okulda öğrencilere ceza olarak bir seçenek de onun yanında Yasak Orman’da işlerinde yardım etmektir. Carrow kardeşlerle cezaya kalmanın yanında bu daha çok rahatlatıcıdır öğrenciler için. Yılın devamında kulübesinde gizlice Harry Potter’ı Destekleyin Partisi yaptığı öğrenilince Gwarp’ı alıp kaçmak zorunda kalmış. Haberi saatler sonra radyo programı Pottersaati’nde paylaşılmıştır.

Gwarp ile Hogwarts’a geldikten sonra savaşta yardım amacı ile Yasak Orman’dan gelip duvarlara tırmanan Acromantulalar’ı durdurmaya çalışırken yaralanmış ve Ölüm Yiyenler tarafından esir alınmıştır. Harry’nin Voldemort tarafından öldürülmesini izlemiş ve onu Hogwarts’a kadar taşımaya zorlanmıştır. Yolda mücadeleye katılmayan atadamları azarlamış ama hıçkırıklar arasında ağlamaya devam etmiştir. Harry’nin ölmediği ortaya çıkınca tekrar kızışan savaşa Şahgaga, Testraller ve o zamana kadar bir taraf seçmeyen atadamlar da katılmıştır. Savaşta Şahgaga’nın muhtemel celladı olan Walden Macnair’i alarak Büyük Salon’un duvarına fırlatmıştır. Daha sonra savaş bitiminde Voldemort’u yendikten sonra onu ilk gören ve tebrik eden Hagrid olmuştur.

Hagrid şu an hala Hogwarts’da çalışmaktadır, 89 yaşındadır. -kitabın sonunda yer alan 19 yıl sonrasına göre hesaplanmıştır. Yani şu an yıl 2017’dir.- Harry’e ilk yılında yaptığı gibi onun ve Ginny’in en genç oğulları olan Albus Severus’u da kulübesinde çay içmeye davet etmiştir.

 

Yorumlar