PAYLAŞ

Böyle güzel yapımlar gördükçe yerli sektöre güvenimiz gitgide artıyor, umarım Şahsiyet gibi daha binlercesini görürüz.Öncelikle söylemeliyim ki en sevdiğiniz yerli dizi sıralamalarınızda en başlarda yer edebilecek bir dizi bu.

Şahsiyet, 17 Mart 2018 – 8 Haziran 2018 tarihleri arasında puhutv‘de yayınlandı ve 12 bölümde final yaptı. Haluk BilginerCansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Hüseyin Avni Danyal, Necip Memili, Müjde Ar gibi birçok kişinin de başarılı oyunculukları ile dizi gönüllerde yer etmeyi başardı.

Dizinin konusu ise Emekli bir adliye memuru olan Agah Beyoğlu‘nun kendisine Alzheimer Başlangıcı teşhisi konulmasından sonra başından geçenleri anlatıyor. Agah Beyoğlu‘nun kızı yurtdışında yaşamaktadır, eşi ise çoktan vefat etmiştir.

Agâh’ın bu tekdüze yaşantısı, kendisine konan Alzheimer Başlangıcı teşhisiyle altüst olur. Hastalığından ötürü er geç bütün anılarını unutacaktır. Bu gerçek karşısında başta bocalasa da Agâh, unutmanın bir fırsat olduğunu fark eder. Yıllardır planladığı ancak sürekli ertelediği bir cinayeti işlemek için bir fırsat! Nasıl olsa işleyeceği bu suçu gelecekte hatırlamayacak, hatırlamayacağı için de vicdan azabı çekmeyecektir. Bunun yanında cinayet büro amirliğindeki tek kadın polis olan Nevra, üzerindeki baskılar yüzünden istifanın eşiğine gelmiştir. Ancak Agâh’ın aldığı cinayet kararı, Nevra’nın hayatını da tamamen değiştirecektir.

Tüm bunların üzerine azılı bir seri katile dönüşen Agah, planlar yapmaya, cinayetler işlemeye devam etmektedir. Fakat kimse bu seri katilin kim olduğunu ve neden cinayet işlediğini bilmemektedir. Cinayet işlerken giydiği kedi kostümü yüzünden bir ekip tarafından “Köpek Öldüren” diye anılmaya başlamış ve hatta bir hayran kitlesi bile oluşmuştur.

Tüm bu güzel yanları, etkileyici sahneleri, aksiyonlu dakikaları ve içerdiği sağlam toplumsal konular ile Şahsiyet, başarılı bir yapım olmayı başarabilmiştir. Imdb‘de ise 9.3 puan almıştır. Diziyi özetlemeyi bitirdiğimize göre birkaç önemli karakteri tanıtayım:

Agah Beyoğlu: 

Yukarıda da bahsettiğim üzere Haluk Bilginer tarafından canlandırılan Agah Beyoğlu, dizimizin ana karakteri. Kendisine Alzheimer Başlangıcı teşhisi konulunca azılı bir seri katile dönüşüyor ve dizimiz bunu konu alıyor.

Nevra Elmas: 

Cansu Dere tarafından canlandırılan ve bir polis memuru olan Nevra Elmas, cinayet bürodaki tek kadın polis. Farklı ve rahat bir yaşamı terkederek polis olmayı tercih eden Nevra, ekip arkadaşlarına göre rahat yaşamını bırakarak macera arayan ve sürekli kayrılan birinden başkası değildir. Gördüğü baskılardan ve çevresindeki kişilerden bıkan Nevra, istifa etmenin eşiğindeyken ortaya bir seri katilin çıkması üzerine onu bulma görevi kendisine veriliyor. Bundan sonra Nevra için birçok şey değişiyor. Ayrıca Nevra ile Agah Beyoğlu‘nun bir ortak yanları var: İkisinin memleketi de Kambura.

Zuhal: 

Şebnem Bozoklu tarafından canlandırılan Zuhal, Agah‘ın kızı. Eşiyle ve tek oğluyla beraber Avustralya‘da yaşıyorken bazı problemler nedeniye eşinden ayrılıyor ve dizinin ilk bölümlerinde Beyoğlu‘na, babasının yanına geliyor. Sonrasında bunu iyi bir karakter gelişimi izliyor.

Deva:

Recep Usta tarafından canlandırılan Deva ise Zuhal‘in oğlu, yani Agah‘ın torunu. O da annesi İstanbul‘a gelince onunla beraber geliyor. Dedesinin evine yerleşiyorlar. Laf dinlemez, asi bir kişiliğe sahip olan Deva, burada yeni kişilerle tanışıyor ve iyi bir karakter gelişimi yaşıyor.

Umarım faydalı olmuştur. Şahsiyet’i herkese öneriyorum, iyi seyirler.

Ayrıca Şahsiyet dizisinin hazırlamış olduğu “Agah Makamı” adlı müziği de buraya bırakayım:

Sonraki yazılarda görüşmek üzere.

Yorumlar