Ana sayfa Animeler Sanal Evrendeki Gerçeklik: Sword Art Online

Sanal Evrendeki Gerçeklik: Sword Art Online

PAYLAŞ

“Sanal Gerçeklik” tabirinden haberiniz vardır. Bilmiyorsanız da şöyle özetleyeyim: Bir kask taktığınızı ve kendinizi bambaşka bir dünya içinde bulduğunuzu hayal edin. İşte sanal gerçeklik tam da bu. Sizi bir oyun ya da film karakteri yapan teknoloji. Bahsettiğim bu teknoloji daha yeni yeni gelişmeye başladı. Hatta Oculus Rift isimli ünlü sanal gerçeklik cihazı da yeni piyasaya sürüldü. Biz daha işin başındayız ama bugün tanıtacağım animede işi iyice ilerletmiş durumdalar.

Sword Art Online yakın gelecekte, daha doğrusu 2022 yılında geçiyor. Kayaba Akihiko isimli bir yazılımcı devasa bir sanal evren yaratmayı başarıyor. Ve bu sanal evrene giriş yapmak için tam dalış teknolojisine sahip NerveGear isimli bir sanal gerçeklik cihazı icat ediyor. (Tam dalış: Cihazı çalıştırdığınızda vücudunuzun uyku durumuna geçtiği ve bütünüyle sanal evrene giriş yaptığınız teknoloji.) Sadece okumak bile heyecanlanmanıza yetiyor değil mi? Şu an oynadığımız World of Warcraft gibi MMORPG(Devasa Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu) oyunların içinde olmayı, o evreni tamamiyle yaşamayı hangimiz istemezdik ki? Ama siz bir de olayın aslını dinleyin!

Serinin ana karakteri Kirito; içine kapanık, yalnızlığı seven bir genç. Sword Art Online asıl çıkışını yapmadan önce gerçekleşen beta sürecindeki oyunculardan biri. Yani az çok oyunu tanıyan bir oyuncu. Beta sürecinde her şey yolunda tabi ama dananın kuyruğu oyunun asıl çıkış yaptığı gün kopuyor. Oyuna sahip olan ilk 10.000 kişinin 5-10 dakika içerisinde fark ettiği şey: Oyunda çıkış butonu yok! Evet, bu 10.000 oyuncu oyunun içine sıkışmış durumda. Elbette bu bir oyun hatası değil, oyunun yapımcısı Kayaba Akihiko’nun şeytani planı. Neden mi şeytani? Çünkü bu oyun içinde ölenler, gerçek hayatta da ölüyor. Ve her oyunda olan yeniden doğma seçeneği bu oyunda yok. Gerçek vücudunuzu hareket ettiremediğiniz için NerveGear’ı çıkartamıyorsunuz, eğer başka birisi çıkarmaya çalışırsa da beyniniz küle dönüyor.

Peki bu oyuncular ne yapacak? Oyunun yapımcısı açılış konuşmasında bunu açıklıyor. Bu dünyadan kurtulmanın tek yolu, bu oyunu bitirmek. Sword Art Online 100 kattan oluşuyor ve her katın sonunda bir Boss(Bölüm Sonu Canavarı) var. Amaç her katın Boss’unu öldürerek 100 katı da temizlemek.

Hikayesi, animasyonları ve müzikleriyle benden tam puan alan Sword Art Online’ı izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. İzleyen arkadaşların da spoiler içermeyen yorumlarını bekliyorum.

Yorumlar