Ana sayfa Game Of Thrones Sancaksız Kardeşlik: Halk İçin Savaşanlar

Sancaksız Kardeşlik: Halk İçin Savaşanlar

PAYLAŞ

Sancaksız Kardeşlik

Catelyn Tully’nin Tyrion Lannister’ı kaçırmasının ardından Lannister kuvvetleri Nehir Toprakları’nı Gregor Clegane önderliğinde yağmalamaya başlamıştı. Bu olayın ardından Kral Eli Eddard Stark, ‘sahte’ şövalye Sör Gregor Clegane, nam-ı diğer Dağ’ı yakalayıp adalete teslim etmesi için bir grup oluşturdu. İşte bu grup, olaylar silsilesi ve sonrasında başlayan, Nehirova’ya zulüm gibi gelen Beş Kralın Savaşı neticesinde Sancaksız Kardeşlik halini aldı. Delik Tepe’nin Şövalyeleri  veya Unutulmuş Kardeşlik olarak da bilinen bu grup, Nehirova’nın halkını korumayı amaçlamıştı.

 

Bu amaca nereden vardılar?

Bu olaylar silsilesi nelerdi?

Bu gruptakiler kimlerdi?

Başka amaçları var mı?

 

Lord Eddard’ın emriyle oluşan bu şövalyeler grubu, Gregor Clegane’i ararken Nehirova’da bir ırmağı geçerken ani bir saldırıya uğradı. Irmağın iki tarafına da adamlarını yerleştiren Gregor, şövalyeler tam ırmaktan geçerken arkalı önlü bir saldırı ile kraliyet askerlerini dağıttı. (Myr’li Thoros, saldırıda Gregor’un tek bir kılıç darbesiyle atın üstündeki bir adamın kolunu koparıp atı da o darbeyle öldürdüğüne şahit olmuştur). Şövalyelerin bir kısmı kaçarken, bir kısmı da boğuldu. Saldırıdan sonraki sabah Myr’li Thoros’u bulabilen kişi sayısı yaklaşık 100’dü. Aynı gece ise bu sayı 40’a düşmüştü. Yaralıların arasında Lord Beric Dondarrion da vardı. Göğsüne saplanan mızrak yüzünden çok acı çektiği ve yüksek ihtimalle sabahı çıkaramayacağı ortadaydı.

Beric Dondarrion

 

Beric o gece öldüğünde, Thoros onun gözlerini kapatıp ellerini göğsüne koydu ve ardından hatırlayabildiği duaları kendi deyimiyle yarım yamalak okudu.

Sabah olduğunda Beric hayattaydı, gözlerini açmıştı ve eskisinden daha da güçlüydü. Beric, savaşın daha bitmediğini ve ölen her kardeşlerinin intikamını alacağını söyledi, Kral Robert’a bağlılık yeminini etti (Bu konuşmalar, grubun amacını yani neyi hedeflediğini gözlerimizin önüne seriyor). Grup Kral Robert ve Kral Eli Eddard Stark için, adaleti sağlamak adına  kurulmuş oldu. Demir Taht’ta Lannisterlar olsa bile.

Beric’in konu hakkında söyledikleri sadece bununla kalmadı. Hala kralın adamları olduklarını hatırlatıp, eğer Robert için savaşamıyorlarsa, halkı için savaşmaları gerektiğini söyledi:

 

“Kral Toprakları’ndan ayrıldığımızda Kışyarı’nın, Darry’nin, Karaliman’ın, Mallery’nin, Wylde’ın adamlarıydık. Şövalyelerdik, yaverlerdik, silahlı askerlerdik, tek amaç uğruna bir araya gelmiş lordlar ve sıradan insanlardık.” Ses, duvardaki kovuktan, büvet ağacı köklerinin arasında oturan adamdan gelmişti. “Yüz yirmimiz senin ağabeyine kral adaleti götürmek üzere yola çıktık.” Sözcü, köklerin oluşturduğu merdivenden aşağı iniyordu. “Yıldızlı pelerin giyen bir aptalın liderliğindeki yüz yirmi cesur ve sadık adam.” Korkuluğa benzeyen adam, yıldızlarla lekelenmiş hırpani bir pelerin ve yüzlerce mücadelenin çentiklerini taşıyan bir göğüs kalkanı giyiyordu. Kızıl altın renkli gür saçları yüzünün çoğunu saklıyordu ama sol kulağının üstünde, kafasının içeri göçtüğü yerdeki kel nokta açıktaydı. “Birlikte yola çıktığımız adamların seksenden fazlası şimdi ölü, ama diğerleri onların ellerinden düşen kılıçları aldı.” Adam yere indiğinde haydutlar kenara çekilip ona yol açtı. Arya adamın tek gözünün olmadığını gördü. Göz çukuru buruş buruş, yaralı bir et parçasıyla kaplıydı ve boğazında koyu siyah bir halka vardı. “Onların yardımıyla elimizden geldiğince dövüşmeye devam ettik, Robert ve diyar için.”

Grubun amacı Gregor Clegane’i yakalamak iken, Kral Robert’ın ölümünden sonra Gregor kanun için savaşır oldu ve haydut konumuna düşenler de Sancaksız Kardeşlik.

Kardeşlik’ten bir okçu, Anguy

Kardeşlik, ilk başlarda genellikle köyleri yakıp yıkan Lannisterlar ile savaşsa da sonrasında tüm görevleri sonuçta halkı korumak olduğundan kuzeyli akıncılar ve türevi çeteler ile de savaştılar. Bu dönemde Kardeşlik, Nehirova’da etkili bir gruptu ve amaçlarına sıkıca bağlanmış piyadelerden oluşuyordu. Güçlerini, kendilerine misafirperver davranan, onlara erzak veren halktan aldıkları da işin başka bir tarafıydı.

Düşmanları ilk başta Lannister askerleri iken sonradan ”alt tabakaya, halka zarar veren her kimse” olarak değişmiştir. Beric aynı zamanda esir düşen düşmanlarına onurlu ve adil bir yaklaşım sergilemiştir, yargılama ve sorgu olmadan kimseyi öldürmemiştir (Catelyn liderliğinde Merret Frey’in öldürülmesi dışında). İşkence yapmadıkları gibi, suçlunun ve şüphelinin duruşmaya tabii tutulmasını prensip edinmişlerdir. Aldıkları esirler soylu ise Arya’ya yaptıkları gibi, ailesine teslim edip fidye almayı da prensip edinmişlerdir diyebiliriz.

 

Kardeşlik’teki çoğu asker R’hllor’a inanırdı. Bunların yanı sıra, Beric’in birçok kez ölüp diriltilmesi gruptaki askerlerin kabul ettiği bir olay değildi. Yani onlara göre, Beric yaralanıyor, Thoros’da çok iyi bir şifacı olduğundan onu her seferinde eski haline getiriyordu.

 

“Kim bu yıldırım lordu?” diye sordu Sör Cleos.

“Sizi memnun edecekse, Lord Beric. Ona yıldırım diyorlar çünkü açık gökyüzünden inen bir yıldırım kadar ani saldırıyor. Onun ölümsüz olduğu söyleniyor.”

Kardeşlik’ten birkaç kişi, Arya Stark ve Sandor Clegane, nam-ı diğer Tazı’yı esir alıp Beric’in saklandığı yere getirmişti. Beric, Sandor’u gaddarlıkları yüzünden yargılamak istedi ve Arya da görgü tanığıydı. Kasabın oğlu Mycah’ı Sandor’un öldürdüğüne karar verilince, dövüşle yargılanma yapılmasına karar verildi. Beric alevli kılıcıyla dövüştü fakat Sandor, Beric’i öldürdü. Yargılanmanın ardından Sandor’un oradan ayrılmasına Kardeşlik tarafından izin verildi, şans Sandor’un yüzüne gülmüştü. Bu çarpışmadan sonra Thoros, Beric’i tekrar diriltti. Olaylar yaşandıktan sonra Arya da Kardeşlik’in elinden kaçmayı başardı ancak uzun süredir Sancaksuz Kardeşlik’i izleyen Sandor tarafından yakalandı.

 

”Kimin pelerinini giyersen giy, zayıfı yağmalarsan Sancaksız Kardeşlik affetmez.”

 

Kızıl Düğün’ün ardından Kardeşlik, Arya’nın kurdu Nymeria’nın da yardımıyla Catelyn’in cansız bedenini buldu (Arya rüyasında Nymeria’nın içine giriyor ve annesinin cansız bedeninin ulukurdunun içindeyken kıyıya sürüklüyor). Düğünde, Freyler Catelyn’i öldürdükten sonra çıplak bir şekilde nehire atmışlardı. Harwin ve Beric, Thoros’tan onu diriltmesini istese de, uzun süredir ölü olması nedeniyle Thoros bunu reddetti. Beric, kendi hayatının yeterli olduğunu düşünüp kendi canını Catelyn’e vererek onu diriltti. Bu andan sonra Kardeşlik’in yeni lideri Leydi Taşkalp, yani Catelyn oldu.

 

Catelyn’in vücudu yarı çürümüş ve boğaz kesiğinden dolayı ses telleri zarar görmüş durumdaydı, ancak konuşmaları boğuk olsa da zor bir şekilde duyuluyordu.

 

Kardeşlik’in yeni lideri olan Leydi Taşkalp’ın önderliğinde Kardeşlik artık düşmanlarına karşı intikam alma gayesiyle yoluna devam etti. Hedefleri Kızıl Düğün’de parmağı olan insan ve haneler, özellikle Frey Hanesi’ydi.

 

Freyler’e ilk darbe olarak Petyr Frey’i esir aldılar. Ardından onu oradan kurtarmak için fidye ödemeye gelen Merret Frey, Petyr’in asıldığını gördü ve kendisinin de öleceğini anladı. Nihayetinde olayı yanlış anlamamış oldu, Kardeşlik Leydi Taşkalp’in emriyle Merret’i de astı. Bu ilk vurgunun ardından Kardeşlik durmadı ve Jaime Lannister’in görevinden aldığı Ryman Frey ve ekibini pusuya düşürmeyi başardılar. Tüm ekiple birlikte Ryman Frey’i de astılar. Bu olaydan sonra Thoros, Kardeşlik’in kendini alçalttığını ve artık bir haydut çetesine dönüştüğünü düşünmeye başladı.

”Westeros’un lordları kırsal bölgeyi yakmak istiyor. Biz de kurtarmaya çalışıyoruz.”

 

Bir süre sonra, Sansa Stark ve Arya Stark’ı arayan Brienne ve beraberindekiler (Sör Hyle Hunt ve Podrick) Kardeşlik tarafından esir alınır. Jaime’nin verdiği Yeminkar adlı kılıcı ve Kral Tommen Baratheon’un mühürünü taşıyan Brienne’yi Catelyn tanımıştır fakat düşünceleri ters düştüğü için ondan Jaime Lannister’i öldürmesini ya da kendi ölümüne katlanmasını söylemiştir. Brienne ise Jaime’yi öldürmeyi reddetmiştir çünkü Jaime bir süre önce onun hayatını kurtarmıştır. Ardından Catelyn, Sör Hyle Hunt, Podrick ve Brienne’nin asılmasını emretmiştir. Brienne asılırken bir kelime haykırmıştır fakat kimse tarafından anlaşılmamıştır.

 

 

Yorumlar