Ana sayfa Middle Earth Filmler Sauron / Annatar / Gorthaur / Mairon / Necromancer

Sauron / Annatar / Gorthaur / Mairon / Necromancer

PAYLAŞ

Doğum : Ainur’un Müziği’nden önce.
Şehirleri : Angband, Tol-in Gaurhoth, Dol Guldur ,Mordor.
Irk : Ainur(Maiar)
.
.
Illuvatar Eä demişti, Ainur ve Eä oluşmuştu.
Mairon’da bir Ainu idi. Başlarda Vala Aulë’nin hizmetkârıydı ama gücü elinde tutma isteği,hırsı ile taç yapımı adı altında Vala Melkor’un buyruğuna girdi Mairon.
Melkor Orta Dünya’nın hakimi olarak kalesi Utumno’da yaşıyordu ve Mairon’a ise Angband’ı bırakmıştı.
O zamanlardan belliydi Mairon’un Melkor’un en gözde ve en önemli hizmetkârı olduğu. Gerek zekası gerek kudreti ile.
Güçler Savaşı’nda alınan yenilgi ile Utumno yıkılmış,Melkor esir alınmıştı. Tam üç çağ boyunca Melkor esir olarak kaldı ve bütün hizmetkarları efendilerinin dönüşünü bekledi.Bu süre zarfında Sauron çok daha güçlenmiş zalimleşmişti.
Melkor Mandos’un Salonlarından affedilerek çıktıktan sonra Noldor’un Yüce Kralı Finwë’ öldürüp Silmarilleri çaldıktan sonra Dev Örümcek Ungolliant ile beraber Orta Dünya’ya kaçmış ve savaşı yeniden başlatmıştı. Artık ona Fëanor tarafından takılan isim Morgoth’tu.
Sauron efendisinin dönüşü ile ondan yardım alarak Kurtları ve pek çok ölümcül varlığı yarattı.
Kendine Kurtadamlar ordusu yarattı ve baş hizmetkârı Vampir Thuringwethil’di.
Noldor’un verdiği savaşta Tol Sirion hala korunuyordu ve bu şüphesiz ki Ulmo sayesindeydi çünkü onun kudreti hala o sulardaydı. Fingolfin’in ölümünden sonra Minas Tirith Kulesi’ne Gorthaur’u şehiri almak için yolladı ve başarılı oldu çünkü Orodreth’in ne şehiri savunacak gücü vardı ne de Gorthaur’a karşı çıkacak.
Bunun üzerine Orodreth Nargothrond’a kaçtı ve Sauron orayı kendi kalesi haline getirdi.Adını ise Tol-in Gaurhoth koydu yani Kurtadamlar Adası.
Artık kimse Morgoth’un topraklarına Sauron’dan habersiz giremeyecekti.
Morgoth’un isteği üzerine Sauron Barahir’i öldürmek için yola çıktı ve bunu çok daha kolay bir işe çevirdi,zekasını kullanarak alt edecekti Barahir’i.
Sauron Barahir’in yoldaşlarından Mutsuz Gorlim’i tuzağa düşürmüştü. Gorlim karısı Eilinel’in yaşadığını düşünüyordu. Bir güz zamanı akşamın alacakaranlığında gelip pencereye yaklaştığında düşündüğü gibi bir ışık gördü; çekinerek içeriye baktı. Eilinel’i gördü, yüzü keder ve açlıkla yıpranmıştı;
Eğer Sauron’a yardım edeceğini söylerse karısı serbest bırakılacaktı ve Gorlim hiç şüphesiz herşeyi anlattı.Ardından Sauron bir kahkaha atarak onun Eilinel değil bir hayalet olduğunu söyledi ve sözünün eri olarak Gorlim’i de öldürdü.
Böylece Barahir’in yeri bulundu ve katledildi.Finrod’dan Barahir’e geçen yüzüğü de almış olan Orklar onu Ork Şefine verdiler ve çalıların arasından Barahir’in oğlu Beren babasının yadigarını Ork Şefini öldürerek aldı ve kayıplara karıştı.
Sauron onu yakalamak için kartlarını yolladı ve bu vesile ile Arda Tarihinin en büyük aşkının başlangıcı yaşandı. Beren Doriath üzerinden kaçarken şarkı söyleyen Lúthien’i görür ve ona aşık olur… Beren en sonunda Thingol’ün huzuruna çıkıp kızı Lúthien ile evlenmek istediğini söyler. Thingol çok kızar,kibirlenir ama razı olur ancak tek bir şartı vardır,Morgoth’un tacından bir tane Silmaril almak. Zaten bunun imkansız olduğunu düşünen Thingol Beren’i yollar ve ona kılıcı Aranrúth’u verir.
Beren Nargothrond’a uğrar ve oradan Finrod ve yanlarında on yoldaş ile yola çıkarlar ve Finrod’un hünerleri ile yolda dayanırlar,karşılarına Taur-nu-Fuin çıkar ve oradan geçerler yalnız Sauron artık birilerinin geldiğini fark etmiştir.
Tol-in Gaurhoth’da esir düşerler ve Finrod,
Bir şarkı söyledi büyücülüğe dair,
İhanete, sırrı çözmeye, açığa çıkarmaya dair
Keşfedici, örtüyü kaldırıcı, ele verici.
Felagund orada birden etkilendi
Dayanmaya dair bir şarkıyla cevap verdi,
Karşı koymaya, güce karşı savaşmaya.
Sırların korunmasına, kale gibi güçlülüğe,
Kırılmaz güvene, kaçışa ve özgürlüğe;
Değişime ve suret değiştirmeye dair,
Bozulan kapanlara ve acılan tuzaklara dair,
Zindanın açılışına, kırılan zincire dair.
Şarkıları etkilenerek ilerleyip geriledi.
Dönerek ve dehşetlenerek, sanki hep güçlendi
Felagund savaştı, şarkı söyleyip yükseldi,
Elf ülkelerinden sözcüklerine
Topladığı tüm kudret ve sihirle.
Kulların tatlı ötüşlerini duydular
Uzaklarda, Nargothrond’ta.
Deniz’in iç çekicinin ötesinde.
Kumsalda, Batı dünyasının ötesinde,
Elfyurdu’nun inci kumsallarında
Sonra kasvet kazandı; karanlıktı
Valinor’da kızıl kanların döküldü
Deniz’in kıyısında, Noldor’un katlettiği
Köpüksürücüler ve çalınarak sürüklendi
Ak yelkenlere bürünmüş ak gemileri
ışıklı limanlarından. Rüzgârlar ağlıyor.
Kurtlar uluyor. Kargalar uçuyor.
Denizin ağızlarında buzlar mırıldanıyor.
Angband’da kederli esirler yas tutuyor.
Gökler gürlüyor, ateşler yanıyor
Ve Finrod tahtın önünde yıkılıyor.
Finrod Felagund yoldaşları uğruna kendini wargların önüne atar ve destansı mücadelesini gerçekleştirir.Sauron bu soylu elfin kim olduğunu hiçbir zaman öğrenemez ama onu defetmiştir.
Ardından Lúthien gelir ve dillere destan, diyarlarca dolanan sesi ile şarkı söylemeye başlar ve Sauron bu kişinin Melian’ın kızı olduğunu anlar. Kurtlarını tek tek karanlığa yollar ve hepsi tek tek ölür.En sonunda kurtların atası Dragluin’i de yollar ve o dönmeyi başarır ama ölmek üzeredir ve efendisinin ayaklarının dibinde son sözünü söyler,” Huan orada! ” Sauron bunun üzerine Huan’ın yazısını bildiği için karşısına kurt formu ile çıkar ve Lúthien’in üzerine atılmıştı ki Valinor’lu Köpek Huan ile mücadelesi patlak verdi, Huan’ın dehşeti çok büyüktü, Sauron yılan formatına büründü ama daha önce denediği büyüler gibi bu da nafile oldu sonunda eski haline döndü ve Lúthien’in ricası üzerine Sauron’u bıraktı Huan.Artık Kule onlarındı.
Gazap Savaşı’ndan alınan ağır mağlubiyetten sonra ebediyen Boşluğa atılan Morgoth kaybetmişti. Sauron ise Eönwe’nin karşısına çıktı ve yaptıklarını inkar etti ama hükûm vermek Eönwe’ye düşmezdi bu yüzden Manwë’nin huzuruna çıkmasına karar verdi.
Sauron Orta Dünya’da saklandı ve kendi karanlığına gömüldü.
İkinci Çağ başladığında Sauron çok daha ölümcüldü.
Artık insanlarıda himayesine almış,onlar ile çok daha güçlü olmuştu. Doğuluları seçme nedeni ise eski müttefiklikler,kötülüğe olan yatkınlık,Melkor’un etkisi ve Numenorian’ın büyük bir gücü olmasıydı.
Sauron İkinci Çağın 1000.yılı ülke olarak Mordor’u seçmişti, bu bölge Kül Dağları ile Gölge Dağları arasında kalmış çok büyük bir bölgeydi. Arka tarafında Doğudölleri’nin Khand Şehiri vardı.Tek giriş burada değildi, Cirith Ungol ve Cirith Gorgor geçitlerinden de bu ülkeye girilebilirdi.Tabii eğer bunlar yerine Kara Kapıları seçmezseniz.
Kara Kapılar Numenor’un iki gözlem kulesinin arasına çekilen haşmetli bir kapıydı,Sauron ise Barad-Dûr’da kalıyordu,anlamı Kara Kule demekti.
Sauron en başından beri elfleri hedef almıştı,öldürmek için değil… kendi safına çekmek için. Bu yüzden bürünebildiği en güzel haline bürünüp Annatar’a dönüştü. Eriador Bölgesi ona bahşedilmişti,Annatar Gil-Galad,Celebrimbor ve Galadriel’in yüreğine girip onları kendine çekmeye çalıştı,ancak Gil-Galad bilgece davranıp ondan sakındı, Galadriel ise onun içinde ki kötülüğü gördüğü için onun baş düşmanı olmuştu bile.Kalan tek kişi Celebrimbor’du.
Sauron onunla yakın ilişkiler içindeydi ve Eregion’a sürekli gidip geliyordu, ortak alanları ise demircilikti, Annatar en sonunda ondan yüzüklerin yapımı ile ilgili dersler almaya başlamıştı. 1500 yılında Cücelere verilecek Yedi Yüzüğü yaptılar,ardından Dokuz Yüzüğü haşmetli Numenor Kralları için dövdüler.Ancak Celebrimbor her ihtimale karşılık Üç Elf Yüzüğünü dövdü ve onları tehlikelere karşı korumak için Eregion dışına çıkardı. Nenya Galadriel’e gitti,Narya ve Vilya ise Limanlarda Gil-Galad’a.
Sauron 1600 yılında Tek Yüzüğü dövdü hepsine hükmedebilmek için. Lakin Üç Elf Yüzüğü de Tek Yüzüğe bağlıydı ve Sauron bunu öğrenip Eregion’u işgal etmeye gitti.
1697 yılında Eregion tamamen işgal edilmiş,Celebrimbor’un Şehiri Ost-in Edhil dahil yakıp yıkılmıştı ve Sauron yüzükleri aldı,başarısının bir göstergesi olarak esir aldığı Celebrimbor’u bir kazığa oturtup Elfler ile girmiş olduğu savaşta ön saflarda dolaştırdı.
Yeni hedefi Mithlond’du.
Ancak ordusunun hepsini göndermedi çünkü Elrond Peredhil İmladris’de Sauron’un gücünü yarmak için bekliyordu,bu yüzden Sauron gönderdiği birlik ile kuşattı Mithlond’u.
Gil-Galad Numenor’dan yardım istedi ancak tam beş yıl sonra gelebilen ordu herşeye rağmen tam vaktinde gelmişti ve Sauron’un güçleri geri püskürtülmüştü. Khazad-Dum cüceleri ise Elrond ile işbirliğine girip kalan Orkları temizlemişti.
Yüzükler dağıtılmıştı ve Dokuz İnsan Kralı olduklarından çok daha güçlü olup Nazgûl yani Yüzük Tayflarına dönüştüler, ne canlı ne de ölü.
Lakin Cüceler çok dirençli çıkmış ve Yüzükler onları ele geçirememişti, zamanla yüzüklerin kendileri yok olmuştu.
Zamanla Sauron kibirlendikçe kibirlenmiş,gücünün üstüne güç tanımamaya başlamıştı ve sonunda kendine Dünya’nın Efendisi diye hitap edilmeye başlanmıştı.
Efendisi Morgoth’tan kalan bütün Kötü Hizmetkârlar onun buyruğuna girmiş,orklar giderek çoğaltılmıştı.
Elfler artık çekilmeye başlamıştı Orta Dünya’dan ama Gil-Galad hala güçlüydü, bu yüzden Sauron Limanlara saldırmaya cesaret edemedi.
Artık bütün Doğulular Sauron’un hizmetkârı olmuştu,Sauron artık onların tanısıydı ve Numenor Topraklarına efendilerinin isteği üzerine akımlar yapıp yağmalıyorlardı.
Artık Sauron’un niyetinin Numenor’u yok etmek olduğu anlaşılmıştı.
Sonunda Sauron saldırmış ve Numenor’un gerçek kudreti ile karşılaştı.
Krallıklarının zirvelerinde olan Nûmenoreanların gücü ve görkemi öyle büyüktü ki Sauron’un hizmetkârları onlara karşı dayanamazdı.
Ar-Pharazôn Sauron’a diz çökmesini emretti ve Sauron diz çöktü ve esir olarak Armenelos’a gitti. İşler hala onun lehine işliyordu çünkü gücü ile yenemediği Denizler Efendisini zekası ile yenecekti. Zaman geçtikçe Sauron onun zihinini zehirledi ve Baş Rahibi oldu. Sauron Numenor’un İnsanlarını bir bir kötüye çekti ve sonunda halk Morgoth’a tapmaya başladı.
On yıl sonra Sauron’un istekleri üzerine Ar-Pharazôn ikna olmuş ve Valinor’a saldırma planı yapmıştı.Birkaç yıl sonra akıl almaz derecede büyük bir ordu ile Valinor kıyılarına çıkarma yaptı, tam bu noktada Eru Illuvatar olaya dahil olmuş ve Ar-Pharazôn’u kumların dibine batırmıştı, büyük bir tufan ile orduları yok etmiş,.Numenor denizin dibini boylamıştı, Sauron’un bedenide işte burada yok olmuştu. Lakin ruhu hala güçlüydü çünkü Tek Yüzük hala sağlamdı.
Numenor’dan ise sadık kalanlar Amandil oğlu Elendil komutası altında Orta Dünya’ya yerleşmişti ve Arnor ve Gondor Krallıklarını kurmuşlardı.
Sauron artık büyük savaşın geleceğini biliyor,.yokluğunda devasa bir ordu haline gelen Orkları hazırda bekletiyordu.Kendisi ise daha önce savaşlarda kullandığı Necromancer formunu almıştı.
Orodruin’in tepesinden duman çıkıyordu.Sauron savaşa hazırdı ve bunu artık herkes biliyordu.
Sauron’un ordusunda kendisine tapan Numenorlularda vardı.Durin Soyu hariç Cüceler bile Sauron’un emrine girmişti.
Sauron vaktinin geldiğine inanıp Minas İthil’e saldırdı ama İsildur ailesi ve Ak Ağaç fideyesi ile kaçmayı başardı.Anarion ise bir süre Osgillaht’ı savunmuş ve Arnor’dan gelecek yardımı bekliyordu.
Elf ve İnsanlardan oluşan ordu Imladris’den Puslu Dağlar’ı aştılar, Anduin Nehri boyunca aşağıya doğu ilerlediler, sonunda Kara Diyar’ın kapısının önünde uzanan Muharebe Alanı’nda, Dagorland’da, Sauron’un ordusuyla karşı karşıya geldiler. Yaşayan her şey, bütün soylar, hatta hayvanlar ve kuşlar bile, o gün ikiye ayrılarak iki orduya katılmıştı; sadece Elfler dışında. Bir tek onlar bölünmemiş ve Gil-galad’ı izlemişti. Cücelerin küçük bir bölümü karşı safa geçmişi; ama Moria’lı Durin’in soyu Sauron’un karşısındaydı.
Gil-galad ve Elendil’in ordusu zafer kazandı, çünkü o günlerde Elflerin kudreti hâlâ büyüktü ve kuvvetli, uzun boylu Nûmenöreanların öfkeleri korkunçtu. Gil-galad’ın mızrağı Aeglos’un karşısında kimse dayanamıyordu; Elendil’in kılıcıysa insanları ve orkları korkuyla dolduruyordu, çünkü Güneş ve Ay’ın ışığında parıldıyordu, adı Narsil’di.
Yedi yıl boyunca Barad-Dûr kuşatıldı ve pek çok kayıp verildi.
Sonunda Sauron kalesinden çıkıp savaşa dahil oldu ve Gil-galad ve Elendil ile savaşmaya başladı.Sonunda ikisini de katletmişti ama o da yere yıkılmıştı ve İsildur Narsil’in kabzasına kadar kırılmış hali ile Hükmeden Yüzüğü aldı Sauron’un parmağından. Sauron yenilgiden sonra uzaklara saklandı,yeniden gücüne kavuşabilmesi için uzun yılların geçmesi gerekiyordu.
Üçüncü Çağ başlamıştı 3441 yılında ve İsildur bütün öğütlere rağmen Yüzüğü Hükûm Dağı’na atmayı reddetmiş ve Ferah Çayırlar felaketinde ölmüş ve Yüzük sırra kadem basmıştı.
İki bin yıl sonra Sméagol adında ki bir Hobbit onu kendine almış ve Sisli Dağlar’a götürmüştü.
Yüzük burada tüketmişti onun ruhunu ve Gollum adında bir yaratığa dönüşmüştü.
Sauron ise bi yıl boyunca Mordor’un çorak arazilerinde saklanmıştı.
Mordor’da ki Gondor Askerlerini zayıflatmak için zehir saçtı dört bir yana ve Rhûn’ü Gondor’a savaş açması için ayaklandırdı.Savaşın gerçekleştiği sıralar Harad ile birleşen Rhûn Gondor’u yıkılma eşiğine getirdi ama Güney Gondor yardıma yetişti.
2000 yılında Minas İthil ele geçirilmiş ve Witch King orada yaşamaya başlamıştı. Kalenin yeni ismi ise Minas Morgul olmuştu.
Sauron bu olaylardan sonra kısa bir süre daha Dol Guldur’da kaldı ve orada gücü daha da büyüdü. Lakin Gri Gandalf Dol Guldur’daki kötülüğün Sauron olabileceğinden şüphelenmeye başlamıştı ve araştırmak için Dol Guldur’a gitti bunun üzerine Sauron doğuya kaçtı ve birkaç yüzyıl boyunca orada saklandı. Bu süre zarfında Orta-Dünya üzerinde barış hüküm sürdü. Lakin bu huzur zamanı 2460 yılında Sauron’un büyük bir kuvvetle Dol Guldur’a geri dönmesiyle son buldu.
Anduin’de aramalar başlattı ve Yüzüğün bir Hobbit’e geçtiğini öğrendi.
Orklar yeniden artmış ve Mordor, Moria gibi yerlere yeniden nüfuz etmeye başlamışlardı, Sauron yeni bir ork türü ortaya çıkarmıştı. Kara Uruklar.
Bu ordu ile İthillien’e saldırdı ve ele geçirdi,Osgillaht boşaltıldı. Sauron’un Mirkwood’un doğusunda Balchoth adıyla bilinen bir ordusu da vardı. Bu ordu 2510 yılında Gondor’un kuzeybatısındaki Calenardhon’a saldırdı. Genç Eorl ordusu ile Gondor’un yardımına yetişti ve Gondor Kralı ödül olarak onlara topral bahşetti ve Rohan Krallığı kuruldu.
2845 yılında Sauron II.Thrain’i yakaladı ve ondan Cüceler’e verilen yedi yüzüğün sonuncusunu aldı.
Bir taraftan ise Üçüncü Çağın binli yıllarında Sauron’a karşı halkları bilinçlendirmek için gelen İstariler’in başı Ak Saruman yüzüğü kendine istiyordu ve Dol Guldur kuşatmasını engelledi.
Gondor darbe üstüne darbe yiyordu ve bu sefer Ak Konsey Dol Guldur’a saldırmaya karar verdi,Saruman Yüzüğü Sauron’un aradığını öğrenince önüne geçmek için izin vermişti.
Lakin Yüzük Bilbo Baggins adlı bir Hobbit’teydi.
Gandalf yıllar sonra bunu öğrendi ve Yüzüğü Bilbo’nun yeğeni Frodo’ya verdi,İmladris’e,.Elrond’un yanına götürmek için.
Bütün bunlar olurken Sauron Mordor’da yeniden güçlerini toparlamaya başlamış Gondor’a yıkıcı bir darbe hazırlığı yapmaya başlamıştı.
Gollum ele geçirilmiş ve dilinden iki sözcük alınmıştı, ” Shire Baggins ” bu Tayfları Yüzüğün yeri konusunda oldukça bilinçlendirmişti. Artık çoğu kötü hizmetkâr Yüzük Kardeşliği’ne pusu kurma hazırlığındaydı.
Minas İthil’de bulunan Palantíri’yi Barad-Dûr’a getirmiş,yeni ortağı Saruman ile haberleşiyordu.
Sonunda ikisininde orduları hazırlanmış ve Yüzük Savaşları başlamaya yüz tutmuştu.
Önce İsengard’dan yola çıkan 10.000 Uruk Hai ile Rohan’ın savaşı yaşandı. Miğferdibi’nde olan bu savaşta zaferi iyilere getiren Gandalf ve Erkenbrand’ın getirdiği Rohirrim’di.Entler ise bu sırada Orthanc ile ilgilenmiş ve Saruman etkisiz hale getirilmişti.
Artık bütün dikkatler Pelennor Savaşındaydı.
Sauron 10 Mart’ta Gondor’a saldırması için ordusunu yollamıştı. Aynı zamanda Rohan ile Gondor’un umutsuzluğa düşmesi içinde kara bulutlar gönderdi Ordu Cair Andros’u ele geçirdi ve kuzey Gondor’dan Anorien nehrini geçti. Ordusunun başına ise Witch King’i atadı.
Rammas Echor’un yıkılışının ardından savaş başlamış ve zaferi yardıma gelen Rohirrim ve Kuğu Şövalyeleri getirmişti.
Aslında Sauron’un Pelennor Çayırlıklarında kaybettiği kuvvetler ordusunun küçük bir parçasıydı. Bunu Batı’nın Efendileri’de biliyordu ama buna rağmen Kara Kapılar’a doğru yürüyüşe geçtiler.
Sauron İsildur’un Varisi Aragorn’un Yüzüğü Kara Kapılar Savaşında kullanacağını ve Yüzüğün aslında yok edilme yolunda olduğunu aklının ucundan bile geçirmiyordu.
Bütün dikkati artık oradaydı lakin Yüzük Taşıyıcısı Frodo Baggins ve Samwise Gamgee’nin yolculuğu sonunda bitmişti ve Gollum’un Yüzüğün peşinden giderken Yüzük ile beraber Hükûm Dağı’na düşmesi üzerine Sauron çok büyük bir darbe alarak birkez daha sürgün hayatı yaşadı ve Karanlık Lord iyilerin gölgesinde yitip gitti…

Yorumlar