Ana sayfa Middle Earth Filmler Sauron’un Kalesi: Barad-dur

Sauron’un Kalesi: Barad-dur

PAYLAŞ

Barad-dur, Karanlıklar Efendisi tarafından Tek Yüzüğün gücü ile inşa edilmiştir. Sauron aslında Tek Yüzüğü yapmadan önce Barad-dur’un yapımına başlamıştı fakat temellerini Tek Yüzüğün verdiği gücü ile yarattı.

Barad-dur, yıllarca Mordor’un ve kötülüğün merkezi konumundaydı. Ork’ların Lugburz diye bahsettiği Barad-dur, Sauron’un Gil-Galad’a ve Dunedain’e saldırmasıyla Mordor’a saldıran Son İttifak Güçleri tarafından 7 yıl kuşatıldı. Savaşın sonunda Isildur’un Tek Yüzüğü Sauron’ un parmağından ayırmasıyla Sauron’un ruhu kaçtı ve Mordor ordularının yok edilmesiyle beraber kalenin sadece temelleri kalmıştır. Bu temeller Tek Yüzüğün gücü ile yapılmıştı ve Tek Yüzük yok edilmediği sürece her daim ayakta kalacaktı.

Sauron’un ruhu, cadı kralın ele geçirdiği Minas Morgul’a yerleşti ve Mordor’u ordan yönetip bir yandan da Karanlık Kule’nin yapımına tekrar başladı. Sauron’un bedeni yok olmuştu fakat ruhu hala hayatta ve şekilden şekile girebiliyordu. Ruhu sayesinde düşmanlarına saldırıp onlara gazabını tattıracağı zaman ortasında yanan bir alev olan, o alevin merkezinde de bedeninin gölgesi olan siyah bir duman ve kara büyünün dehşet verici birleşimi şeklinde görünürdü.

Barad-dur eskisinden daha sağlam ve dehşet verici olarak ortaya çıktı. Sauron, Karanlık Kule’nin üst kısmına yerleşti ve Mordor’u kalbinden yönetti. Mordor ordusu baştan kuruldu ve çok sayıda ork Karanlık Kule’nin korkunç karanlık odalarını doldurdu. Ancak Frodo tarafından Tek Yüzüğün yok edilişi, Barad-dur’un sonunu hızlıca getirmiş oldu. Barad-dur’un temelleri dahi olmak üzere yıkıldı.