Ana sayfa Animeler Savaşların Ardında Kalan Yitik Hayatlar: Ateş Böceklerinin Mezarı

Savaşların Ardında Kalan Yitik Hayatlar: Ateş Böceklerinin Mezarı

PAYLAŞ
  Ateş böceklerinin Mezarı, II. Dünya Savaşı sırasında babası Japon Amirali olan bir genç oğlanın kız kardeşi ile yaşadıklarını işlemektedir. Isao Takahata tarafından yazılıp yönetilmiş ve 1988 yılında izleyiciler ile buluşmuştur.

  Seita, donanmada çalışan babasını annesi ve kardeşiyle zafer ile beklemektedir. Seita ise kardeşi Setsuko ile bu savaşın etkilerinden uzak kalmaya çalışıyor. Bu sırada erzak sıkıntıları çoğalıyor, şehirlere bombalar yağmaya devam ediyor, çıkartmaların da sonu gelmiyor.

  Yaşanan sorunlar sonucu Setsuko ile Seita bulundukları yeri terk etmek durumunda kalıyorlar. Oradan oraya sürükleniyorlar. Seita kardeşini bırakıp askere gidemiyor, kardeşini savaşın etkilerinden olabildiğince uzak tutmaya çalışıyor. Kardeşinin rahatı ve mutluluğu için çalışıyor.

  Ancak Seita ne kadar çabalarsa çabalasın, savaş kendini belli etmenin bir yolunu her zaman buluyor.

  Animasyon, savaşın insanlara getirdiklerini Seita ve Setsuko üzerinden harika bir bakış açısı ile yansıtmış. Yaşanılan zorluklar, kaybedilenler ve acılar. Dramı damarlarınızda hissedeceğiniz ve barışın önemini bir kez daha tümüyle hatırlayacağınız bir eser.

  Savaşlarda yer alan önemli kişilikler, askerlere yardım etmeye çalışan vatanseverler haricinde savaşın sonuçlarını doruklarında yaşayan iki küçük çocuk. Hüznün en masum, en saf hali.

  Şu da unutulmamalı ki kazanılan bir savaş olamaz. Sadece daha iyi kaybetmiş taraf vardır.

  Size katacaklarından dahası, dramın çok güzel ve neredeyse kusursuz bir eseri olan Seita ve Setsuko’nun hikayesini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

  Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleDiyarı Evlat Edinmek: Jon Arryn Bölüm 1
Sonraki makaleNaga Sadow
Korku-gerilim, aksiyon, fantastik, bilim-kurgu filmlerini izlemeyi, kitaplarını okumayı seven, Star Wars, Karayip Korsanları ve Yüzüklerin Efendisi hayranı, yabancı dizileri takip eden, aksiyon, rpg oyunlarına ilgisi olan, Kratos aşığı, yeni yeni editörlük işine atılmış bir Ñoldo.