Ana sayfa Game Of Thrones Şehirlerin Kraliçesi: Qarth

Şehirlerin Kraliçesi: Qarth

PAYLAŞ

Biz, Qarth’a gelmiş geçmiş en büyük şehir diyoruz. Eğer diğer şehirlerin limanlarını ve pazarlarını biliyorsanız söylemesi kolay bir iddia. Ama eğer sadece yöneticilerin altınlarını ve mücevherlerini görüyorsanız atması kolay bir yalan.

  • Xaro Xhoan Daxos

Maalesef ki, hikâye Westeros’da geçtiği için Essos’da olanları, orasının kültürünü, insanlarını gözlemleme şansını çok bulamıyoruz. Hele de Westeros’un bildiği haritanın sonunda yer alan büyük şehir Qarth hakkında çok şey göremiyoruz. Ama bu yazıda, Essos’un en antik kentlerinden biri olan Qarth’a dair birkaç şey anlatmaya ve bu şehri tanımaya çalışacağız.

Bu şehre giriş yaparken tabii ki ilk söyleyeceğimiz şey, şehrin inanılmaz büyük nüfusu olacaktır. Açıkçası dizi, bize bu karşılaştırmayı yapabilecek çok da materyal vermemiş olduğu için, dizide aslına bakılırsa doğru düzgün gösterilen tek şehir olan Kral Toprakları ile karşılaştırma yapacağız. Qarth, tahmini olarak Kral Toprakları’nın dört katı nüfusuna sahiptir. Ve yine bu konuda çok kesin bilgiler olmasa da Qarth, bilinen dünyanın en kalabalık şehridir diyebiliriz. Bu konuda Qarth’ın tek rakibi Vaes Dothrak’dır. Ama Vaes Dothrak genelde şehir olarak kabul edilmediğinden birinciliği Qarth’a veririz.

Qarth1

 

Peki, bu şehir neden bu kadar büyüktür? Qarth’ın stratejik konumu açısından neredeyse tüm şehirlerden üstün olduğunu görürüz. Yeşimtaşı Denizinin ve dünyanın en büyük limanına sahiptir. Dünyadaki en büyük ticaret merkezidir. Qarth’ın pozisyonu onu Westeros, Özgür Şehirler, Köle Körfezi, Asshai, Gölge Diyarlar ve Yi-Ti’yi birbirine bağlar hale getirmiştir. Qarth’a Dünyanın Merkezi de denir.

Bu kadar büyük bir şehir olan Qarth’ın gene kendisi kadar büyük bir kültürü vardır. Bu kültür karışıktır elbette çünkü şehir dünyanın her yerinden göç almış ve almaktadır. Fakat yine de ortak bir Qarth kültüründen söz edebiliriz. Halk köleliği Meereen, Yunkai ve Astapor’dan sonra görmüştür. Ama oligarşi ile yönetilen Qarth’ın yöneticileri halkı bu konuda çok iyi manipüle etmiş ve halk köleliği çok kısa zamanda benimseyerek Qarth’ın büyüklüğünün temeli olarak görmeye başlamışlardır. Din tamamen karışıktır ve muhtemelen dünyadaki en çeşitli dinler buradadır. Her ne kadar bu konuda Braavos ona rakip olsa da…

Qarth çok ilginç bir tarihe sahiptir. Bu tarih, onun kültürünü de direkt olarak etkilemiştir.  Qarth’ın kurucuları Qaathilerdir. Qaathi uygarlığı, Valyria’dan eskilere dayanır. Valyria uygarlığı bir imparatorluk olup tüm kıtayı fethetmeden önce Essos’un dominant gücü Sarnori’lere aitti. Sarnoriler çok köklü ve çok güçlü bir devlettiler. Essos’un, Kemik Dağlarının batısında kalan kısmının kuzeydoğusunda kurulmuş olan ,ki şu anda bu bölgeye Dothraki Denizi diyoruz, Sarnoriler kendilerinin biraz daha güneyinde kurulmuş olan, yine kendileri kadar köklü ama askeri açıdan kendilerinden bir hayli güçsüz olan Qaathi’lerle çok kez savaştılar. Bu savaşlarda galip gelen taraf, şaşırılmayacağı üzere, hep Sarnori’ler oldu. Bu savaşlar sonucu Qaathi halkı güneye doğru geriledi. Sarnoriler takip ettikçe, Qaathi halkı geriledi ve en sonunda bu halk Kızıl Boşluk’a kaçtı. Sarnoriler bu çöle girmediler ve Qaathi halkının peşini bıraktılar.

Qaathi halkı bu çölde çok büyük sıkıntılara göğüs gerdi. Bilinen dünyanın en çorak, verimsiz ve de sıcak bölgesi olduğu söylenen Kızıl Boşluk’ta ne bu halk için su ne de yiyecek vardı. Zaten anavatanlarını savaş nedeniyle çok hızlı terk etmiş olan bu halkın çoğu zaten savaşta ölenler yetmezmiş gibi bir de bu çölde öldü.

Kurtulanlar güneye inmeye devam etti. O zamanlar bilinen haritalarda, bu çölün güneyinde ne olduğu yazmazdı. Çünkü kimse bu çölü aşmamıştı. Qaathi’lerin inancına göre bu çöl sonsuzdu. Ancak halkın başka seçeneği yoktu. Geri dönmek onlar için Sarnori’lerin kucağına düşmekti. Bu yüzden yürümeye devam ettiler ve en sonunda toprağa ulaştılar. Gördükleri ilk toprağa yerleşen Qaathiler burada da pek fazla dayanamayacaklarını anladılar çünkü toprak çölden nasibini almıştı. Üzerinde hiçbir şey yetişmiyordu.

Qarth2

Bu yüzden yola devam ettiler. İlerde denizi bulduklarında bu onlar için kurtuluş demekti. Deniz kenarına yerleşen Qaathi’ler burada Qarth adlı şehri oluşturdular. Şehir ilk kurulduğunda Qaathilerin antik çok tanrılı inancına bağlıydı. Ama zamanla gelişti ve din çok karışık bir hal aldı.

Şehrin başına kral olarak onları Kızıl Boşluk’ta yönlendiren kişi geçti. Çok süremeden Qarth, konumunu kavradı. Qarth’ın hemen güneyinde Büyük Moraq adası vardı. Bu da dar bir boğaz oluşturuyordu şehrin önünde. Qaathiler bunu çok iyi bir avantaj olarak kullandı ve büyük bir donanma inşa etti. Bu küçük boğazın iki tarafına kaleler inşa etti ve bu geçişi tamamen kendisi yönetmeye başladı. Büyük bir liman inşa edildi ki bu liman daha sonra pek çok kez yıkıldı ve yerine çok daha büyükleri yapıldı. Bu liman ve Qarthlılar’ın Yeşimtaşı Geçidi dediği boğaz sayesinde Qarth’da ticaret çok gelişti. Nüfus arttı. Bunu gören Meereen’deki ve Astapor’daki soylu aileler,teşkilatlanma yapılarını(oligarşi) Qarth’da da başlattı ve bu şehirde de soylu aileler oluşmaya başladı. Oligarşi kültürü halka aşılandı. Daha sonra şehirde çok büyük bir güç haline gelen Onüçler ailesi, Kral’ı tahttan attı ve aile şehri yönetmeye başladı. Daha sonra da bu ailenin zayıflaması ve bir başka güçlü aile olan Safdoğanların daha da güçlenmesi sayesinde Onüçler de tahttan indirildi ve yerine bu aile geçti. Qarth’da şu anda baştaki aile Safdoğanlar olsa da onlar dışındaki aileler de yönetime çok sık karışırlar. Bu aileler Turmalin Kardeşliği, Baharatçıların Antik Birliği ve gücünü yeniden kazanmaya başlamış Onüçlerdir.

Qarth şehri dünyanın çok önemli bazı yapılarına da ev sahipliği yapmaktadır. Deanerys ile gördüğümüz Ölmeyenlerin Evi, şehrin kutsal yapılarının başında gelir. Daha sonra Qarth’ın yönetim merkezi olan Bin Taht Salonu’nu sayabiliriz. Bunun dışında ise dini mekânlar önemlidir. Anılar Tapınağı başta gelir.

Qarth3

Qarth’ın sona sakladığımız en büyük özelliği surlarıdır ve bilinen dünyanın 9 Harikasından birisidir. Qarth’ı çepeçevre saran üç tane duvardan oluşur. Duvarlar içe gittikçe uzar. İlk duvar 9 metre yüksekliğindedir ve Kızıl Kumtaşından inşa edilmiştir. Üzerinde hayvan resimleri vardır. Orta duvar 12 metre yüksekliğindedir ve gri granitten inşa edilmiştir. Üzerinde çok kanlı savaş sahneleri vardır. En iç duvar ise 15 metre yüksekliğindedir ve siyah mermerden inşa edilmiştir. Onun üzerinde ise seks sahneleri vardır. Bunlar Qarth’ın hem muhteşem harikaları hem de savunmasının temelidir. Ancak Qarth’ın savunmasını sadece duvarlar oluşturmaz.

Qarth’ı duvarları çok iyi şekilde korur şüphesiz ancak konumu yüzünden de çok güvenli bir şehirdir. Çünkü kuzeyi Kızıl Boşluktur ve Dothrakiler bile burayı aşıp savaşa giremezler. Doğusu, batısı ve güneyi de denizlerle kaplıdır ve Qarth’ın donanması zaten çok güçlü olduğu için tarihte kimse bu şehre denizden saldırma girişiminde bulunmamıştır.

Qarth’ın bu kadar güvenli bir yerde olması savaşı görmemesi demektir. Bu yüzden de savaştan kaçan insanlar hep buraya sığınmıştır. Çok güvenli bir yer olduğu ve önemli bir konumda olduğu için ticaret gelişmiştir ve buna bağlı olarak da nüfus artmıştır. Kültür zenginleşmiş ve Qarth bilinen dünyanın tartışmasız en büyük şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Yorumlar