Ana sayfa Doctor Who Doctor Who – Sessizlik

Doctor Who – Sessizlik

PAYLAŞ

”Doktor’un kana bulanmış standartlarına göre küçük bir çatışmaydı. Zaman Savaşı kadar değildi, ancak onu bitirmek için yeterliydi.”

 

Doktor’un hikayesinin bittiği ve milyonların arasında can verdiği yer. Gömülü olduğu yer. Trenzalore bizim için bunları ifade ediyordu. Ancak o sondan önce Doktor’u oraya çekecek başka bir şey oldu. Son Zaman Lorduna bir çağrı geldi. Gallifrey kurtulmak istiyordu. Zamanın en zayıf noktası olan zaman çatlaklarından Trenzalore’da bir tane belirmişti ve bütün evren ve zamana sinyaller gönderilmeye başlanmıştı. Ve tüm ırklar bu gizemli mesaj nedeniyle Trenzalore’a gelmişti. Tabii ki Doktor’da. O çatlağın ardında Gallifrey gezegeni halkı vardı ve geri dönmesi için tek bir sorunun cevaplanması gerekiyordu. ”Doktor Kim?” Gerçeklik alanında bulunan Doktor’un ismini söylemesi gezegeninin ve halkının dönüşü demekti. Ama aynı zamanda evreni yok edecek savaşın tekrardan başlaması anlamına geliyordu. Bir çıkmaza girdiler. Oraya toplanan bütün canlılar Doktor’un ismini söylemesi halinde Zaman Lordlarının döneceğini bildiğinden gezegene saldıramıyordu. Doktor ise onların Zaman Lordlarını durdurmak için gezegeni yakacaklarını bildiğinden oradan ayrılamıyordu. Ve nöbet başladı. Halk Doktor’u çok fazla sevdi. Doktor ise kendini gezegeni korumaya adadı.

 

Tasha : “Dikkat. Papalık Merkezi Sistemi’nin bütün Şapel ve Korolarının dikkatine. Trenzalore kuşatması başlamıştır. Planlanmamış bir inanç değişikliği olacaktır. Bu andan itibaren, bu kiliseyi tek bir amaca adıyorum: Sessizlik. Doktor adını dile dökmeyecek ve savaş başlamayacak. Sessizlik çökecek! Sessizlik çökecek!”

 

tasha

 

Papalık Merkezi Sistemin’in Ulu Hemşiresi Tasha haricinde bir Ulu Hemşire daha vardı: Madam Kovarian.

kovarian

 

 

Kovarian Bölümü PMS’den kopmuş ve Doktor’un zaman çizgisinde geriye yolculuk ederek Trenzalore’a gelişini engellemeye çalışmıştı. Kovarian Doktor’un Trenzalore’a ulaşmadığından emin olmak istiyordu. Böylelikle soru cevaplanmayacak ve sessizlik hakim olacaktı. Bunu sağlamak amacıyla TARDIS’i patlattı. Ancak içindeki kişi Doktor değil, River’dı. Ve hesapta olmayan bir şekilde evrenin her bir tarafında Zaman Çatlakları oluşmaya başladı. Yani Kovarian bir bakıma Gallifrey Halkının zaman çatlağını oluşturması için uygun ortamı TARDIS’i patlatırken istemsiz bir şekilde sağladı.

 

Kovarian Başsız Keşişlerle anlaşmış ve insanların da içinde bulunduğu büyük bir ordu kurmuştu. Kaçırılan Amelia orada tutsaktı. Doktor onunla birlikte yolculuk eden kişinin Amelia değil de bir et avatardan ibaret olduğunu anlayınca bir ordu topladı. Evrende ona borcu olanları Amelia’yı kurtarmak için götürdü. Gittiklerinde Amelia doğum yapmış ve River doğmuştu.

 

”Şeytanlar kaçtı, bedel ödendi. Savaş kazanıldı ama çocuk kayıp.”

 

Amelia ve Rory TARDIS’de iken birlikte olmuştu ve girdaptayken birliktelik gerçekleştiği için çocuğun genlerine zaman lordu genleri de eklenmişti. Ve bu yüzden çocuk önemliydi. Kovarian çocuğu kaçırdı. Doktor savaşı kazandığı halde Kovarian amacına ulaşmıştı. Onu bir silah olarak yetiştirecekti. Kovarian bebeği New York’daki bir yetimhanede rahiplerin gözetimi altında büyütüyordu.

 

silence-1024x576

River bir uzay giysisi içinde yaşıyordu. Uzay giysisinin içindeyse silah ve her şeye erişebilecek bir iletişim sistemi kuruluydu. Korkan River telefon açtı. Bulabildiği en yüksek otoriteyi varsayılan kabul eden giysi Beyaz Saray’daki Başkan’ı aramıştı. River en sonunda kaçmayı başarıp, sokakta yaşamaya başladı. Açlıktan ölmek üzereyken rejenerasyon geçirdi. Annesi ve babasını henüz küçükken ve birer arkadaşken buldu. En yakın arkadaşları oldu. River Doktor’la Let’s Kill Hitler bölümünde ”resmen” tanışıyor. Onu zehirliyor. Ancak sonradan kendi rejenerasyon haklarını Doktor için harcayarak onu kurtarıyor. Üniversiteye başlayan River Arkeoloji okurken Kovarian tarafından tekrar ele geçiriliyor. Ve Sessizlik’i sağlamak isteyen Ulu Hemşire, River’ı yetiştirdiği amaç için bir astronot kıyafetinin içine sokuyor. Gölün dibinden yükselen astronot Doktor’u vurması gerekirken vurmuyor. Ve Doktor’u öldürmek için yetiştirilen River zamanı ikiye bölmüş de olsa onun hayatını kurtarıyor. Kovarian çökmekte olan evrende Amelia tarafından öldürülüyor. Ancak zaman tekrar yazıldığında ona ne olduğunu bilmiyoruz.

 

Sessizlik’i sağlamayı nihai amaç olarak gören Kovarian’ın bütün planları başarısızlığa uğruyor. Doktor Trenzalore Arazilerine ulaşıyor. Ve evrendeki en eski soru soruluyor: Doktor Kim? Yıllar geçiyor, Doktor yaşlanıyor. Abluka sona ermiyor. Korku içinde gemilerinde bekleyen canlılar Trenzalore’a saldırıyor. Doktor yüzlerce yıldan dolayı yaşlanmış ve ölmek üzere. Ve Zaman Lordları soruyu hiçbir zaman cevaplamayacak olan Doktor’a yani son umutlarına yeni bir rejenerasyon döngüsü veriyorlar. Çatlak kayboluyor ve Doktor rejenerasyon geçiriyor. Kilisenin kendi koyduğu kalkanı ardında uzun yıllar savaşan Doktor yenileceği sırada Zaman Lordları tarafından kurtarılmış oldu. Ve soruyu hiçbir zaman cevaplamadığı için Sessizlik sağlandı.

 

SESSİZLİK HAKKINDA REPLİKLER:

 

“Sessizlikten kaçıyoruz. Çatlaklar vardı. Bazıları küçücük bazıları gökyüzü kadar büyüktü. Bazılarının içinden başka dünyalar ve insanlar gördük diğerlerindeyse sessizliği ve her şeyin sonunu gördük.”

“Sessizlik Doktor. Sessizlik biziz. Ve sessizlik yayılacak.”

”Çok güçlü ve ihtiyatlı bir dini örgüt. Kendilerinin söylediği şekilde, tarihin koruyucuları.”

”Trenzalore arazilerinde, On Birinci’nin düşüşünde, hiçbir yaşayan varlığın yalan konuşamayacağı ve cevaplamaktan kaçınamayacağı zaman bir soru sorulacak. Hiçbir zaman cevaplanmaması gereken bir soru. Soru sorulduğunda sessizlik yayılacak. Sessizlik yayılmak zorunda desek daha doğru olur. Sessizlik sorunun asla sorulmadığından emin olmak istiyor. Doktor’un Trenzalore’ye hiç ulaşmadığından.”

”Sessizlik Doctor, sessizlik çökecek.”

”Ve sessizlik yayılırdı. Onca zaman, bu sözleri duydum, hiç fark etmemiştim benim sessizliğim olduğunu. Benim ölümüm. Doktor düşecek.”

Amy’den Sessizlik’e: ”Sen de çirkinsin. Daha önce kimse sana bundan söz etti mi?”

Yorumlar