PAYLAŞ

Lily neden James Potter’ı seçti? Gelin hep birlikte bu sorunun cevabını yorumlayalım.

Kuşkusuz, çoğumuz Snape konusunda yanılmış insanlarız. Onu belli bir yere kadar kötü, asabi, kalpsiz ve vicdansız görmüşüzdür. Fakat Severus Snape’in, Lily Potter’ı nasıl sevdiğini gördüğümüz anda ve olan biten her şey kafamızda oturduğunda tüm düşüncelerimiz değişmiştir. En azından benim için öyle oldu ve o andan itibaren benim için serinin kahramanı oldu diyebilirim.

James Potter’dan bahsedecek olursak. Aslında belli bir yere kadar çoğumuz için sadece Harry Potter’ın babasıydı. Hakkında bir şeyler öğrendikten sonra kafamda onun ile ilgili fikirler oluştu. James hakkında benim düşüncem, iyi biri olduğu yönündeydi. Hala kötü olduğunu düşünmüyorum. Gençliğinde doğru davranışlarda bulunmamış olabilir fakat içinde bir kötülük olmadığını biliyorum. Bence bu yönü ile Draco Malfoy’a benziyor.

Gelelim Lily’nin Severus ve James ile olan ilişkisine. Lily, çocukluğunda Snape ile çok yakın olmasına ve iyi anlaşıyor olmasına rağmen, James Potter’ın ise öğrencilik zamanında diğer çocuklara zorbalık yapan birisi olduğunu bilmesine rağmen neden hayat arkadaşı olarak James Potter’ı seçmiş hep merak etmişimdir. Çünkü Lily, bence yapısı gereği öyle bir insanla olabilecek biri değildi ama demek ki James kalbini çalmayı başarmış ve onunla olmayı seçmiş.

Peki Lily neden James Potter’ı seçti?

Bunun en büyük sebeplerinden biri Lily’nin zamanla James’in bir arkadaş için neler yapabileceğini görmesi. Çünkü Lily’nin etkilendiği olaylardan biri bence kesinlikle James Potter, Sirius Black ve Peter Pettigrew’un her ay Remus Lupin’e dolunay dönemlerinde yardımcı olmak için Animagus olmayı öğrendiklerini öğrenmesi. Bence her ne kadar Snape ile yakın olsa da, James ile birlikte vakit geçirerek onu sevebilecek daha çok sebep buldu. Bundan dolayı James Potter da, Lily’e olan sevgisinden ötürü zamanla daha sakin ve yumuşak bir insan olmaya başlamış olabilir.

Severus Snape’in ise çocukluğundan beri bir karanlık tarafı hep vardı. Karanlık sanatlara olan ilgisi bence onun  için en büyük eksilerinden biri oldu. O açından bakıldığında aslında Snape ilgi alanları ve karanlık duruşu ile Lily’i, James’in kollarına itti. Çünkü zalim, zorba ve kaba birisi olarak düşündüğünüz birinin aslında arkadaş olarak düşündüğünüz birisinden çok daha yardımsever ve arkadaş canlısı olduğunu görüyorsunuz. Doğal olarak James, karanlık sanatlarla uğraşan Severus’un önüne geçiyor. Snape’in son hatası bana göre Lord Voldemort’un Ölüm Yiyenleri’ne katılması. Bunun üzerine bence Lily ile iyice ilişkisi bozuluyor. Çünkü Lily Çapulcular’la takılıp arkadaş oluyor ve böylece James’i daha yakından tanıma fırsatı buluyor.

Lily, James Potter’ı seçmiş olabilir. Ama bana göre Severus Snape kesinlikle Lily’e karşı daha fazla sevgiye sahipti. Hem de asla eksilmeyecek bir sevgi. Bunu Dumbledore ve Snape arasında geçen ve herkesi duygulandıran “Always” sahnesinden de çok net anlayabiliriz. Elbette James Potter da Lily’e karşı bir sevgiye sahipti ki onunla bir hayat paylaşmaya karar verdi. Ama bana göre Snape’in sevgisi daha saf ve daha anlamlı. Lily tercihini James Potter’dan yana kullansa da ben seçimimi Severus Snape’ten yana kullanıyorum. Çünkü hayatının aşkını ona hatırlatan ve gözlerini aynı annesinden alan ayrıca Lily’i ondan alan adamdan olan Harry Potter, belki de zekasıyla ona Lily’i hatırlatan Hermione ve kızıl kafasıyla Ron her daim gözünün önündeyken onlara sahip çıkmaktan asla vazgeçmedi. Albus Dumbledoreun; Acılarımıza bağlanıp kalmaktansa, daima mücadele etmeliyiz.” Sözü gibi daima mücadele etti.

Yorumlar