Ana sayfa Harry Potter Severus Snape

Severus Snape

PAYLAŞ

Fakir bir ailenin çocuğu olan Severus Snape Spinner’s End’de doğdu. Annesi, Eileen Prince bir cadı; babası Tobias Snape ise bir Muggle’dır.

Severus Snape, nam-ı diğer Melez Prens…

Severus’un ebeveynleri her zaman kavga ederlerdi. Bu yüzden Severus her zaman Hogwarts’a gitmeyi istemiştir. Hayatının aşkı olan Lily ile ise Hogwarts’a başlamadan önce tanışmıştır.

tumblr_m2y1bkxsq51rurwm3o1_500
“O sıradan biri ve sen özelsin.”

Lily, Severus’un ilk, tek ve ebedi aşkıdır. Onu ilk gördüğünden beri seven Severus, kader onu her zaman kendinden uzaklaştırsa da, onun için Lily ömrü boyunca en çok sevdiği, her şeyini feda edebileceği tek kişidir.

Küçüklüğünden beri Karanlık Sanatlara karşı ilgi duyan Snape, Slytherin’e seçildi. Gelecek yıllarda döneminin en başarılı cadısı olacak Lily ise Gryffindor’a seçilmiştir…

Bir yandan Lily ile farklı binalara seçilmenin üzüntüsünü yaşarken, diğer yandan da şımarık ve zengin ailelerden gelen Sirius Black ve James Potter’dan nefret etmiştir. Aynı zamanda da Lily ile araları git gide açılırken Severus Karanlık Sanatlara daha da yakınlaşmıştır.

İleriki yıllarda ise Melez Prens, Karanlık Lord’un müritleri olan Ölüm Yiyen’e dönüşmüştür.

Ancak bundan sonra işler farklılaşacaktır.

James ile Lily’nin evlenip, oğulları Harry’i doğurmasından hemen sonra; Lily ve James, Lord Voldemort tarafından öldürülmüştür. Severus için bu haber, olabileceklerin en kötüsüydü.

Lily ve James’in öldüğü, Harry’nin o izi aldığı ve Voldemort’un kayıplara karıştığı o geceden hemen önce, Severus Lily’i koruyabilmek için çoktan tarafını değiştirmişti bile!

Ancak işler, Snape’in umduğu gibi olamayıp, Lily öldürülünce; Severus Dumbledore’un sayesinde bu sefer Harry’i korumaya başlayacaktır. Ancak Dumbledore’a bundan kimsenin haberinin olmamasını gerektiğini söylemiştir.

Harry’nin Hogwarts yılları boyunca onu koruyan Severus Snape, göründüğünden çok daha derin bir karakterdir. Kimilerine göre en iyisi, kimilerine göre en kötüsü olan bu karakteri kimileri çok sever, kimileri ise nefret eder. Ancak bilinmesi gereken bir şey varsa, iyi ya da kötü olsun-ki bence Severus için iyi ya da kötü demek doğru olmaz-; onu üç kelimeyle tanımlayacak olsaydık, bunlar şüphesiz ki “cesur, fedakar ve aşık” olurdu.

Kitaplar boyunca kötü bir karakter olarak Severus Snape’i şüphesiz ki çoğumuz en çok altıncı kitapta sevmedik. Dumbledore “Severus, lütfen.” dediği sırada hepimizin kalbi paramparça olurken, bunu öldürmemesi için dediğini sanmıştık, Snape bizi hayal kırıklığına uğrattı sanmıştık. Oysaki bu olaydan sonra Severus Snape sayesinde anladığımız bir diğer şey ise, “bazı şeyler göründüğü gibi değildir.” olmalı.

Her zaman sert bir mizacı olan Severus Snape, Harry’nin doğumundan itibaren onu her şeyiyle korumaya çalışmıştır. Onu bir yandan sevmezken; diğer yandan onun gözlerine bakınca biricik Lily’sini hatırlamıştır.

Lord Voldemort yeniden vücut bulunca, Severus için işler git gide tehlikeli olmaya başlamıştı. Yaptığı casusluk boyunca gerçekleştireceği en küçük bir hata kendisinin, hatta tüm dünyanın sonunu getirebilirdi.

Çoğu kişi tarafından hain olarak görülürken, yedinci kitapta patronusunun gümüş maral olduğunu öğrenince, çoğu şey açıklığa kavuşmuştur aslında. (Kişinin patronusu onun iç dünyasına göre şekillenir. Severus’un patronusu kartal iken sonralarında gümüş marala dönüşmüştür. Patronusu gümüş maral olan bir diğer kişi ise, Lily’dir.)

Ardından ise Severus’un ağzından, yıllar sonra bile unutulmayacak, böylesine basit bir kelimeye böylesine anlamlar yükleyecek, sözler dökülür;

“Lily… Bunca zaman sonra bile mi?”

“Her zaman…”

 

 

cfgdsjklş

Seni her zaman seveceğiz, Severus Snape.

 

Yapacağı işin zorluklarına, yaptıklarının hayatının aşkını geri getirmeyecek olmasına, hain olarak anılmasına rağmen Severus Snape, aşkının sadakatinden vazgeçmedi.

Ve Hogwarts Savaşı’nda, Lord Voldemort’un atağından sonra ölmek üzereyken, Harry gelmiştir Severus’un yanına. Gücünün son damlalarıyla Harry’e düşünseline koyup bakması için anılarını verirken; gözlerine bakmasını ister Harry’den. Son bir kez daha hayatı boyunca sevdiği kadının gözlerine bakmak ister. Ve ağzından son sözleri dökülür;

“Gözlerini annenden almışsın.”

 

“Gözlerini annenden almışsın.”

 

Yakın zamanlarda ise çok üzücü bir haber daha aldık. Alan Rickman, Severus Snape ile bütünleşen, onu canlandırabilecek en iyi aktörün ölüm haberi…

Hepimizin çok sevdiği usta aktör, biricik Severus Snape’imiz için son bir kez daha; asalarımızı kaldıralım,

Lumos.

sorry-alan-rickman-never-said-that-heartbreaking-quote-about-harry-potter
“80 yaşıma geldiğimde, sallanan sandalyemde otururken Harry Potter okuyor olacağım. Ve ailem bana diyecek ki,

‘Bunca zaman sonra bile mi?’

Ve ben de, ‘Her zaman.’ diyeceğim”

 

Yorumlar