Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Black Desert’ın Yeni Oyunu ve Gözdesi Shadow Arenayı İnceledik!

Black Desert’ın Yeni Oyunu ve Gözdesi Shadow Arenayı İnceledik!

PAYLAŞ

Bu yazımızda sizlerle birlikte henüz Beta sürüme sahip olan Shadow Arena adlı oyunu inceleyeceğiz iyi okumalar.

Oyunun Türü ve Detayları

Oyun Giriş Ekranı

Oyunun türü Battle Royale tarzında diyebiliriz. Yeteneklerinizi geliştirip, yeni eşyaları oyun ortamında dövüştüğünüz yaratıklarından toplayarak kırk oyuncu arasından tek tek sıyrılıp onları yenerek birinciliğe ulaşabilirsiniz. Tabii bu sandığınız kadar kolay değil. Zira harita içerisinde karşılaştığınız her yaratık kolayca ölen yaratıklar değil. Bunun dışında bir de Gölge Lordu dediğimiz oyundaki üst seviye yaratıklar da var. Bunlarla karşılaşmak için biraz daha güçlü olmak gerekiyor. Üstüne bu yaratıklarla dövüşürken üst seviye bir oyuncu gelip sizi bir güzel yenebiliyor. Bu yüzden bazı oyunculara karşı biraz daha dikkatli olmak ve geliştikten sonra onlarla karşılaşmak daha mantıklı olacaktır.

Oynanış Ortamı ve Oyun Mekanikleri

İlk olarak sizlere oyunun en güzel detaylarından biri olan oynanış ortamından bahsetmek istiyorum. Geniş bir harita içerisinde oynadığınız oyunda ilk olarak bir arena içinde başlıyorsunuz. Bu arenada oyun başlamadan önce pratik yapabilir ve karakter yeteneklerini deneyimleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Arena olarak bahsettiğim alan

Bu alanda aynı zamanda sizlerle birlikte oynayan oyunculardan biriyle düello yapıp onun üzerinde yeteneklerinizi deneyebilirsiniz. Oyun başlamadan önce geri sayıma başlıyor. Geri sayım bittiğinde sizi arena sahasından itibaren haritanın çeşitli yerlerine fırlatıyor. Buralarda herhangi bir konumu seçip harita içerisinde gezmeye başlayabilirsiniz.

Oyun içindeki alanlardan biri

Oyun içerisinde harita içine gizlenmiş sandıklarla karşılaşabiliyorsunuz. Bu sandıklardan kullanabileceğiniz eşyalar çıkıyor. Tabii genelde sandıklar yaratıklar tarafından korunuyor. Bu yaratıkları keserek sandıkları toplayabilirsiniz. Sandıklardan bazen “Yetenek Kitabı” dediğimiz yetenek geliştirme için gerekli şeyler çıkabiliyor.

Yetenekler

Yeteneklerinizi oyun içerisinde dediğim sandıklar veyahut yaratıklardan topladığınız “Yetenek Kitabı” kullanarak gelirtirebilirsiniz. Ana vuruşunuz dışında dört yeteneğiniz bulunurken, bir yakın dövüş seçeneği olan yeteneğiniz ve kaçmak için kullanabileceğiniz yetenekleriniz de bulunmakta. Canınız ve yetenekleri kullanmak için kullanacağınız enerjiniz de yeteneklerle birlikte aynı panelde gösterilmekte bunu oyunun alt kısmında görebilirsiniz.

Eşyalar

Eşya stoğumuza yine oyun içerisinde ulaşabiliyoruz. Sandıklardan ve öldürdüğünüz yaratıklardan toplayabileceğiniz eşyalarınızı düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda oyun bir eşyadan iki tane topladığınızda bunları birleştirip daha iyi bir eşya oluşturmanıza fırsat veriyor.

Oyun Karakterleri

Oyunda şu an bulunan ve oynayabileceğiniz karakter sayısı dokuz olarak belirlenmiş. Bu karakterler arasında yakın dövüşçüsünden uzak dövüşçüsüne, büyücüsünden savaşçısına çeşitli kahramanlar sunulmuş.

Ben bunlar arasında en çok Orwen karakterini oynamayı beğendim. Kendisi bir uzak dövüşçü. Okçu elf olarak dizayn edilmiş bir kahraman. Karşınızdaki kahramana yaklaşmadan uzaktan dürtmenize olanak veren rahat bir oynanış sunan karakterde oldukça eğlenebilirsiniz.

Diğer karakterlere kısaca değinmek gerekirse. Herawen ve Ahon Kirus adlı iki karakterimiz büyücü karakterler. Yeonhwa ve Haru adlı iki karakter ninja/suikastçi olarak niteleyebileceğim iki karakter. Jordine Ducas kılıç kullanan ve kendini savunabilen savaşçı bir karakter. Gerhard Shultz karakteri cüssesi dev gibi olan ve çift balta kullanan bir karakter yani ağır dövüşçü, Goyen büyük bir kılıç kullanıyor aynı zamanda kalın bir zırh kullanıyor kendisi yine ağır dövüşçü olarak nitelendirilebilir. Altın Badal olarak bilinen karakter ise bir yakın dövüşçü ve yumruklarını konuşturan bir kahraman.

Oyun Başlangıcı

Şimdi oyuna girmeden önce şöyle bir ekran ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu ekranda da söylendiği gibi isterseniz tek başınıza girebilirsiniz. İsterseniz oyunu bir arkadaşınız ile oynayabilirsiniz ancak takım dediğimiz ortamda sadece yanımıza bir arkadaş alabiliyoruz maalesef. İsterseniz de Oyun sunucusundan takım arkadaşı arayan birini yanınıza alabilirsiniz. Ancak bu daha geliştirme aşamasında olan bir özellikmiş yani daha deneyemedim.

Burada görüldüğü gibi “Pratik” adlı seçenekte oyundaki yetenekleri test edebileceğiniz bir ortama yönlendiriyor sizi burada düello yapabilirsiniz oyuncularla. Özel maç ise arkadaşlarınızı toplayıp birbirinize karşı yarışabileceğiniz bir özel bir ortam sunuyor size.

Şimdi bu alanda ise size bir oyununuz bittiğinde oyun içinde topladığınız herhangi üç eşyayı sunabiliyor, bunlar arasından birini alıp sandığınıza koyabiliyorsunuz. Bu sandıktaki eşyaları ise oyunun başlangıç aşamasında kahramanınızı seçmenizin ardından bir tane ile sınırlı olarak oyun içerisinde kullanabiliyorsunuz. Ama bu ne işe yarıyor derseniz. Diğer oyunculara karşı biraz daha avantajlı olabilirsiniz diye düşünüyorum.

Shadow Arena Oyunu Hakkında Düşüncelerim

Oyun hakkında söyleyeceğim bazı şeyleri burada topladım. Açıkçası ben oyundaki oynanış ortamı ve mekanikleri çok beğendim. Haritada karşılaştığınız yaratıklar olsun size sunulan güzel ve canlı harita olsun insana keyif veriyor. Karakterlerin sunduğu farklı deneyimler ise oldukça iyi dizayn edilmiş. Karşılaştığınız oyuncular ile oldukça heyecanlı bir oyun deneyimine sahip olabilir zamanınızı rahatça geçirebilirsiniz. Söyleyeceklerim bu kadar oyunu deneyeceklere iyi oyunlar diliyorum.

Yorumlar