Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Shadow of War Oyununu Tanıyalım

Shadow of War Oyununu Tanıyalım

PAYLAŞ

Shadow of War Orta Dünya’da geçen açık dünyaya sahip, RPG ögeleri ile tatlandırılmış bir aksiyon oyunu eğer hala kafanızda “Bu oyun verdiğim paranın karşılığını verir mi?” diye bir soru varsa gelin birlikte cevap arayalım.

Öncelikle bu oyun neleri doğru yapmış neleri güzel bir bunlara bakalım yani bu oyunu neden almalısınız.

Oyunla ilgili iyi yönler:

1: Dövüş sistemi ve Yetenek ağacı

Bu oyun bir önceki oyun neyi iyi yaptıysa onu daha da iyi yapmış ve bunların başında yetenek ağacının genişlemesi geliyor. Haliyle yetenek ağacı genişleyince bunun dövüş sistemine katkısı büyük oluyor. Tonlarca yetenek var, sessiz bir ölüm makinesi mi olmak istiyorsunuz o zaman Avcı (Predator) yetenek dalı sizin için biçilmiş kaftan, yok ben uğraşamam sessizlikle Allah ne verdiyse dalar geçerim derseniz sizi Dövüş ve Hayalet (Combat ve Wraith) yetenek dalına alalım.

Yeteneklerin bu kadar çok olması gözünüzü korkutmasın zira yetenek puanı kazanmak oldukça kolay. Her yeni yeteneğiniz ile dalıyorsunuz orkların arasına yer misin yemez misin diye ve oldukça eğlenceli saatler geçittiriyor bu size,bazen görev yapmayı bırakıp sadece ork keserken bulabilirsiniz kendinizi.

2: Mekanlar

İlk oyunun en büyük sorunlarından birisi mekanlarıydı yani arada geçen konuşmalar ve kara kapı olmasaydı içeriği ork olan açık dünya oyunu mu oynuyorduk yoksa Orta Dünya temalı bir oyun mu anlamak zordu. İkinci oyundaysa bu tamamen ortadan kalktı Minas İthil’in yüksek noktasında durup Minas Anor’u ve Osgiliath’ı görmek ya da Gorgorath düzlüklerinde gezerken ufukta son ittifak savaşının izlerini taşıyan Barad-dur’u görmek size Orta Dünya da olduğunuzu sürekli hatırlatıyor.

3: Kuşatma Görevleri


Oyunda Nurnen, Gorgorath, Seregost, Cirith Ungol ve dlc ile gelen Lithlad olmak üzere 5 bölge ve ele geçirebileceğiniz 5 kale mevcut ama kale kuşatmaları tek yönlü ve gelişi güzel yapılmamış uğraşılmış ve size gerçekten bir kaleye saldırdığınızı hissettiriyor. İsterseniz kaleyi savunmakla görevli savaş şeflerini tek tek indirip kalenin savunmalarını düşürebilir, isterseniz savaş şeflerinin korumalarını kendi tarafınıza çekerek savaş anında onlara ihanet etmesini sağlayabilir ya da ben hiç uğraşmam deyip ordunuz ile doğrudan dalabilirsiniz benim tavsiyem doğrudan dalmakta zira o şekilde çok daha eğlenceli oluyor.

4: Nemesis sistemi

Oyunda Shadow of Mordor’dan da gelen kendine has bir sistem bulunuyor. Bu sistemi oyun ile ilgilenen profesyoneller bolca övdü ben hiç bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim.

Nemesis sistemi orkların kendi aralarında hiyerarşik bir düzen kurmasına olanak tanıyor yani düşük seviyeli bir ork komutanı kendinden yüksek seviye bir komutana pusu kurabiliyor eğer pusu başarılı olursa rütbe atlıyor yok olmazsa sonu ölüm ile bitiyor ayrıca size karşı olan davranışlarını da etkiliyor durduk yere size “Treasure Orc” dediğimiz öldürdüğünüz de silahlara takabildiğiniz güç mücevherlerinin (gem) düştüğü orkları getirebiliyorlar ya da tam ölmek üzereyken gelip sizi kurtarabiliyorlar aynı şekilde kafaları fazla atarsa size ihanette edebiliyorlar yani kısacası oyunun yapay zekasının kendi içinde yaşamasına olanak sağlayan bir sistem.

5: Orta Dünya

Tüm bunları yetersiz bulduysanız oyun Orta Dünya temalı bir oyun benim gibi Tolkien hayranları için bile tek başına yeterli bir sebep.

Şimdi gelin bir de neyi kötü yapmış bu oyun ona bakalım ve sonra sonuca bağlayalım.

Oyunla ilgili kötü yönler:

1: Dövüş sistemi ve Görevler

Yazının başında bahsettiğim gibi bu oyun bir önceki oyunun iyi yaptığı ne varsa çok daha iyisini yapıyor ancak aynı zamanda bir önceki oyunda neyi kötü yapmışlarsa çizgilerini bozmayıp bu oyunda da kötü yapmışlar. Şöyle ki bir önceki oyunun büyük sorunlarından birisi tekrara düşmesiydi ve bunu yapımcı firma bu oyununda da yapmış maalesef, görevler bir yerden sonra sürekli kendini tekrar ediyor özellikle bölüm ikinin ortalarından sonra bu tekrar hissini ağır bir şekilde yaşıyorsunuz.

Hani güzel yanları olarak dövüş sistemi ve yetenek ağacından bahsetmiştim ve hızlı bir şekilde yeteneklerinizi açabildiğinizi söylemiştim ya, bu tekrar olayı başladığında bu ikisini de baltalaya biliyor yani oyunun yarısını geçmişsiniz ihtiyacınız olan tüm yetenekleri açmışsınız oyun size sürekli git onu döv bunu ele geçir Nazgul geldi bir kovala bakayım şeklinde görevler veriyor ve güzel olan dövüş sistemi bile bunu kurtarmaya yetmiyor bir yerden sonra defalarca kendinizi ork güruhunun içinde onları biçerken buluyorsunuz.

2: Karakterler

Ah karakterler ahh tamam Celebrimbor, Talion, Sauron, Cadı kral filan güzel de diğerleri o kadar sığ ve gereksizler ki mesela Baranor kendisi Harad’dan göçme Gondor’lu bir yüzbaşı lakin birisinin bunlara Haradrimlerin zenci değil de daha çok esmer tenli olduğunu hatırlatması lazım yada İdril “Shield Maiden” adı altında bir karakter ama ben neye yaradığını daha çözemedim.

Shadow of War’ın da günümüzde olur olmadık yere zenci karakter veya kadın karakter koyma furyasına ucundan kapılması hoş olamamış yani Shelob taş gibi karakter olmuş evet örümcek halide dişi ama biz onun hiçbir zaman insan formuna büründüğünü görmedik yine de oynarken yadırgamadık zira karakter oyun ile güzel bütünleşmiş.

3: Lore

Geldik birçok Tolkien hayranının oynarken kanser olduğu saç baş yolduğu kısıma, sırf bu yüzden oyunu oynamayanlar bile var nedir o Lore, kabaca hikaye, şimdi bu özünde bir Tolkien eseri hal böyle olunca Tolkien hayranları oynarken bunun katledilmesini görmekten memnun değil, peki nasıl oluyor o?

Şöyle ki Nazgullara kimlik vermek uğruna Rohan’ın efsane kralı Miğfer Tokmakel’i ve İsildur’u Nazgul yapmak bu tamamıyla orijinal hikayeyi katlediyor zira güç yüzükleri dövüldüğünde ne Gondor ne Rohan vardı piyasada, ya da gereksiz bir dlc ile gelen Nazgul kız kardeşler kendileri Çinli gibi o ezgileri taşıyorlar yani ve Cadı Kral ortalıkta yok diye isyan edip Mordor’u ele geçirmeye çalışıyorlar, Sauron hala kulesinde kaldı ki Nazgulların öyle düşünme yetisi yok onların zihni köleleştirilmiş ne dersen onu yaparlar.

En nihayetinde böyle şeyler Tolkien hayranları için göz ardı edilemeyen hususlar oluyor ve oyunu oynamıyorlar ama güzel bir oyun olması için orijinal hikayeye bağlı kalmayacağını yapımcı firma daha önceden söylemişti evet bunu daha iyi bir şekilde başarabilirlerdi lakin yinede sırf bu sebepten burun kıvırmayın bir şans verin derim ben.

Sonuç: Değer, bu oyun verdiğiniz paraya değer özellikle oyun ilk çıktığında “Microtransaction” yani gerisini getiremediğim saçma oyun içi para akıtmayı ve oyunun gerçek sonunu görebilmemiz için sürekli aynı şeyi yaptığımız kısımı sonradan kaldırdılar (bu sistem ilk çıktığında toplam 10 dalga olmak üzere ele geçirdiğiniz bölgelere orklar saldırıyordu kazanırsanız bir sonraki dalgaya geçiyordunuz kaybederseniz bölgeyi tekrar ele geçirmeniz gerekiyordu ve her dalgada düşman ordusunun güçlenmesi sizinkilerin aynı kalması sizi ya oyun içi alışverişe yönlendiriyordu ya da gidip 2 saat kendinize daha güçlü orklar bulmanıza sebep oluyordu tam bir kabustu neyse ki artık yok) ve bir çok irili ufaklı güncelleme ile oyun ilk çıktığından çok daha iyi seviyede zaten sürekli indirime giriyor 30 40 tl arasında Gamepass Edition’a (tüm dlcler dahil paketi) sahip olabilirsiniz ama dlcleri o kadar önemli değil olmasa da olur.

Yorumlar