Ana sayfa Animeler Shigatsu wa Kimi no Uso

Shigatsu wa Kimi no Uso

PAYLAŞ
  • 90482b04eff6ecbbd5f7355f282585d8

“Hepimiz sahneye çıkmaktan korkarız. Belki her şeyi mahvedeceksin; belki seni beğenmeyecekler. Öyle olsa bile, dişlerini sık ve o sahneye çık. Bir şeyler bizi buna itiyor… Bir şeyler bizi müziğe doğru harekete geçiriyor.”

Piyano dehası olarak anılan Arima Kousei, küçük yaşta geçirdiği travma yüzünden piyano çalmayı bırakmıştır. Olayın üstünden iki yıl geçmesine dahi hala piyanoya dokunamayan Kousei, Kaori adında başına buyruk bir kızla tanışır.

Kaori’nin ısrarlarıyla yeni bir tarzla müziğe yeniden başlayan Kousei’yi, Kaori’yi ve onların arkadaşlarını konu alır.

 

Shigatsu wa Kimi no Uso…

Gerek işlenişiyle, gerek replikleriyle, gerek de karatkerleriyle; her açıdan seveceğinizi düşünüyorum.

Korku, heyecan, umut, umutsuzluk, sevgi, kıskançlık, azim, hırs, mutluluk, hüzün, içtenlik, merhamet… Birçok duygunun birbiriyle iç içe girdiği bu animede gerçekten samimi hisler işleniyor.

a8c3baabefa7001e66465745a0de888d_480
Soldan sağa,

Watari, Kaori, Kousei, Tsubaki

 

Umudun en küçük bir hareketle korkuya dönüşmesini, umutsuzluğun tek bir bakışla azime dönüşmesini; bakış açınızdaki en küçük bir değişmenin insanın iç dünyasına olan etkisini görebilmeniz mümkün.

Her karakterin ayrı ayrı işlenmesiyle birlikte herkesin iç dünyasını görüyorsunuz, herkesin bir şeyleri yaparken kendince sebepleri olduğunu anlıyorsunuz. Bir karakterden bile tam anlamıyla nefret edemediğiniz bu animede; herkesten kendinizde birer parça bulacağınıza inanıyorum.

Tüm bunların yanı sıra, müziklerini de gözden kaçırmamak gerek. Zaten asıl konularında müzik de bulunan bu animede, melodilerin size neler anlatmak istediğini anlayabiliyorsunuz, hislerin derinliğini kelimelerden bile daha iyi algılıyorsunuz belki de. Opening ve endingleri, ost’ları da cabası tabii!

Sevineceğiniz, heyecanlanacağınız, bol keseden hüzünleneceğinize inandığım bu animeyi izlemeyen varsa hemen başlasın derim.

Konunun gerçekten derin bir şekilde işlenmiş bu animede, ilk bölümlerden itibaren sonunu tahmin etseniz bile, spoiler almış olsanız ile çekinmeyin, izleyin. Kesinlikle zaman kaybı olmayacağına inanıyorum.

 

 

4eff9f6ec77a2674077707e23886128c

Açmış kiraz çiçeklerinin altında bir kızla tanıştım,

Ve kaderim değişmeye başladı.

Yorumlar