Ana sayfa Animeler Shingeki no Kyojin Anime-Manga İnceleme (Spoiler)

Shingeki no Kyojin Anime-Manga İnceleme (Spoiler)

PAYLAŞ

2013 yılına girerken anime dünyasında birçok açıdan çok güzel seriler izleyeceğimiz umuduna sahiptim. Aynı şekilde biraz hayal kırıklığım da vardı. 2012 yılında shoujo, slice of life, shounen açısından birçok güzel seri izledik ki bunlar dünya çapında patlama yapan serileri de barındırıyordu. SAO, Btoom(ki pek göze çarpan bir seri değildir ilerde sizlere göze çarpmayan bu inciyi tanıtmayı planlıyorum), Psycho Pass, Kingdom, Accel World. Bunlar benim hatırladıklarım ve 2012’yi anime dünyası açısından dolu dolu bir yıl olarak hatırlamamı sağlayan seriler olmuşlardır. Güzel bir sene olsa da 2012’de görmek istediğim animeyi barındırmıyordu. Shingeki no Kyojin bahsettiğim şekilde bir anime olarak ortaya çıkıp dünyada devasa bir kitle edinmiştir. Kaliteli kurgulanmış gizemleriyle aksiyonuyla okuyucuyu heyecanlandıran salt bir dövüş serisinden daha fazlasına sahip olan bir seri son yıllarda anime dünyasında pek ortaya çıkmıyordu. İlerde manga kendi içinde hatalı bilgileriyle çelişkiler yaratmazsa SnK bu tarzıyla kalitesini her zaman koruyacaktır. Shingeki no Kyojin hakkında fikirlerimi paylaştıktan sonra seri hakkında birkaç veri aktarmalıyım.

Serinin yaratıcısı Hajime Isayama 1986 yılında doğmuştur. Shingeki no Kyojin’i 2006 yılında one-shot tarzında yayınlamış serinin potansiyeli ise 2009 yılında aylık yayınlan Bessatsu Shounen Magazine dergisi tarafından fark edilip serileştirilmiştir. Derginin mangalarına baktığımda içinde çok az severek okuduğum manga olduğunu belirtmeliyim. SnK’nin mangasına değinecek olursam kurguyu zaten size aktardım. Manganın görsel yönüne gelecek olursak çizimler hiç iç açıcı değil. Kurgusunun yanında çok sönük kalan çizimleri belki de Shingeki no Kyojin’nin en büyük eksikliğidir.

 

2013 yılında daha bir sene önce kurulmuş olan Wit Studio tarafından ekrana aktarıldı. 2013’te uyarladıkları iki seriden birinin dünya çapında bir anime olacağını bildiklerinden şüpheliyim. Animasyon şirketinin mangayı güze bir şekilde yansıttığını düşünüyorum. Mangada aktarmak istenen duyguyu başarılı aktarması bir anime şirketinin yapabileceği en büyük başarıdır. Ah bide Wit Studio devleri animeye daha iyi aktarsa diyenlerimiz, aslında benim de eleştiri noktalarımdan biri, var. Ama sorun şu ki o devler mangada da o şekilde çizilmiş. Kısacası sorun yine manga kaynaklı  bir hale geldi. Tabi devlerin hareketlerini saçma şekilde yapmaları stüdyonun başarısızlığıdır. Bu iki eleştirinin Shingeki no Kyojin’e yapılabilecek yegane eleştiriler olduğunu düşünüyorum.

Anime ekibinin seslendirmenler açısından birçok kaliteli ismi barındırdığını belirtmeden geçmek saygısızlık olurdu. Özellikle Eren’e seslendiren Kaji Yuki, Levi’ye Kamiya Hiroshi ve Armin’e Inoue Marina hayat verirken. Birçok animeden yakından tanıdığım bu insanlar adını bilmeseniz de birçok animede size kendi seslerini ulaştırmıştırlar.

Bu kadar detay verdikten sonra başlayacak olanlara evreni tanıtmaya başlayalım.

İnsanlık nasıl ortaya çıktığını asla öğrenemediği bir istilaya maruz kalmıştı yüzyıllar önce. Bu istila insanlığa surlar içinde yaşamaktan başka şansı olmadığını daha ilk saldırıda öğretmişti. Saldıran yaratıklar sima olarak insana benzemekte, asla konuşmamaktaydı, ha affedersiniz bir farkları daha vardı. Her biri en az 3 metre ile 20 metre arasında değişen boylara sahipti. Antik masallarda anlatılan devler insanlığı yok etmeye gelmişti. İnsanlık yok olmaktan kurtulmuş, yaşadığı alanı devasa surlarla sararak kendini güvene almıştı ve yüzyıllardır özverili çalışan orduları sayesinde güvende hissediyorlardı. Hikayeye ana surlardan en dışının yakınında yaşayan Eren Yeager’la başlıyoruz. Dış dünyayı nesillerdir görmeyen insanlar topluluğu kendini güvende hissediyordu ve haklıydı da 50 metrelik bir dev hiç bir zaman var olmamıştı ve surlar insanlığı her zaman koruyacaktı. İnsanlığın bu yersiz güveninin getirdiği yıkım korkunç boyutlarda olacaktır. Size daha bilgi vererek seriyi izleme zevkinizi baltalamak istemiyorum.

Bu bilgileri verdikten sonra Shingeki no Kyojin’i izleyecekler için son söyleyeceğim iyi kurgulanmış neden-sonuç ilişkisini kendi evreni içinde tutarlı devam  ettiren serileri seviyorsanız SnK yıllardır bu tarzda çıkan en iyi serilerden biridir.

Yorumlar