Ana sayfa Middle Earth Filmler Shire’da Yeni Yıl Festivali!

Shire’da Yeni Yıl Festivali!

PAYLAŞ

Evet, yine yılın o zamanları geldi. İnananlar ve kutlayanlar için Noel ve ardından tüm insanlar için yeni bir yıl ve yılbaşı. Bu sefer hepimiz için pek bir buruk geçeceğini düşündüğüm bu yılbaşında bizlerin de tek dileği yeni yılda daha huzurlu bir hayata kavuşmak.

İyi dileklerimizden sonra gelelim yazımızın konusuna. Dünya’da yılbaşının farklı kültürlerde, farklı ülkelerde nasıl kutlandığını biliyoruz. Peki Orta Dünya’nın huzurlu diyarı Shire’da bir yılbaşı ne anlama geliyor? Bizim bildiğimiz anlamda bir yılbaşı var mı? Ya diğer diyarlarda, örneğin Rohan’da insanlar yeni yılın gelişini kutluyorlar mı? Gelin hep birlikte bakalım.

Shire Takvimi

Öncelikle Shire takvimine bakalım.

Shire Takvimi

Shire’da da bizim kullandığımıza benzer 12 aya bölünmüş bir takvim kullanılmakta. Bunların isimlerini görselde görebilirsiniz. Her bir ay 30 güne ayrılmış vaziyette. Bu günlere ek olarak çeşitli günlerin özel isimleri mevcut ve bu günler belirli bir ayın içinde değiller. Örnek olarak Lithe ve yazımızın konusu olan Yule günlerini verebiliriz. Lithe, Forelithe ayının son gününden sonraki ilk gün ve Afterlithe ayının ilk gününden önceki ilk günü içeren toplam iki günlük özel günlerdir.

Lithe günleri Midyear’s Day (Yıl ortası günü) olarak geçmekte ve bir anlamda yılın ortası ve yazın gelişi için yapılan bir kutlama. Yalnız bu kutlama her yıl yapılmamış. Özellikle bereketli bir hasat ve ardından yaşanan harika bir yazın görüldüğü 1420 yılındaki kutlama hatırlanıyor.

Bu günde Shire’ın belediye başkanının seçildiğini söyleyebiliriz. Free Fair festivali sırasında Shire halkı bir yandan eğlenirken bir yandan da 7 yıl başkanlık yapacak belediye başkanını seçiyorlardı.

Shire dışında bu önemli günde yaşanan birkaç olaydan da bahsetmekte fayda var. Arwen ve Aragorn’un evlendiği tarih yine Lithe günlerine denk gelmektedir. Gondolin’in Düşüşü de yine yıl ortasında yaşanmıştır. Konuyu çok dağıtmadan Yule’ye geçelim.

Yule Günleri (Yuledays)

Shire’da ve Orta Dünya’nın bazı diğer bölgelerinde yeni yılın kutlaması Yule Günleri adı verilen günlerde gerçekleşir. Yule günleri takvimde de görülebileceği gibi iki günden oluşmaktadır. Yılın son günü olan 1 Yule ve yeni yılın ilk günü olan 2 Yule. Bu iki gün de herhangi bir ayın içerisinde yer almazlar. Kutlamalar ise Shire halkının zevke düşkünlüğünden olsa gerek bu iki günün öncesi ve sonrasını da dahil ederek toplamda 6 gün sürmektedir.

Bilbo’nun doğum günü partilerinden daha mı şaşalıdır bilinmez ama Shire halkının elinden geldiğince bu festivali eğlenceli yaptığına kesinlikle inanabiliriz. Yule günlerinin ilki olan 1 Yule her yıl Cuma gününe denk gelirken 2 Yule de Cumartesi gününe denk geliyordu. Bu günler konusunda biraz karışıklık mevcut. Shire’da Highday günü Cuma günü olarak karşılık bulur. Fakat haftanın son gününe denk gelmektedir. Bu yüzden bazı kısımlarda Pazar günü olarak da söylendiği olmuştur.

Neredeyse her yıl Shire halkının coşkuyla yeni yılın gelişini kutladığı Yule Günleri, Yüzük Savaşı’ndan sonra yeterli miktarda erzak bulunamadığı gerekçesiyle iptal edilmek istenmiştir. Fakat yine söylenir ki Shire’ın tünellerinde buldukları yemek ve biralar bu kararlarından vazgeçmelerine neden olmuş ve Yule Günleri yine bir festival havasında geçmiştir.

Diğer Halklarda Yılbaşı

Shire’dan ve Hobbit dostlarımızdan bahsettik. Peki ya diğer halklar? Tabi ki içlerinde sevginin bir parçası bile kalmamış Orklar’dan bahsetmiyorum dostlar. Yıldızların Halkı Elflerden, ya da At Efendileri Eorlingas’dan bahsediyorum.

Elfler’in yeni yıl kutlamalarına verdikleri isim Numenor ve Gondor’un verdikleri isimle aynıdır. Shire’da karşılığı 1 Yule günü, Mettare; 2 Yule günü ise Yestare isimleriyle yer alırlar. Yalnız bu günlerin zaman olarak aynı zamanlarda olmadığını belirtelim.

Rohan Halkı’nın yeni yıl için bir kutlama yaptığını söyleyebiliriz. Fakat bu festivalin özel bir ismini bilmiyoruz.

İşte Orta Dünya’da yılbaşının Orta Dünya’da nasıl geçtiğini görmüş olduk. Bu yazı vesilesiyle tüm Fantazya ailesine ve okurlarına sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir 2021 yılı diliyorum.


Diğer yazılarımızı okumak için tıklayın!

Bize katılın!

Yorumlar