Ana sayfa Animeler Shounen’in Geleceği: Boku no Hero Academia

Shounen’in Geleceği: Boku no Hero Academia

PAYLAŞ

Bleach ve Naruto bitmiş ve elimizde sadece One Piece kalmışken hızır gibi yetişen bir seri, Boku no Hero Academia. Shounen’in ataları, kalıplaşmış animeleri, yavaş aramızdan ayrılırken ve ”Yeni güzel bir şey de gelmiyor.” derken lafımızı yutmamıza sebep olan Boku no Hero Academia’nın ilk bölümünü bir özet geçeyim size. Bakalım sevecek misiniz?

Hikayesi günümüzde geçmektedir. İnsanların %80’inde ”özgünlük” adı verilen bir güç bulunmaktadır. Bu özgünlükler herhangi bir şey olabilir. Elemantal, şekil değiştirme, yer çekimi kontrolü vs. vs. Dünyanın %80’inin özel güçleri var desek de bu baş karakterimiz Midoriya Izuku’yu çok etkilemiyor çünkü o %20’lik dilimin içine girmeyi başarmış.

Lakin Midoriya küçüklüğünden beri en büyük kahraman olmanın hayalini kurmaktadır. Kahramanlık onda öyle bir hayranlık duygusu uyandırmıştır ki etkileyici bulduğu her kahramanı veya kahramanlık potansiyeli olanı defterine not eder. Özgünlüklerini, zayıf yönlerini…

 

Bir gün okuldan eve dönerken bir villain’ın (Kelime anlamı olarak ”kötü” demektir ve animede İngilizce adı kullanılmaktadır o yüzden olduğu gibi bıraktım.) saldırısına uğrar. Onu kurtarmaya ise hep hayranlık duyduğu, zamanımızın bir numaralı kahramanı ve Izuku’nun idolü All Might gelir. All Might Izuku’yu kurtarmışken Izuku’nun fanboy’luğundan dolayı villain kaçar ve sivillere saldırır. Animede öğreneceğiniz nedenden dolayı All Might ve diğer kahramanlar etkisiz kalmışken Izuku öne atılır ve All Might’ın olaya müdahale etmesiyle (Evet az önce müdahale edemez dedim biliyorum, ilk bölümde olan bir olay zaten izleyince anlayacaksınız.) villian yenilir.

Izuku All Might’a kahraman olmak istediğini ama bir özgünlüğü olmadığını söyler. Izuku’nun az önceki cesaretinden etkilenen All Might Izuku’yu varisi seçer.

Seri bana bir çok yönü ile Naruto’yu hatırlatmakta. Yeteneksiz başlayan bir ana karakter. Havalı ama kötü biri gibi davranan bir en iyi arkadaş ve şu an da Chuunin Sınavları’na benzer bir arc izlemekteyiz. Anime olarak da manga olarak da bence güzel bir varis olmuş durumda. Tabii gönül ister onlar gibi kesintisiz devam etsin ama anime stüdyoları bunu yapmayı bıraktı artık.

Mangakası da One Piece’in mangakası Oda Eiichiro’nun çırağı. Boruto2nun da Naruto’nun mangakası Masashi Kishimoto’nun yardımcısının elinden çıktığını düşünürsek mangakalar bizi boşlukta bırakmamak için uğraşmış sanki. Boruto bence şu an Boku no Hero Academia’nın kalitesiyle yarışamaz ama direkt olarak Naruto’nun varisi olan bir animeyi daha 10 bölüm dahi olmamışken yargılamak istemem.

Yorumlar