Ana sayfa Middle Earth Sıçrayan Midilli Hanı Hakkında

Sıçrayan Midilli Hanı Hakkında

PAYLAŞ

Hakkında

Sıçrayan Midilli Han’ı tam olarak Doğu Yolunda, Bree-Tepesi’nin eteğine doğru bükülen yolun oradaydı. Han, birçok penceresiyle birlikte, 3 kat uzunluğundaydı. Han’ın ön kısmı yola bakıyordu ve onun aksine arkadaki tepenin zeminine doğru uzanan iki ayrı kanadı vardı ve hatta 2.kat sanki zemin kattaymış gibiydi.

Bu iki kanat arasında, bir kemer yoluyla erişilebilen bir avlu vardı. Kemerin altında, birkaç adım solda ise ana kapı yer alıyordu. Kemerin üstünde, altındaki “Şaha Kalkmış Midilli” simgesini aydınlatan bir lamba bulunuyordu ve ana kapının üstünde ise “Barliman Butterbur’un Sıçrayan Midilli Hanı” yazardı.

Kuzey kanadının zemin katında özellikle hobbit konuklar için hazırlanmış odalar bulunurdu. Hanın merkezinde, samimi odun ateşinin etrafında içkilerin servis edildiği ve fenerlerin kirişlere asılı olduğu bir ortak-oda bulunurdu.

Tarihçesi

Sıçrayan Midilli Hanı, Yüzük Savaşı’ndan çok daha uzun bir zaman önce, yollardaki trafiğin çok daha fazla olduğu zamanlarda inşa edilmişti. Eskiye göre azalan ziyaretçi sayısına rağmen, Bree, güneyden gelen ve Fornost’a doğru giden Doğu Yolu ve Greenway’in kavşağında olduğundan, önemli bir haber merkezi olarak kalmıştı.

Han, çağlar boyunca İnsanlar, Cüceler, ve Hobbitler için bir toplanma bölgesi olarak “Butterbur Ailesi” tarafından işletildi. Shirelı hobbitlerden Tobold Hornblower (Namıdeğer Toby otu’nu bulan Hobbit), Bree’yi ziyaret etmişti ve büyük ihtimalle Sıçrayan Midilli Hanında kalmıştı hatta pipo-otu’nu da buradan öğrenmişti.

Belki de büyücü Gandalf ve Kral Thorin Meşekalkan Üçüncü Çağın 2941. yılında burada buluşmuştu. Bu buluşma yılın ilerleyen zamanlarında Bilbo ve cücelerin Yalnız Dağ’a yaptıkları macerayı barındıran “Erebor Görevi” için düzenlenmişti. Gandalf ve Thorin’in burada buluşup konaklamış olması çok mümkün fakat Bilbo bizzat notlarında bundan bahsetmemiştir.

Yüzük Savaşı sıralarında bu han bazen akılsız olan Barliman Butterbur tarafından işletiliyordu. Nob ve Bob isminde iki adet asistanı bulunurdu. Üçüncü Çağın 3018. yılında, yılın ortalarında han bir kez daha Gandalf tarafından ziyaret edilmişti ve bu ziyaretinde Gandalf Bilbo’ya bir mektup bırakmıştı fakat Barliman mektubu götürecek kimseyi bulamadığında mektup unutuldu.

Üçüncü Çağın 3018. yılının Eylül ayının son pazartesi gününde iki kara-adam Barliman’ın asistanına “Baggins” ismini sordular. Barliman, kara-adam’ların köpeklerin havlamasına ve Nob’un korkmasına sebep olduklarını fark ettiğinde kapıyı suratlarına kapadı ve kara-adam’lar Archet’e doğru yollarına devam ettiler.

Frodo’nun Yok Oluşu

3.Çağ 3018 Eylül 29’da, Frodo, Samwise Gamgee, Peregrin Took ve Meriadoc Brandybuck Bree’ye vardı ve Sıçrayan Midilli Hanı’na geldi. Hobbitler Gandalf’ın dediklerini dinlediler ve onunla burada buluşmayı umdular fakat büyücü ortalıkta yoktu. Odalarını kiraladıktan sonra hep birlikte ortak-oda’ya indiler ve “Bay Tepedibi” (Frodo) ilk kez orada “Yolgezer” (Aragorn) ile tanıştı ve masadan düştüğünde yüzüğü yanlışlıkla parmağına geçiriverdi.

Odalarının salonunda birden bire onların dostu olduğunu söyeyen “Yolgezer” ile karşılaştılar. (Gandalf’ın bıraktığı mektup ile de desteklenen bir durumdu) Merry’nin Bree taraflarında bir kara süvari gördüğünü öğrendikten sonra odalarını terk edip Yolgezer’in odasına geçtiler.

30 Eylül’ün erken saatlerinde hobbitlerin odası saldırıya uğradı fakat saldıranları kimse fark etmemişti bile. Aynı zamanda hobbitlerin midillileri ve diğer misafirlerin atları da kaçmıştı. Saatler sonra, Frodo, Sam, Merry ve Pippin Yolgezer’in rehberliğinde Sıçrayan Midilli Hanı’nı terk etti.

Aynı gece, Frodo’ya yetişmeye çalışan Gandalf hana geldi. Mektubu unutmasından dolayı Barliman’a çok öfkeliydi fakat Yolgezer ile birlikte ayrıldıklarını öğrendikten sonra onu affeti ve diğer gün oradan ayrıldı.

28 Ekim 3019’da, Gandalf ve diğer hobbitler Bree’ye döndü ve orada kaldı. Onlar Bree’den ayrıldığından beri Bree’nin başına gelen belalardan ve diğer şeylerden bu sayede haberdar oldular. Barliman’a yaşadıkları maceraları ve artık kralın da geri döndüğünü anlattılar fakat Sam için en güzel haber midillisi Billy’nin buraya sağ salim geri dönmüş olmasıydı.

Kaynaklar

  1. The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring
  2. The Lord of the Rings: Two Towers
  3. The Lord of the Rings: Return of the King
  4. Tolkien Gateway