Ana sayfa Harry Potter Filmler Sihir Bakanlığı ve Bölümleri

Sihir Bakanlığı ve Bölümleri

PAYLAŞ

3

Önce Büyücüler Konseyi vardı. Barberus Bragge bu konseyi sihir dünyası kim tarafından yönetilmeli başlığı ile kurmuş ve bu konu uzun süre tartışılmıştı. Büyülü hayvanların yetenekleri göz önüne alınarak ilk olarak sadece iki ayaklı canlıların bu konuda söz sahibi olması kabul edildi. Ama bu karar konseyde yine sorunlara yol açıyordu. Bu yüzden bu karar sadece iki ayaklı ve insan dili konuşan canlılar olarak değiştirildi. Bu şekilde farklı milletlerden büyücüler toplanarak yapacaklarını konuşmaya başladılar. Bu toplanmalar, Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu‘nu meydana getirdi. Aldıkları en önemli karar büyücü dünyasını muggle olanlardan gizlemek ve ayırmaktı. Uzun süren tartışma ve toplantılar sonucunda bu karara destek olan kanun, Uluslararası Büyücülük Sırrı kabul edildi. Bu kanunu korumak amacı ile ilk olarak bir Sihir Bakanlığı Londra’da kurulmuştu. Temel görevleri muggleları büyücü dünyasından uzak tutmak olan Bakanlık sadece Britanya’dan sorumlu hale gelmiş ve belli kesimlerin belli Sihir Bakanlıklar’ı olmuştur.

 

4

Bizim de burada bahsedeceğimiz olan, hakkında daha çok şey bildiğimiz Britanya Sihir Bakanlığı‘dır. Cisimlenmediyseniz ya da buharlaşmadıysanız buraya giriş, Londra’nın merkezinden uzakta bir kenar mahallede bulunan camları kırık kırmızı bir telefon kulübesinin altındadır. Giriş için “MAGIC” kelimesini temsil eden 6-2-4-4-2 rakamlarını sırasıyla tuşlamanız yeterlidir.

 

Atriyum, Bakanlık’a girdikten sonra karşımıza çıkan ilk yerdir. Burada giriş çıkışları kayıt altına alan bir bekçi bulunur. Aynı zamanda bir heykelle beraber havuz bulunmaktadır. Heykel havuzun ortasında kocaman içinde bozuk paralar bulunan bir fıskiyedir. Bu fıskiyenin ismi Sihirli Kardeşlerdir ve altında “SİHİRLİ KARDEŞLER FISKİYESİNİN TÜM GELİRİ, ST. MUNGO SİHİRSEL HASTALIKLAR VE SAKATLIKLAR HASTANESİ’NE BAĞIŞLANACAKTIR.” yazar. Bakanlık on kattan oluşur. Bunlar sırasıyla:

 

Kat 10: Mahkeme blokları

Kat 9: Esrar Dairesi

Kat 8: Atriyum

Kat 7: Sihirli Oyunlar ve Sporlar Dairesi

Kat 6: Büyülü Taşımacılık Dairesi

Kat 5: Uluslararası Sihirsel İşbirliği Bölümü

Kat 4: Sihirli Yaratıkların Düzenlenmesi ve Denetimi Dairesi

Kat 3: Sihirli Afetler Dairesi

Kat 2: Büyü Yasaları Uygulama Dairesi

Kat 1: Sihir Bakanı ve Destek Kadro’su

 

Bakanlık yedi ana birimden oluşur. Diğer tüm daireler bu yedi ana birime bağlı olarak çalışır. Bunlardan ilki büyücü dünyasının kanunlarını koyan ve bunların mugglelar ile ilişkilerini denetleyen Sihirli Yasal Yaptırım Dairesi‘dir. Beş alt birimden oluşur. Bunlar, Büyücü Yüksek Mahkemesi’nde görev yapanların bulunduğu Büyüceşura, karanlık sanatlarla uğraşan büyücüleri yakalamak için çalışan seherbazların bulunduğu Seherbaz Bürosu, Muggle Eşyalarının Kötüye Kullanımı Bürosu, Sihrin Uygunsuz Kullanımı Dairesi ve Yanlış Bilgi Verme Bürosu’dur.

 

İkincisi, bir bakanlığın diğer ülkelerdeki bakanlıklarla ilişkilerini sağlayan Uluslararası Sihirsel İşbirlik Dairesi‘dir. Uluslararası Sihir Yasaları Bürosu, Büyücüler Konfederasyonu Kürsüsü, Uluslararası Ticaret Standartları Bürosu olarak üç birime ayrılır.

 

Fantastik Canavarları düzenleyip onların sınıflandırılmasını ve denetlenmesini gerçekleştiren, “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?”ın yazarı Newt Scamander’in de bir zamanlar çalıştığı Sihirli Yaratıkların Düzenlenmesi ve Denetlenmesi Dairesi, Varlık Bürosu, Ruh Bürosu, Canavar Bürosu, Fantastik Yaratıkların Yönetimi Bürosu, Unutturma Bürosu, Yanlış Bilgilendirme Bürosu olarak altı birime ayrılır.

 

Dünya Kupasını düzenleyen ve Quidditch gibi büyücülerin oynadığı oyunların ve sporların mugglelar tarafından görülmemesi ile ilgilenen Sihirli Oyun ve Sporlar Dairesi, Britanya ve İrlanda Quidditch Ligi Bürosu, Resmi Tükürenbilye Kulübü olarak iki birime ayrılır.

 

Büyücü Dünya’sını etkileyebilecek afetleri kontrol altına almak için çalışan Sihirsel Afetler Dairesi ise Sihirsel Afetler Bürosu, Unutturma Bürosu, Yanlış Bilgilendirme Bürosu olarak üç birime ayrılır.

 

Özellikle reşit olmayan, henüz cisimlenme bilmeyen ve izni olmayan büyücülerin toplu taşınması ile ilgilenen Sihirsel Taşımacılık Dairesi, Uçuş Şebekesi Kontrol Bürosu, Cisimlenme Ehliyeti Bürosu, Anahtar Kontrol Bürosu, Süpürge Denetim Bürosu olarak dört birime ayrılır.

 

Son olarak çok güçlü büyülerin incelendiği ve yüzyıllardır yapılmış olan kehanetlerin saklandığı, içinde olanların çok gizli tutulduğu Esrar Dairesi Bakanlık’ın son ana birimidir.

 

Yorumlar