Ana sayfa Harry Potter Sihirbazın Kıllı Kalbi Gerçek Olabilir Mi?

Sihirbazın Kıllı Kalbi Gerçek Olabilir Mi?

PAYLAŞ

Hiçbir duyguyu hissetmemek, hiçbir zaafınızın olmaması, kötü duygulardan kaçmak gibi arayışlar hem normal insanların hem de büyücülerin aradığı bir şey olmuştur. Bu istekler ya büyük bir acıdan kurtulmak için ya da karanlık büyücülerin güç arayışından dolayı doğar.

Normal insanlar bu tür bir şeyi yalnızca hayal edebilir ya da yalnızca hiçbir duyguları yokmuş gibi davranabilirler. Peki aynı şey büyücüler için geçerli mi? Bu soruya evet ya da hayır demek zor.

Büyücülük dünyasında bu konuyla ilgili bize bir bilgi verebilecek en büyük materyal  herhalde büyücü çocuklarının geceleri annelerine okutmayı eksik etmedikleri Ozan Beedle’ın Hikayeleri kitabıdır. Kitaptaki “Sihirbazın Kıllı Kalbi” hikayesinde geçen olaylar tam da bu konu üzerine yorulmuştur aslında.

the_warlocks_hairy_heart_2

Hikayeyi kısaca anlatmak gerekirse; genç bir sihirbaz etrafındaki aşık olan insanları gözlemlediğinde budalalaştıklarını ve ona saçma gelen davranışlarda bulunduklarını görmüştür. Genç sihirbaz arkadaşlarıyla aynı duruma düşmekten korkmuştur ve bu yüzden karanlık sanatlara başvurarak kalpsizleşmiştir. Bir süre bu şekilde halinden memnunca yaşamış olsa da hizmetlilerinden ikisinin onun hakkında yaptıkları duymuştur; birbiriyle konuşan hizmetliler sihirbazın çok zengin olmasına rağmen hiç kimseyle evlenemediğinden dolayı ona acıdıklarını söyleyip dalga geçmişlerdir. Bu durum genç sihirbazı çileden çıkartmıştır ve bu yüzden evlenme kararı almıştır. Hatta o kadar hırslanmıştır ki evleneceği kişinin kendi gibi zengin, güzel mi güzel, üst mertebe bir insan olmasını istemiştir. Ve çok kısa bir sürede de bu kişiyi bulmuştur.

Sihirbaz bulduğu kişiye karşı içten bir duygu beslemese de halinden memnundur. Kıza iltifatlar eder olması gerektiği gibi davranırmış. Buna karşın kız sihirbazın iltifatlarının samimi olmadığının farkındadır fakat ailesinin bu evliliğe karşı olan iyimser bakışından dolayı bu ilişkiyi sürdürmeye devam ediyordur.

Sihirbaz bir gün kızın onuruna büyük bir şölen verir. Çalgılar, zurnalar, önemli insanlar, her türden şaraplar… yok yok! Sihirbaz her zamanki tavrıyla kıza ilgi gösterir ona iltifatlar edermiş. Fakat kız yapıştırmış cevabı; “ İyi konuşuyorsun, sihirbaz. İlgin beni çok mutlu ederdi, eğer bir kalbin olduğunu düşünseydim!” Sihirbaz kızın bu konuda endişe duymaması için kızın elinden tutup zindana götürmüş ve yaptığı kara büyünün eseri olan kalbini göstermiştir. Fakat kalbi buruşmuş ve kıllanmıştır. Kız ise dehşete düşmüş ve sihirbazın o kalbi yerine koyması için yalvarmıştır. Sihirbaz bunun kızı memnun etmek için gerekli olduğunu düşünüp isteğini gerçekleştirmiştir.

Şölendeki konuklar sihirbazın ve kızın yokluğunu fark edince bütün şatoyu aramışlar ve zindanda şok edici bir görüntüyle karşılaşmışlar. Sihirbaz kızın göğsünü kesip açmış ve onu öldürmüştür. Kızın kalbini ise taparmışçasına hareketlerle kendi kalbiyle değiştirmek için yeminler edermiş. Çünkü sihirbazın kalbi sihirbazdan ayrı kaldığı sürede vahşileşmiş ve sapkınlaşmıştır. Bu yüzden sihirbaz o kalbi taşıyamamaktadır.

Sihirbaz her ne kadar kıllı kalbine bedeninden çıkması için yalvarsa da kıllı kalp tekrar o sandığın içine dönmeyi reddetmiştir. Bu durumdan kurtulamayacağını anlayan sihirbaz asla kendi kalbinin hükmüne girmeyeceğine dair bir yemin etmiş ve gümüş hançerle kıllı kalbi göğsünden çıkarmıştır.

the_warlocks_hairy_heart_1

Bu dehşet düşürücü hikayede dikkat etmemiz gereken kısım sihirbazın büyüyle duygularından kurtulmasıdır. Peki bu tarz bir büyü gerçekten olabilir mi? Albus Dumbledore’nin bu konu hakkında yorumu şudur;

“Ne var ki bu hikayenin kahramanı, istediği gibi yaratıp yok edeceği bir aşk taklidiyle bile ilgilenmiyor. Bir tür hastalık gözüyle baktığı şeyin ona ebediyen bulaşmamasını istiyor, bu yüzden de bir masal kitabı dışında mümkün olamayacak bir Karanlık Sihir örneği gösteriyor: kendi kalbini çıkarıp kilitliyor.”

Albus Dumbledore’nin genel fikrini özetleyecek olursak bu tür bir büyünün imkansız olduğunu söylüyor. Peki ne kadar haklı? Unutmayın Dumbledore’de yanılabiliyor.

Tabi ki bu tür bir büyü gerçek bile olsa kalbin vücuttan çıkması, kıllanması ve sandığa girmeyi reddetmesi gibi bir olay beklemiyoruz. Bu Ölüm Yadigarları’nı gerçekten Ölüm’ün getirdiğini düşünmek gibi bir şey olur.

Şimdi örnek vereceğimiz büyüyle hikayede geçen büyü eşit büyüler olmayabilir ama olay bakımından birbirlerine yakın şeyler.

Harry Potter’in asası kırıldığı zaman Harry asasını kırık nesneleri onarmaya yarayan bir büyüyle onarmaya çalışmıştır fakat maalesef işe yaramamış asası düzelmemiştir. Fakat serinin ilerleyen kısımlarında En Güçlü Asa olarak geçen Mürver Asa ile denediği zaman asasını düzeltebilmiştir.

Şimdi burada asıl sormamız gereken soru şu; diğer hiçbir asanın yapamayacağı büyüleri yapabilen bir asa, hiç kimsenin hiçbir asayla yapamayacağı bir büyüyü yapabilir mi?

harry_potter_holding_the_elder_wand

Net bir cevap yok! Ya J.K Rowling bu sorunun cevabın verir ya da büyü üzerine ustalaşmış Potterhead’lar olarak biz mantıklı bir ortak cevap buluruz.

Yorumlar