Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls Simyanın Temelleri

Simyanın Temelleri

PAYLAŞ

Alyandon Mathierry tarafından:

Genelde hevesli büyücülerin gözünden kaçsa da simya ona ayrılan zamanı ödüllendiren hatta ustalaşıldığında kişinin hayatını değiştirebilen bir bilim dalıdır. Simyasal formüllerde kullanılan malzemeler hakkında daha fazla bilgi edinmek zor ve genelde tehlikelidir ama devamlı ve sıkı bir çalışma elbette simyageri cömertçe ödüllendirecektir.

Başarı elde edilmeden hatta denenmeden önce, çaylak bir simyager simyanın temel ilkelerini anlamalıdır.  Dünyamızdaki, birçoğu doğada organik olmak üzere, birçok eşya daha fazla büyüsel özellikler içeren temel esanslara ayrıştırılabilir. Daha uzman bir simyager bir malzemenin daha çok özelliğini açığa çıkarabilir. İki veya daha fazla malzemenin esansını birleştirmenin sonucunda herkesin içebileceği bir iksir oluşur. (Efsanelere göre gerçekten muazzam bir simyagerin sadece tek bir malzemeden iksir elde edebildiği söylenir ki bu yetenek birçok simyagerin yapabileceklerinin ötesindedir.)

Simyagerin iksirinin, kullandığı malzemelere göre ve hepsi yararlı olmamak üzere birden fazla etkisi olabilir. Birçok durumda iksir pozitif ve negatif etkilerin karışımı sonucu oluşur; Hangi tarifin en iyi sonuç vereceğine karar vermek simyagerin işidir. (Sadece negatif etkileri olup zehir olarak kullanılan iksirleri yapmanın hiçbir değeri yoktur ve bu metod yazar tarafından önerilmemekle birlikte bu metinde daha fazla bu tip iksirler hakkında tartışmayacaktır.)

Öğütme:

Öğütme aslında amatör simyadır. Bir malzemeyi yemeyi ve onu dişlerinin arasında öğütmeyi gerektirir, böylelikle malzeme en basit esansını ortaya çıkarır ve yiyende geçici bir etki bırakır.  Öğütme ile asla düzgün aletlerle yapılmış bir iksir kadar güçlü sonuç alınılamaz.

Simyagerin Aletleri:

Havan ve Tokmak bir simyagerin en önemli ve vazgeçilmez eşyasıdır. O olmadan hiçbir malzeme doğru bir şekilde iksir yapmak için hazırlanamaz. Çırak simyagerlere kullanımına erkenden alışmaları için havan ve tokmakla sürekli uğraşmaları tavsiye edilir. Basitce bir malzemeyi ezmek iksir yapmanın en temel adımıdır. Redwort çiçeğinin yaprakları düzgünce öğütüldüğünde elde edilen toz ile başka bir malzeme olan ginseng ile doğru bir şekilde karıştırıldığında zehirlenmeyi gideren bir iksir ortaya çıkar. (İksir karışımı hazırlarken yapılan hatalar sıklıkla bu formülün kullanılmasını gerektirdiği için birçok simyacı bu formülü öğrenir ve kolay kolay unutmaz.)

Usta bir simyacının kullandığı, yaptığı iksirlerin kalitesini arttıracak başka aletleri de vardır. Bir tüp karışımı saflaştırmada ve iksirin pozitif etkisini arttırmada kullanır. Karışımı bir imbik yardımı ile damıtmak iksirin saflaştırılmasında yardımcı olur, negatif etkileri azaltır ve bir ocak ise karışımda ki pislikleri yakmada, iksirin etkisini arttırmada kullanılır. Bu aletler iksir yapımında zorunlu olmamakla birlikte eğer imkan varsa kullanılmaları tavsiye edilir.

Malzeme Kombinasyonu:

Bir iksir, malzemeleri kadar iyidir.  Sadece aynı etkilere sahip olanlar iksir yapımı için kullanılabilir; dört kadar malzeme başarılı bir şekilde tek bir iksir için kullanılabilir.

Simyagerin malzemeleri hazırlamaktaki becerisi arttıkça yeni olasılıklar keşfedilip iksir yapımında kullanılabilir. Bu, simyagerin repertuarını genişletirken oldukça heyecanlı bir an olabilir, simyacı iksir karışımını bitirdiğinde iksirinin hangi etkilere yol açabileceğini dikkatli bir şekilde kontrol etmelidir.  Birçok kalıplaşmış tarifin, hepsi yararlı olmamak üzere yeni etkileri olabilir.

Yorumlar