Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Filmi Çıksa Dediğimiz Oyunlar

Filmi Çıksa Dediğimiz Oyunlar

PAYLAŞ

Günümüzde film sektörü, hem filmlere ayrılan bütçelerle hem de teknolojinin gelişmesiyle, gerçekten büyüdü. Holywood tarafı da, her zaman ki gibi yüksek kalitede filmler çıkarmaya devam ediyor.

Bu listemizde ise size, eğer filmi çıksaydı Holywood filmlerinin çoğuna taş çıkartabilecek oyunlara yer verdik;

1-) Half-Life

FPS oyunlarının kralı ve oyun dünyasında resmen yeni bir çağ başlatan Half-Life gerek konusuyla, gerek efektleri ile resmen tam bir başyapıt filmi olabilecek bir oyun. Sağlam bir kadro ve iyi bir bütçe ile Fight Club, Matrix gibi klasik bir film haline gelebilir.

2-) Bioshock

Hem bol gerilimli hem de bilim-kurgu yönünden çok sağlam bir film olabilecek bir oyun olan Bioshock, oyunların ayrıldığı gibi filmlere de ayrılsaydı çok güzel olurdu. İlk filminde su altı şehri olan Rapture’u, ikinci filminde ise bulutlarında üzerinde olan Columbia şehrini hissederdik.

3-) Dead Space

Günümüz film sektöründe uzaylı konusunu ele alan film serileri neredeyse yok denecek kadar az. Oyun haliyle bile gerek atmosferi, gerek korku ve gerilim öğeleri, gerek içinde barındırdığı bir çok bilim-kurgu öğesi ile Dead Space, gişe rekorları kıran bir film olurdu bizce…

4-) Skyrim

Günümüz RPG oyunlarının hala en çok oynananı ve en çok modlanan oyunu olan TES V : Skyrim, mükemmel bir fantastik filmi olabilirdi. Gerek Ejderdoğan’ın kendini keşfetmesi, gerek Kırsakallar’ın Ejderdoğan’ı eğitmesi, gerek İmparator ve Fırtınapelerinlilerin savaşları ile, gerek devasa dünyası, atmosferleri ve akıl almaz yaratıklarıyla, çok çok iyi bir film olabilirdi Skyrim…

5-) Fallout

Diğer bir Bethesda yapımı olan Fallout serisi, post-apokaliptik bir evrene sahip. Yani Will Smith’in oynadığı I Am Legend tadında, hatta ondan da çok daha iyi bir film olabilecek Fallout’un filmi çıksa hiç fena olmazdı. Adeta bir Çernobil havası taşıyan seri, bir çok kişininde ilgisini çekerdi. Düşünsenize, film başlamadan önce Vault Boy bize göz kırpıyor…

6-) Metal Gear Solid

Gizlilik oyunlarının atası olan Metal Gear Solid serisi, tek bir bölüm yerine bir çok bölüme yayılan, çok güzel bir film serisi olabilirdi. Hideo Kojima’nin en büyük eseri olan yapımın filminde, Solid Snake’in yaşam öyküsünü, gençliğini ve yaşlı halini de sinema salonunda izlemek, ayrı bir keyif olurdu bizim için.

7-) Crysis

Tam olarak Türk oyunu diyemesekte, başındaki üç kişinin de Türk ve birbirlerinin kardeşi olması bizim için bir gurur kaynağı sayılır. Birinci oyununda ülke savaşlarını anlatırken, ikinci ve üçüncü oyununda işin içine uzaylıları sokan seri, gerçekten iyi bir film olabilir. Prophet, Alcatraz, Psycho gibi karakterleri de görebileceğimiz film, aynı zamanda Nano Suit adı verilen zırhın gelişiminin gösterilmesiyle, tam anlamıyla bir bilim-kurgu/aksiyon filmi olurdu.

8- ) Far Cry 3

Çıktığı senenin ve kendi serisinin de en iyi oyunlarından biri olan Far Cry 3, bir grup gencin eğlence için geldiği adada kabus yaşamasını anlatıyor. Ana karakterimiz Jason, hikayenin başında silahlardan korkarken hikayenin sonunda adeta bir savaş makinesine dönüşmesini ve bu yola arkadaşlarını kurtarmak için çıktığını anlatan bir film çıksaydı ve bunun yanında da Vaas karakterine iyi bir oyuncu getirilseydi, kesinlikle aksiyonun kelime anlamını verirdi.

9-) Call of Duty : Modern Warfare

Call of Duty serisinin ve FPS oyunlarının en beğenilen ve klasikleşmiş oyunlarından olan Modern Warfare, Soap,Price,Ghost gibi karakterleri de işleyerek hem arkadaşlık duygusunu verdiği hem de aksiyonun ve senaryonun çok iyi işlendiği bir film olabilirdi.

10-) Mass Effect

Sağlam bir kadro ve bütçe ile çıksa, Star Wars kadar etki yaratabilecek bir seri olan Mass Effect’te, Shepard’ın yaşadığı bu olağanüstü bilim-kurgu macerasını izlemek çok etkileyici olurdu. Tabii ki bu serinin içine, son çıkan oyun Andromeda’yı katmıyoruz. Ayrıca serinin Drew Karpyshyn tarafından yazılan kitapları ve ayrı olarak çizgi romanları da bulunuyor.

11-) Metro 2033

Yine bir post-apokaliptik bir evrene sahip olan ve Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin aynı adlı romanından uyarlanan hikayemiz, nükleer felaketten 20 yıl sonraki dönemde, Moskova’da geçiyor. Sıf atmosferi için bile bilet alınabilecek bir film olurdu bizce.

12-) Uncharted

PlayStation’ın en iyi Exclusive serilerinden olan Uncharted, Drake’in maceralarını hatta küçüklüğünü de anlatan bir film serisi çıksaydı, kesinlikle çok beğenilirdi. Drake’in, farklı farklı mekanlarda gördüğümüz film serileri, James Bond gibi klasikleşmiş bir macera serisi haline gelirdi.

13-) Borderlands

Eğer filmi de oyunu gibi çıksaydı, gerek çizgi romana benzer görüntüsüyle gerek karakterleri gerekse atmosferiyle, çok iyi bir bilim-kurgu/aksiyon filmi olabilirdi. Üstüne bir de güzel müziklerle süslenseydi, kesinlikle Guardians of the Galaxy tarzında hem eğlenceli hem de aksiyonu bol bir bilim-kurgu filmi olurdu.

14-) Portal 1 & 2

Puzzle oyunu denince akla gelen ilk seri Portal, gerçekten güzel bir film olabilirdi. Tabii herkese hitap etmezdi ama hem oyun severlere hem de gerçek bilim-kurgu severlere kesinlikle hitap ederdi. GlaDOS’u seslendirecek kişinin de iyi seçilmesiyle, sürükleyici bir film olurdu.

15-) The Last of Us

Neredeyse herkesin bildiği oyun olan The Last of Us, Dünya’da yayılan büyük çaplı bir salgın hastalığı anlatıyor. Bu felakette kızını kaybeden Joel ve bir şekilde, ısırılmasına rağmen bu hastalığa bağışıklığı olan Ellie ikilisinin bu felaketi önlemek için çıktığı macerayı ve ikisinin arasında gitgide güçlenen bağı anlatan bir film olsaydı, ImdB’lerde üst sıralarda yer alırdı.

16-) Heavy Rain

Oyunu bile bir filmi anımsatan Heavy Rain, senaryosuyla ve içerdiği duygularla kesinlikle çok iyi bir film olurdu.

17-) Beyond : Two Souls

Heavy Rain’in yapımcılarından çıkan Beyond : Two Souls, Ellen Page’in başrol oyunculuğu ve o harika senaryosu ile herkesin ilgisini çekebilecek, çok iyi bir film olurdu.

18-) The Walking Dead (Season 1)

Evet çok uzun zamandır dizisi devam ediyor serinin ama son sezonlarda beklediğini veremedi. Ama eğer TWD oyununun senaryosuyla bir film yapılsaydı kesinlikle çok daha fazla ilgi çekerdi. Gerek duygusallığı, atmosferi, çaresizlik hissi, her insanın farklı bir kişiliğe sahip olması ve geçmişinden kaçmaya çalışıp, küçük savunmasız bir kızı koruyan Lee’nin ve küçük Clementine’in maceralarının anlatıldığı bir film, türünün en iyi örneklerinden olurdu.

19-) Splinter Cell

Tom Clancy serilerinden biri olan Splinter Cell, gerçekten güzel bir aksiyon filmi olabilirdi. Sam Fisher’ın hayat öyküsünün anlatıldığı filmde sağlam bir kadro olsaydı, bol aksiyonla birlikte bol da hasılat getirirdi.

20-) Mafia I & II

En “baba” oyun serilerinden olan Mafia, özellikle 2. oyunuyla birlikte gerek senaryosu, gerek atmosferi, gerek karakterleriyle çok büyük bir etki yarattı. Vito Scaletta ve Joe Barbaro karakterlerinin de işlenmesiyle, sinema sektöründe “The Godfather” gibi bir etki yaratabilirdi.

21-) StarCraft

Warcraft serisiyle birlikte Blizzard’ın başyapıtı sayılan StarCraft film yapılsaydı, Star-Wars kadar etki yaratabilirdi. Oyunun evrenini ve karakterlerini kullanarak, ortaya çok iyi bir bilim-kurgu filmi çıkabilirdi.

22-) GTA V

Her oyunuyla rekorlar kıran GTA serisinin son oyunu GTA V, film olmaya en müsait oyunlardan biri. Gerek üç karakterin geçmişte yaptığı soygun, birbirinden ayrılmaları, karakterlerin kendi hikayeleri, birleşmeleri ve üçünün koca bir hikayesini anlatan hem eğlenceli hem de aksiyonun dibine vurulduğu bir film görebilirdik.

23-) Watch Dogs

Çıktığı dönemin en çok eleştirilen oyunu olsa da Watch Dogs, gerek konusuyla gerek Aiden Pearce karakteriyle adeta bir film gibiydi. Telefonla, her şeyi kontrol edebilmenin zevkini doruklarına kadar çıkaran yapım, “Her şey bağlantılı” sloganıyla da, çok ses getirmişti. Watch Dogs’un filmi yapılsaydı, kesinlikle her kuruşuna değen bir film olurdu.

24-) Alan Wake

Steam’den kaldırılmış olsa bile bizim gönlümüzde yaşayan oyun olan Alan Wake, bir gerilim oyunuydu. Fakat gerilim oyunu olmasına rağmen, hikaye ve işlenişi bu kadar iyi olan nadir oyunlardan biriydi. Filmi yapılsa, belki oyunundan bile fazla tutardı.

25-) Horizon Zero Dawn

Listedeki en yeni isim olan Horizon Zero Dawn, atmosferi ve görselliği üst düzeyde olan bir oyundu. Bilim-kurgunun dibine vurulduğu dünyada, artık pek az insan kalmış ve yerine mutant robotik hayvanlar ele geçirmiş. Konu,hikaye,atmosfer,mekan bakımından film olmaya en elverişli oyunlardan biri…

26-) Dishonored

Bir intikam hikayesini anlatan Dishonored, steampunk bir evrende geçiyor. Karısını öldüren ve kızını kaçıranlardan intikam almak isteyen baş karakterimiz, bir suikastçi haline dönüşüyor. Hem o karanlık atmosferi hem de hikayesiyle, gayet güzel bir film olabilirmiş Dishonored…

27-) Outlast

Yeni dönem korku oyunlarının en başarılı ve en klasiklerinden olan Outlast’in gerçekten film gibi bir konusu var. Çeşitli kaynaklardan gelen haberler üzerine, kamerasını yanına alan gazeteci karakterimiz, terkedilmiş olarak bilinen akıl hastanesine haber çıkarmak ve araştırmak için gider. Ama bu yerin terk edilmemiş olduğunu öğrenir ve korkunç bir serüven başlar…

28-) HALO

Efsane oyun serilerinden biri olan HALO’nun, birkaç filmi çıktı evet biliyoruz. Ama bu filmlerin hiçbiri oyun serisinin yanına bile yaklaşamadı. Sağlam bir kadro ve hatrı sayılır bir bütçenin yardımıyla, diğer çıkan filmlerden bağımsız sıfırdan, güzel bir HALO filmi görseydik, çok güzel olurdu.

29-) Brütal Legend

Aksiyonun ve METAL’in dibine vurduğumuz 2009 çıkışlı Brütal Legend’in, aslında çok güzel bir filmi çıkabilir. Hem eğlenceli hem de bol bol aksiyon ile gayet güzel bir müzikal filmi yapılabilir.

30-) KNIGHT ONLINE

Türkiye’de bir neslin unutulmaz oyunudur Knight Online. Popüler olduğu dönem 7’den 70’e tüm herkesin, adeta bir tecrübesidir. İlk sigara, ilk araba, ilk doğum gibi bir tecrübedir kendisi. “Knight Online, hayat offline.” sloganıyla da, kendisinin nasıl bir bağımlılık yarattığını da gösterir. Değil film, animasyon olsa bile izleriz. El Morad ve Karus ırklarının savaşını anlatsa, bu ırklardan iki çocuğun arkadaşlıklarını ama daha sonra birbirlerine düşman olmak zorunda kaldığı bir senaryo yazılsaydı mesela, bizce çok efsane bir yapım olabilirdi.

Yorumlar