Ana sayfa Dizi / Film Sinemada Greenbox Teknolojisi Üzerine

Sinemada Greenbox Teknolojisi Üzerine

PAYLAŞ

Sinemada Greenbox

Bugün sizlerle tabiri caizse sinemayı sinema yapan teknoloji hakkında konuşacağız. Hepinizin bildiği gibi çok uzun zamandır sinema filmleri dijital ortamlarda efektler yardımıyla çekiliyor. Örneğin bir savaş filmi çekeceksiniz ve filmin bir sahnesinde hükümdarın binlerce kişilik bir halka konuşma yapması gerekiyor. Bu durumda geniş bir alana binlerce kişi yığıp yüksek bir yerden oyuncuyu konuşturur musunuz yoksa Greenbox teknolojisini mi kullanırsınız? Cevap çok basit: tabii ki Greenbox.

 

Peki nedir bu Greenbox? Ne işe yarar? Ne zaman ortaya çıktı? Ne gibi kolaylıklar sağlıyor?

Greenbox temelde yeşil veya mavi bir perdeye dayanıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte mavi perde kullanımı giderek azaldığı için bu sistemin adı Greenbox olarak kalıyor. Binlerce kişilik halka konuşma yapacak olan hükümdar, gerçekten binlerce kişiye konuşmak yerine yeşil bir perdeye konuşuyor ve binlerce kişilik görsel efekt dijital ortamda o yeşil perdeye aktarılıyor. Böylece hem zamandan, hem de paradan tasarruf etmiş oluyorsunuz. İşte kullandığımız o yeşil perdeye Greenscreen, yeşil perdelerin kullanıldığı film setine de Greenbox deniliyor.

 

İlk olarak Larry Butler tarafından 1940 yılında çekilmiş Bağdat Hırsızı (The Thief of Bagdad) filminde kullanılmış ve daha sonra bu tekniği geliştiren Petro Vlahos’a Oscar ödülü kazandırmıştır.

 

bluebox_hohlkehleNeden kırmızı, sarı, turuncu değil de yeşil veya mavinin tercih edildiğine gelecek olursak, ten renginde en az bulunan bileşen olmaları ve skalaya göre en uzak renkler olmalarıdır. Yani oyuncuyla perdeyi kolayca ayrıştırılarak perde üzerinde çalışmaya başlayabilmek için diyebiliriz. Örneğin filmin bir sahnesinde muhteşem bir doğa manzarası var ve her yer yemyeşil görünüyor. Burada kullanılan tabii ki de yeşil değil mavi perdedir. Aynı şekilde bir okyanusu tasvir ederken de yeşil perde kullanılır.

 

 

greebox3Günümüzde Greenbox teknolojisinin kullanılmadığı film, reklam veya klip sayısı yok denecek kadar azdır. Neredeyse 80 yıllık bir tarihi olan bu sistem, günümüz sinemasının gelişmesinde çok büyük etki gösteriyor. Her ne kadar oyuncuların, yeteneklerini yeteri kadar sergileyememesine sebep olduğu kanaatinde olsam da başka çare yok gibi görünüyor. Şu açıdan düşünecek olursak: bu sistem yönetmenin ve yapımcının işini kolaylaştırıyor fakat oyuncunun işini kolaylaştırmıyor. Etrafınızda sadece yeşil perdeler var ve siz onlara bakarak konuşmaya, hareket etmeye çalışıyorsunuz, ne kadar havaya girebilirsiniz ki?

 

 

wetatopGreenscreen kullanılmadan film çekmek belki de imkansız ama ayarını da kaçırmamak lazım. Elbetteki bazı sahneler(özellikle fantastik film sahneleri) çekilmesi imkansız ögeler içeriyor olabilir ama her şeyi de yeşil perde önünde yapmaya kalkarsanız bu sefer seyirci sizi topa tutar. Böyle bir filme örnek olarak The Hobbit serisini verebiliriz. Üstat J.R.R Tolkien’in yüz milyonlarca satan kitabı Yüzüklerin Efendisi’ni sinemaya aktaran ünlü yönetmen Peter Jackson, The Hobbit’i de çekeceğini duyurunca hepimiz heyecanlanmıştık. Lakin seriyi izlediğimiz zaman hayal kırıklığına uğradık. Bunun sebebi filmin neredeyse animasyon filmiymiş gibi görünmesi ve sahnelerindeki yapmacıklıktı.

 

Son olarak bu yöntemin kullanıldığı filmlere birkaç örnek verelim.

1. Dark Knight Rises / Kara Şövalye Yükseliyor

 

batman

2. Avengers / Yenilmezler

avengers1

3. Captain Amerika: The First Avenger / İlk Yenilmez: Kaptan Amerika

captan-amerika

4. Alice in Wonderland / Alice Harikalar Diyarında

alice-in-wonderland

5. Godzilla

godzilla

6. Life of Pi / Pi’nin Yaşamı

lifeofpi1 lifeofpi2

7. Maleficent / Malefiz

maleficent

8. 300: Rise of an Empire / 300: Bir İmparatorluğun Yükselişi

300-2

300

9. Iron Man 2

ironman

10. The Great Gatsby / Muhteşem Gatsby

thegreatgatsby

11. The Hobbit

hobbit3

hobbit4

12. Game of Thrones

gameofthrones1

gameofthrones2

Yorumlar