Ana sayfa Dizi / Film Sinemanın En Parlak Yıllarından Birindeyiz: 2017!

Sinemanın En Parlak Yıllarından Birindeyiz: 2017!

PAYLAŞ

Artık hayatımızın neredeyse olmazsa olmazı olan filmler, son yıllarda seyircilerine zirveyi yaşatmakta. Bu yıllarda ise 2017, apayrı bir yere sahip.

Bunun asıl sebebinin 2017 sinemasında izleyici kitlesi olarak ayrı bir yere sahip olan çoğu filmin devam eserlerinin bulunması olduğu kanısındayım. Nitekim şimdiye dek vizyona girmiş filmler içinde Resident Evil, Alien Covenant, Logan,John Wick 2 ile Hızlı ve Öfkeli 8 gibi filmlerin bulunması. Çok eski bir yere sahip olmasa da kendine sağlam bir ün edinmiş Galaksinin Koruyucuları’nın devam filmi Vol.2’yi de söylemeden olmaz.

Eskilerden beri beklenen bir eser olmasa da Scarlett J. oyunculuğu ile Kabuktaki Hayalet de seyirciler tarafından büyük bir beğeni edinmiş durumda. Hasılatından bahsedecek olursak yüksek rakamlarla karşı karşıya gelmek mümkün.

Seyircilerinin uzun zamandır bekliyor olduğu bu filmler efektleri, oyunculukları ve konuları bakımından beğeni kazanmış durumda. Ancak elbette her film için bunu söyleyemeyiz. Kong: Kafatası Adası, duyurulduğu zamandan sonra ilgiyle beklenen bir filmdi. Ancak beyaz perdeye çıktıktan sonra ilgisinin karşılığını pek veremedi. Yine de kötü bir hasılat yaptığı söylenemez.

2017 yılının hasılat durumları, evet. Şu ana dek vizyona girmiş bu filmler bütçelerini çoktan üçe beşe katlamış durumda. Çoğu sabırsızlıkla beklenen filmler için bazen ilk günlerde boş koltuk bulması bile zor oluyor. Özellikle birkaç gün önce vizyona girmiş olan Kral Arthur: Kılıç Efsanesi kısa bir sürede beklenenden çok daha fazla bir hasılat toplamış durumda.

“Bu yılın en sevdiğin filmi neydi?” sorusuna cevap verirken en çok tereddüt edeceğimiz zamanlardan birindeyiz. Kendini göstermiş olan filmler içinde dahi buna cevap vermek bu kadar zorken, aslında yılımız daha yeni başlıyor.

Yolda olan filmler geri kalan tüm yılı dolduracak bir şekilde geliyor. Bir taraftan Wonder Woman ve Justice League ile DC, bir taraftan da Thor Ragnarok ve Spiderman:Homecoming ile Marvel. Bu yıl taraf tutmak yok çocuklar!

Her zamanki gibi bu yıl da aksiyona doyacağız, hatta biraz aksiyona boğulacağız denebilir. Maymunlar Cehennemi 3, Dünya Savaşı Z 2 gibi filmler önceki hikayelerinde gerilim ve aksiyona farklı bir boyut kazandırmışlardı ve herkesin umudu bunun bozulmaması yönünde.

Ve işte bilim-kurgu ve fantastik… Takipçilerinin hafızasında yer eden birçok film. Autobotların dönüşü; Transformers 5. Jack Sparrow da tekrar karşımızda olacak; Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı. Yıldızlarda yeni bir tarih başlıyor; Yıldız Savaşları: Son Jedi.

İşte tüm bu filmler daha şimdiden fragmanları ile beğenilerini toplamış durumdalar. Bekleyenlerinden ve derecelendirme sitelerinden “Geçti” notunu almak için tek eksikleri henüz vizyona çıkmamış olmaları. Kendilerini sinemada defalarca izlettireceğinden emin olduğum bu eserleri siz de mutlaka izlemelisiniz.

 

Ancak şöyle bir kötü kaderdir ki Karayip Korsanları’nın 5. filmi olan Salazar’ın İntikamı sızdırılmış durumda. Yapımında emeği geçen herkes için yıkıcı bir haber olsa da filmin hasılatının düşüşünü büyük bir oranda etkileyeceğini düşünmüyorum çünkü çoğu kişi sinemanım verdiği etki ile izleme niyetinde. Size de sinemada, yerinde en güzel hali ile izlemenizi tavsiye ediyorum.

Sinematik ile tanışmış veya tanışmaya hazırlanıyor olan filmler, 2017’nin yıldızını son dönemlerin en parlak yılına çıkacak kadar parlatıyor. Tek söyleyebileceğim, senenin keyfini çıkarmayı unutmamanız.

Yorumlar