Ana sayfa Star Wars Genişletilmiş Evren Sith’in En Karanlık Lordu: Exar Kun

Sith’in En Karanlık Lordu: Exar Kun

PAYLAŞ

“Sith’in en karanlık Lordu’yum, ben Exar Kun’um”
-Exar Kun, Kyp Durron’a

Exar Kun karanlık tarafa düşen, Eski Sith Savaşları döneminde Galaktik Cumhuriyet’e ve Jedi Düzeni’ne karşı yıkıcı bir savaş başlatan bir Jedi Şövalye’siydi. Bir insan erkek olan Kun saygıdeğer Jedi Usta Vodo-Siosk Baas’ın çırağıydı ve o günlerde padavan olarak Sith’in geçmişi hakkındaki yasaklanmış bilgiyle karşılaştı. Kendi yeteneklerine son derece güvenen ve öfkeye kapılmak için doğal olarak çabalayan Kun, Sith ile ilgili merakla doluydu ve kısa sürede amacına ulaştı. Kun’un araştırması onu bir zamanlar Freedon Nadd adlı bir Sith Lordu tarafından yönetilen Onderon gezegenine götürdü. Bir çift Nadd’in takipçisinin yardımıyla Kun, Onderon’un ayı Dxun’daki Nadd’in türbesi ile karşılaştı ve orada Sith’in ruhu ile karşı karşıya kaldı. Kun’da fiziksel bir biçim kazanmak için potansiyel bir çaba gören Nadd, genç Jedi’yi Korriban’a, eski Sith ana dünyasına yönlendirdi. Nadd, Kun’u ağır bir şekilde yaraladı ancak karanlık tarafı kalbiyle kabul eden bir iiyileşebilirdi. Kun’un bir sonraki durağı kendi Sith tarihine sahip bir yer olan Yavin 4’tü. Kun orada yaşayan ilkel Massassi’leri köleleştirdi ve onları gezegen genelinde geniş tapınaklar inşa etmeye zorladı. Kısa süre sonra, tamamen bozulmuş Kun, eski Sith’in ruhuna güvenmemeye başladı ve başka karanlık taraf kullanıcılarını keşfetti.

Nadd Exar Kun’u iyileştirirken.

Nadd’ın diğer çırakları Satal ve Aleema Keto’yu tehdit olarak gören Kun onları Teta sisteminde yok etmeye karar verdi. İmparatoriçe Teta’da Kun, Ustasını Krath saldırısına uğratmış ve intikam almak için grup içinde gizli görev yapmış bir Jedi Şövalyesi olan Ulic Qel-Droma ile karşılaştı. Karanlık tarafın kendisi baştan çıkarmasına izin veren Qel-Droma’ydı ve ikisi kısa süreliğine düello yaparken, Sith Marka Ragnos’un ölü karanlık ruhu kendilerini Sith Lordları olarak adlandırmaya ikna edince savaşları sona erdi. Exar Kun, Sith’in Karanlık Lordu, çırağı ise Qel-Droma idi ve beraberce Galaksiye Sith altın çağını getirmeye karar verdiler. Krath ve Mandalorian savaşçı klanlarının kalıntıları ile Müttefikler olan Kun ve Qel-Droma, 3996 BBY’den başlamak üzere kanlı bir savaş başlattı. Çatışmanın ilk aşamalarında Kun, Ossus’un Jedi kütüphanesi dünyasına giderek, Odan-Urr’daki Eski Eserler’in Jedi Koruyucusunu öldürdü ve nadir bulunan bir Sith holokronunu ele geçirdi. Kun, daha sonra, birçok prospektif Jedi takipçisini Yavin 4’e geri götürdü ve burada, Holokron’un onları bozmak ve onları Sith’in Kardeşliği’ne dönüştürmek için kullandı. Kun, gezegene kötü bir saldırı başlattıktan sonra yakalanan Qel-Droma’yı kurtarmak için Coruscant’ın Cumhuriyet başkentine giderken, Kardeşliğini ustalarını öldürmek ve tahrip etmek için galaksiye saldı.

Ulic ile birlik kurarken.
Eski ustası Vodo Siosk-Baas ile senatoda düello yaparken.

Şov adamı olan Kun, Qel-Droma’nın savaş suçlarıyla yargılanması sırasında Senato Salonu’nda ortaya çıkıp, Yüksek Şansölye Sidrona’yı öldürdü ve Qel-Droma’yı özgür bıraktı. Yolda Krevaaki ile konuşmayı beceremeyen eski ustası Vodo-Siosk Baas ile karşı karşıya kaldı; Kun onun yeni buluşu olan çift kristalli kılıcını çıkardı ve Baas’ı bir düelloda öldürdü. Qel-Droma’nın yakalanmasından sorumlu olan Aleema Keto’ya güvensizlik duyan Kun onu kısa bir süre sonra ölümüne gönderdi ve Cron Kümesinde Ossus gezegenini yok edecek emici devasa bir süpernova yarattı. Jedi Düzeni’nin yıkılan gezegenden karanlık bir şekilde tahliye edilmesinden önce, Kun ve Qel-Droma, Ossus’a indi ve Jedi Kütüphanesi’ni eski hazineleri için aradı. Kun, büyük bir çekişle içeri girip çıkarken, Qel-Droma kavgaya tutuştu, kardeşini öldürdü, tutsak alındı ​​ve Gücü ile bağlantısı koptu. Kardeşinin ölümüyle paramparça olan Qel-Droma, tarafları değiştirdi ve Jedi’leri Yavin 4’teki Kun’un üssüne götürdü. Ardından gelen savaşta, Kun sessizce gitmeyi reddetti, ruhunu ölümlü formundan kurtarmak için eski bir tören yaparak kozmozun içinde tahribata neden oldu. Tam anlamıyla başarılı olamadı: ritüel amaçlandığı gibi çalışmadı. Jedi’lar onun öldüğünü düşündü fakat Kun’un ruhu önümüzdeki birkaç bin yıl boyunca Yavin 4’e sıkıştı.
11 ABY’de, Luke Skywalker,  Galaktik İmparatorluğun elinde yıkılmasından sonra Yeni Bir Jedi Düzenini inşa etmeye teşebbüs ettiği için Yavin 4 üzerinde bir Jedi eğitim tapınağı kurdu. Bin yıllarca tecrit edildikten sonra Kun, Skywalker’ın öğrencilerinden, genç Padawan Kyp Durron’u başarılı bir şekilde karanlığa çevirip Skywalker’ı ciddi şekilde yaralamaya teşvik etti. Bununla birlikte, Skywalker’ın çıraklarından geri kalanı bir araya gelerek ve Vodo-Siosk Baas’ın uzun ölü gölgelerinin yardımıyla Exar Kun’u durdurmayı başardılar.

Exar Kun’un yaptığı ritüel.
Yorumlar