Ana sayfa Star Wars Genişletilmiş Evren Sith’in Kayıp Kabilesi’nin 5000 Yıllık Esareti

Sith’in Kayıp Kabilesi’nin 5000 Yıllık Esareti

PAYLAŞ

Sith’in Kayıp Kabilesi, Yavin Savaşı’ndan 5000 yıl önce Naga Sadow’un köleleri olarak maden taşıyıcılığı yapan ve bir uçuşta bir başka gemi yüzünden oluşan bir hiperuzay sorunu nedeniyle ıssız Kesh gezegenine çarpan Omen gemisinden kurtulan topluluğa verilen isimdir. Galaksi ile bağlantıları kesildiği için ancak Yavin Savaşı’ndan 41 yıl sonra keşfedilmişlerdir.

Sith’in Kara Lordu Sadow, savaşta galip olabilmek için maden gemilerinin getireceği Lignan kristallerine güveniyor.

Gökten Gelenler (Yavin Savaşı’ndan 5000 yıl öncesi)

Bu kaya parçasına düşüşümüz kaderimizdi. Pekala, sonuçta bizler Sith’iz. Haydi bu kayayı kendimizin yapalım.

-Yaru Korsin, ilk Kabile lideri.

Büyük Hiperuzay Savaşı yıllarında, Omen adlı maden gemisi Naga Sadow’un zaferi için gerekli olan Lignan kristallerini çıkarırken Cumhuriyet ve Jedi güçleri tarafından saldırıya uğradı. Tam hiperuzaya sıçrayıp kaçacak iken bir diğer Sith gemisi Harbinger, gemiye çarptı. Rotasından çıkan gemi, kendisini keşfedilmemiş Vahşi Uzay gezegenlerinden Kesh’te buldu. Kazadan kurtulan kafile, Sith İnsan köleleri, Ari Sithler ve Massassi savaşçılarından oluşuyordu. Geminin kaptanı Yaru Korsin ve geminin ikinci kaptanı, kardeşi Devore Korsin arasında büyük bir anlaşmazsızlık doğdu, Yaru dış dünyayla iletişim kurmaya çalışırken Devore, Naga Sadow’un emirleini yerine getiremedikleri için öldürüleceklerini bildiği için ona engel olmaya çalıştı. Tartışma düelloya dönüştü ve kazanan Yaru oldu. Geminin ileticisinin çalışmadığını gören Yaru, bu kaya parçasında kısılı kaldıklarını anladı.

Sith maden gemisi Omen, Kesh’e düştükten sonra.

Bu arada Korsin kardeşlerin düellosuna tanıklık eden bir yerli, Adari Vaal kabile ile tanışarak hayatının en büyük hatasını yapmak üzeriydi. Korsin, Adari’nin de yardımıyla yerlileri Sithler’in onların saygıyla andığı tanrılardan olduğunu inandırmayı başardı. Bunun sayesinde Kabile, Keshtah Minor adlı kıtadaki baskın güç oldu.

Adari Vaal, Korsin düellosuna tanık oluyor.

Ari Sith Soykırımı (Yavin Savaşı’ndan 4985 yıl öncesi)

Biz artık sizin köleleriniz değiliz.

-Seelah Korsin

Ari Sithler.

Yaru Korsin’in kardeşinin karısı Seelah, gelecekte kocasının intikamını almak için Yaru ile evlendi. Seelah’nın hedeflerinden biri de Kabile’nin sadece insanlardan oluşmasını sağlamaktı. Bunun için Ari Sithler’in çocuklarının ölmesini sağladı. Soylarının devam etmemesinin sebebinin Kesh gezegeni yüzünden olduğunu sanan Ari Sithler, Kabile’nin Kesh’ten ayrılmasının yollarını aramaya başladı. Bunu Kesh yerlilerini ve Kabile’deki insanları zehirleyerek sağlamaya çalıştılar. Ari Sithler’in zehrini ele geçiren Seelah, bunu başka yerlerde de kullanarak Yaru’ya bu yeni vakaların da nedeninin Ari Sithler olduğunu inandırdı. Ari Sithler soykırıma uğradı, Seelah’nın isteği gerçekleşti.

Yaru’nun Düşüşü (Yavin Savaşı’ndan 4975 Yıl Önce)

Yaru Korsin, Kabile’nin ilk lideri.

Kazadan 25 yıl sonra Sadow’un halen onları bulamaması ve gemilerini tamir etmek için yeterli materyal olmadığı için Kabile’nin asla Kesh’i terk edemeyeceğini düşünen Büyük Lord Korsin, Sithler’e daha iyi bir yerleşke bulmak ve Kabile’nin nesillerce sürmesini sağlamak için kurallar geliştirmeye başladı. Bu arada hakları iyice kısıtlanan yerli halkın bir bölümü, direnişin temellerini atmaya çalışıyordu. İstedikleri zaman, Seelah Korsin’in kocası Büyük Lord’a ihanet ettiği zaman geldi. Seelah, yıllar önce Yaru’nun öldürdüğü kardeşi Devore’un oğlu Jariad’ı tahtta çıkarmak istiyordu. Bu kargaşa sırasında Yaru, 25 yıl önce kardeşini öldürdüğü kayalıklarda kıstırıldı. Jariad tam babasının intikamını alacak iken üvey kardeşi, Nida yardıma geldi.

Nida ve güçleri kargaşayı durdurmayı başardı fakat Yaru’yu kurtarmak için çok geçti. Seelah’nın isteği hiçbir zaman gerçekleşemedi, Nida babasının yerini alırken o da kayalıklarda bırakılarak kaderine terk edildi. Adari Vaal önderliğindeki yerli direniş gücü Adari’nin kendi oğlunun ihaneti yüzünden istediğine kavuşamadı ve kendilerini kıta ötesine sürgün ettiler. Nida, Kabile’nin Altın Çağı’nı başlatarak yaklaşık 90 yıl boyunca tahtta kaldı. Hatta o kadar uzun kaldı ki oğlu Donellan, tahtta yükselemeden öldü. Onun şerefine ve gücü elde etmekte çekingen olanlara bir ders olsun diye Donellan’ın Günü her yıl kutlanmaya başlandı.

Bozulma Zamanı (Yavin Savaşı’ndan 3960 yıl önce)

Orielle Kitai.

Korsin’in soyundan gelenlerin yüzyıllar süren barışçıl hükmü yıllar sonra yeni Büyük Lord’un seçilememesi yüzünden çıkandan tartışmalar yüzünde bozulmaya başladı. Bu karmaşa Yüksek Lord Venn’in tahtta yükselmesini sağladı. Bu yaşlı kadın, Büyük Lord seçebilme yetkisine sahip Yüksek Lordlar’ı ortadan kaldırmak için bir plan hazırladı. Avlarından biri de Yüksek Lord Kitai idi. Kızı Orielle ile birlikte köle seviyesine düşürülen Kitai, artık bir soruna neden olmuyordu. Ya da Venn öyle düşünmüştü. Orielle kaçmayı başarmıştı ve tek köle tanıdığı olan Marisotalı Jelph’e sığınmıştı. İki Sith Muhafızı ise onu bulmuş, bineği ve ışın kılıcını almışlardır. Öfkeden köpüren Orielle, yanlışlıkla da olsa Jelph’in ahırında büyük bir şey keşfetmişti: Bir Aurek-sınıfı Yıldızsavaşçısı. Sithler’in galaksiye geri dönüşünün anahtarı.

Bu yaşlı kadının yaşamı bitmedi. Hükmedilmeyi bekleyen yeni bir zirve, bir galaksi var. Yıldızlarda tekrardan başlayacağım. Sizinle birlikte, tabiki de.

-Büyük Lord Venn, tek kişilik gemiye binmeden önde hizmetkarlarına seslenirken

Aurek-sınıfı Yıldızsavaşçısı.

Jelph aslında bir köle değil, Exar Kun’un mağlup edilmesinden sonra keşfedilmemiş uzayda iken yanlışlıkla Kesh’e düşmüş bir Jedi Şövalyesi’ydi. Bu keşfin annesini ve kendisini kurtarabileceğini düşünen Orielle, bunu Büyük Lord’a bildirmek için yola çıktı fakat Jelph tarafından durduruldu. Ama bu Venn’in duymamasına engel olamadı. Orielle’in bu konuyu anlattığı tek kişi olan annesi, iş şartlarının düzeltilmesi şartıyla ötmüştü. Yıldızlarda yeni bir hayata doğru açılmak için sabırsızlanan Venn bindiğinde gemi infilak etti. Bu Jelph’in tasarladığı bir düzenekti. Daha sonra bu hadiseden Ters Meteor’un Gecesi olarak bahsedildi. Öz annesi tarafından ihanete uğradığını hisseden Orielle, bir daha asla Kabile’ye geri dönmedi. Jelph ile evlendi ve hayatını mutlu bir çiftçi olarak geçirdi. Bu arada da Orielle’in annesi, Candra Kitai istediğini elde ederek Büyük Lordluk’a yükseldi. Berbat yönetimi yüzünden yaklaşık bin yıl sürecek bir kriz başladı.

Yorumlar