Ana sayfa Dizi / Film Sizin için 10 Easter Egg

Sizin için 10 Easter Egg

PAYLAŞ

Dizilerden 10 güzel referans, easter egg.

1- Beetlejuice

1988 Yapımı “Beetlejuice” isimli komedi korku filminde var olan Beetlejuice isimli karakter insanları korkutup evlerine gönderen bir iş yapmakta. Eğer Beetlejuice’a ihtiyacınız varsa tek yapmanız gerek adını 3 kere tekrar etmek. “Community” isimli dizide bunun bir nevi esprisi dönmüş ve dizinin her sezonunda Beetlejuice ismi birer kere söylenmiş ve en sonunda üçüncü seferde sahne arkasında Beetlejuice’u geçerken görebildik.

giphy

2- Han Solo Her yerde!

Tek sezonluk çekimden sonra iptal edilen Firefly belki de en çok yayılmış fanstastik – bilimkurgu serisi Star Wars’a gönderme yapmadan edememiş. Dizinin tek sezonunun her bölümünde mutlaka bir yerlerde bir karbonit içinde Han Solo figürü var. Bazıları belki çok derinde ama bazılarını kolaylıkla görmek mümkün. Benim hatırladığım bir iki sahnesi şöyle.

                                        18lsfo3b8euj5jpg               Objects in Space - Han Solo in Firefly

3- Senin sarışın olman gerekmiyor mu?

2016 da yayın hayatına başlayan ve benim de içinde bulunduğum büyük bir hayran kitlesine ulaşan çizgi roman adaptasyonu Lucifer’de birçok bölümde birer değdirme mevcut ama en hoşuma gideni alacağım 1. Sezon 12. Bölümde bir satanist tarikatla karşılaşan Lucifer ile tarikat üyesinin arasında güzel bir konuşma geçiyor. Çizgi romanlarında sarışın olan Lucifer, TV şovunda siyah saçlı olmasıyla ilgili devamlı eleştri almasına değinen bu olay komikliği ile diğer çizgiroman göndermelerini bana göre solluyor.

CgiBA-kWwAAYhlJ

4- Çizgi Çılgınlığı

Futurama sanırım en çok Simpsons değdirmesi yapan serilerden bir tanes. Tabi ki haliyle bir çizgi seri olunca bir easter egg yaratmak o kadar da zor değil ama sanırım bariz olanlardan bir tane vermek istiyorum ve sevdiklerimden biri. Bir lunapark sahnesinde kazanılabilecek oyuncaklarda Homer ve Bart’ın asılı oldğunu görebilirsiniz. Kim bir Simpson kazanmak istemez ki? Untitled111

5- Breaking Bad Zombisi

Aynı şirket tarafından yayımlanan Breaking Bad ve The Walking dead iki büyük ve güzel gizi haliyle şirket kendi içinde birkaç değdirme yapmak istemiş. Bu maddede iki tanesini birden yazacağım. The Walking Dead’in Bloodletting adlı bölümünde Daryl bir çanta çıkarır içinde ilaçlar ve bir easter egg var. “Blue Meth” bu da Breaking Bad’den küçük bir şey.

bluesky

Bu yeterli gelmezse, Walter White’ın oğluna aldığı bir araba var hatırlıyor musunuz? Red Challenger, arabayı satan adamın ismi Glenn ve daha güzeli aynı araba The Walking Dead’de Glenn tarafından sürülüp müzik ve alarmla zombilerimizi çekmişti.

glenns-dodge

6-Clone Wars- Indiana jones

Indiana Jones da bir Lucas yapımıydı haliyele filmlerde ufacık minnacık göndermeler oldu. Clone Wars da bunu Indiana Jones için yapmaktan çekinmemiş. Bu maddede de iki küçük parçayı göstermek istedim. Bunlardan birisi Kristal Kafatası bir diğeri ise Arc of the Covenant. Filmde de kafatası uzaylının çıkmıştı kim bilir belki buradan gelmiştir.

                                      ark

crystalskull

7-Sheldon-Cisco

Belki de en ünlü Geek komedi dizisi The Big Bang Theory’nin dahi ama insan azmanı geeki Sheldon’ın en sevdiği karakterlerden biri Flash. Peki ne yapıyor Flash T-Shirtleri giyiyor. Bundan sonra The Flash’ın TV dizisindeki geekimiz Cisco ise Sheldon’ın hepimizn aklında kalan sözlerinden olan T-Shirtler giymekten kendini alıkoyamamış. İki dizi arasındaki bu selamlaşma olmazsa olmazlardan.1dd976b5c2edeecc3fb84f67f9337ba1

8- Gözlemcimiz

Fringe herkesin izlmesi gereken gizem çözüm ve bilim kurguyu karıştıran bir dizi. Ama bu seferkinin easter egg’i kendi içinde işlenen bir durum. Dizinin en büyük gizemi son sezona kadar öğrenemediğimiz “Kim bu Gözlemci?” idi. Biraz dikkatle bu abimizin her bölümde en azından arkadan geçtiğini görüyoruz burada kalmayıp başka şovlarda da görünmüş devamlı gözümüze sokulan bu olayın tabi sonu pek de tatmin edici çıkmadı ama olsun.

 Aşağıdaki karelere biraz dikkatli bakarak siz de Gözlemcileri görebilirsiniz emin olun bir kere fark edince bir daha kaçırmanız mümkün değil.

                      FringeObserver311 FringeObserver317Stowawayobserver-nfl

9- Star Wars’ta kaybolmak

Bir zamanların her yanı sallayan dizisi Lost’un “Exodus Part 1” bölümünde Michael Jin’e bir tekne yaparken söylediği “No, no, no. This one goes there, that one goes there.” ( Hayır, hayır, hayır. Bu buraya, bu da buraya) Star Wars’daki Han Solo’nun Chewbacca’ya “Empire Strikes Back”de kullanılan diyaloğun tam aynısı.

greatergood496

10- Ölüme geri sayım

En üzücü olanı sona sakladım. Gördüğümde inanamayıp birkaç bölümü tekrar izlememe neden olay bu olay. Komedi serilerinin prenslerinden biri olan “How I Met Your Mother”ın Marshall’ının babasının ölümünün geri sayımı. Dizi bize göstere göstere bir şeyin geri sayımını yapıyor 50 den 1 e kadar bir geri sayım var ve 1 de ise kötü haberi alıyoruz bunu hangi akıl düşünmüşse ayıp etmiş.Countdown

Bonus- Bir şeytandan diğerine

Bir tane de bonusumuz olsun. Supernatural’in son sezonunda Lucifer’dan yardım istemeye giden Sam eğer bedenini almasına izin verirse sonrasında ne olacağını sorar. Muzip şeytanımız başka

şeytana göndermesini yapar ve o sezonun hitlerinden olan Lucifer’ın konusunu örnek göstererek şu konuşmayı geçirir.

Untitle

Yorumlar