Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls Kuzeyin Soğuk Diyarı: Skyrim

Kuzeyin Soğuk Diyarı: Skyrim

PAYLAŞ

 Skyrim’in İlk Zamanları, Kar Elfi Uygarlığı

Öncelikle Skyrim, Tamriel’in en kuzeyinde (Solstheim adası eskiden Skyrim’in bir parçasıydı) toprağı bulunan ve soğuk yerleşkesidir. Bu diyarın ilk sahipleri Falmer olarak da bilinen Kar Elfleridir. Kar Elflerinin hükümdarlığı sırasında Skyrim’de sürekli kar yağardı. Bunun nedeni Snow Prince’in (Kar Prensi) havayı kontrol edebilmesidir. Kar Elflerine uygun bir vatan haline gelmişti elbette.

 

Kar Elfleri bu diyarda büyük, kültürlü ve zengin bir uygarlık kurdular. Huzurlu ve barışçıl şekilde yaşıyorlardı. Büyüyle ilişkileri o kadar büyüktü ki evlerini ve yapılarını bile büyü ile inşa ediyorlardı. Kültürleri, kendilerine “En kültürlü ırk” diyen Altmer ırkından daha üstündü. Medeniyeti bulan ırk, Kar Elfleridir.

-Kar Elfleri’nin yaptığı Auri-El Tapınağı

 İlk Nord-Atmoran Dönemleri

Sonra, Atmora denilen uzak insan kıtasında bir iç savaş çıktı. Savaştan kaçan insanlar yelken açtı ve Skyrim’e gelmeye başladı. Başta Kar Elfleri ile barışçıl yaşadılar. Saarthal denilen bir şehir kurdular ve Atmoralılar Skyrim’e gelmeye devam etti. Nüfusun bu kadar artması ve Saarthal’da büyük bir gücün, Eye of Magnus’un bulunması Gözyaşı Gecesi denilen katliama ve savaşın başlangıcına neden oldu. Gözyaşı Gecesi ve sonuçlarını buradan okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak Kar Elfleri, Solstheim denilen bölgeye sürüldü. Solstheim’de de yenildikten sonra katledildiler, kaçtılar ve çoğu Dwemer ırkına sığındı. Hiçbirinden fayda göremediler tabi ki. Her neyse, bu bölge (Solstheim) daha sonra Ejder Rahibi Vahlok ve karşısında olan Miraak, Dukaan, Ahzidal, Zahkriisos (Bunlar da Ejder Rahibi) arasında yapılan büyük savaşta Skyrim’den ayrıldı ve uzaklaşarak bir ada haline geldi. Zira Kar Elfleri denizci değildi ve burası baştan beri ada olsaydı, kaçacak yerleri kalmadan çoğu katledilirdi.

Skyrim, Atmoranlarla dolup taştı ve bunlar burada Nord ismini aldı. Kültürleri değişti, yerleştiler ve inançlarında değişiklikler oldu. Diğer ırklarla temaslara geçtiler. Ve önemli bir olay yaşadılar, Ejder İstilası. Yıllarca, belki yüz, belki bin yıllarca onların kölesi oldular. Ejderhalar tarafından yönetildiler. Ejder Rahipleri ortaya çıktı. Alduin’e taptılar. Ama sonunda bir isyan çıktı. Kadim Kuzeyliler, Alduin ve yandaşlarına, ayrıca onlara hizmet eden hain insanlara karşı savaştılar. Lakin faydası olmuyordu, Paarthurnax denilen Alduin’in kardeşi olan, Akatosh’tan İkinci-doğan ejder insanlara acıyıp onlara thu’um kullanmayı öğretene kadar. Onlara Thu’um yeteneğini ise Tanrıça Kyne vermiştir. Sonuç olarak, ejderhalar avlandı ve Alduin bildiğimiz gibi “Zamanda sürgün” edildi. Geri döndüğünde olanları ise hepimiz biliyoruz…

Alduin5

-Alduin’in sürgün edilmesi ve Paarthurnax’a kin kusuşu

Skyrim, Nord egemenliğinde büyük olaylara ve savaşlara imza atmıştır. İmparatorlukların kuruluşunda önemli rol oynamışlardır. İç savaşlar, Alessian İmparatorluğunda yaşanılan olaylar, Abanozkalp Paktı denilen ittifak ile Üç Sancak Savaşı’na katılması, Chimer-Dwemer savaşlarında önemli rol oynaması, bunlardan sadece bir kısmıdır. Son olaylarda ise Stormcloak isyancıları ile İmparatorluk Lejyonu savaşı mevcuttur.

Coğrafya Ve Yönetim

Skyrim’in zorlu koşulları ve karlı-fırtınalı bir havası vardır. Ülkenin büyük bir kısmı denize komşudur. Hayaletler Denizi olarak adlandırılan bu deniz oldukça zorlu ve fırtınalıdır. Geneli dağlık ve engebelidir. Doğusu Morrowind’e, batısı High Rock’a ve güneyi Cyrodiil’e komşudur. Bölge sekize ayrılmıştır ve her biri ayrı bir şehirden yönetilir. Bu şehirlerin yöneticilerine Mevkibeyi adı verilir. Mevkibeyleri bir Ulu Kral seçerler ve bu kişi Skyrim’in yöneticisidir. Kar Elfi döneminde bilinen lider Kar Prensi isimli büyük bir yöneticiydi. Nord döneminde ise en büyük yöneticiler Pelinal ya da Wulfharth kabul edilebilir. Ayrıca Skyrim’de bolca Dwemer şehri bulunur. Markarth şehri eski bir Dwemer şehrinin üzerine kurulmuştur.

http://media.moddb.com/images/mods/1/28/27161/Skyrim_Map_Locations.png

Kültür Ve İnanç

Kar Elfleri, az önce de bahsettiğim gibi oldukça yüksek kültürlü ve bir noktaya kadar barışçıl bir toplumdu. Yapıları büyüyle inşa ederlerdi ve herkes büyü ile büyük bir etkileşim içindeydi. Baş Tanrı Auri-El’di ve ona büyük hürmet gösterilirdi. Nord kültür ve inancında ise Shor’a ve Alduin’e (Akatosh, Ejderha olan değil) büyük saygı ve hürmet gösterilir, yine de zamanında Ejderha baskısıyla onlara tapılırdı. Nord kültürü biraz değişiktir. Kar Elflerinin aksine denizcilik vardır, büyü pek umursanmaz. Kas gücüne önem verilir. Nasıl yaşadığın önemli değildir, onurlu bir şekilde ölmen önemlidir. Onurlu şekilde ölenler Sovngarde’e giderler. Thu’um çok önemli ve çok az kişinin kullanabildiği bir güçtür. Dünyanın en büyük dağında, Arzın Soluğunda, Yüce Hrothgar’da öğrenilir. Orada liderleri Paarthurnax olan, diğer dördü insan olan beş Kırsakal bulunur. Bunlar konuşmamaya yeminli kişilerdir, çünkü konuştuklarında karşılarındaki kişi o güç karşısında ölebilir. Sadece Dovahkiin’i çağırırken konuşurlar (Bu Tiber Septim’i çağırırken ve Son Ejderdoğan’ı çağırırken olmuştur.) ve gökyüzüne Dovahkiin diye seslenirler. Böylece Nirn titrer ve Dovahkiin’in eğitimi başlamış olur.

Greybeards
-Yüce Hrothgar ve Kırsakallar
Yorumlar