Ana sayfa Harry Potter Slytherin Teorisi

Slytherin Teorisi

PAYLAŞ

Salazar Slytherin; Harry Potter hayranlarının çoğuna göre cani ancak çoğuna göreyse bir idol hatta kahraman. Kendisini binasına sadece safkan büyücüleri alması ve muggle düşmanlığıyla tanıyoruz genler olarak. Okulda iz bırakan bir kurucu olduğuysa su götürmez bir gerçek, hele Sırlar Odasını hesaba katarsak.
Kitaplardan öğrendiğimiz üzere Slytherin kurucularla tartışıyor ardından arkasında bir oda ve muggle-doğumluları öldürmesi için bir yılan bırakıp okuldan ayrılıyor ve muggle-doğumluları öldürme görevini de kendi varislerine miras bırakıyor. Tabii gerçekten herşey kitapta anlatıldığı gibiyse.

SS1
(Slyherin’in meşhur Sırlar Odası)

Birkaç reddit kullanıcısının bir araya gelerek ortaya attığı bu teori Salazar Slytherin’e olan bakışınızı bütün bütüne değiştirebilir. Yazıyı okuduktan sonra kendisinin bir kahraman mı yoksa bir cani mi olduğuna karar vermek tamamen size kalmış.

Bu teoriyi okumaya başlamadan önce şunu da not düşmek istiyorum olaylara Hogwarts’ın kurulduğu dönemdeki zorluklarla birlikte bakmak gerekiyor. Okulun mugglelardan gizli tutulmasının iki sebebi var öncelikle. Birincisi hala devam ettiği gibi muggleların büyücüleri kullanmak isteyecek olması, ikinci ve asıl neden ise o dönemde yapılan ve bütün Dünya da amansızca devam eden cadı ve büyücü avları. (kısacası mugglelar’ın o dönemki tek derdi buldukları her büyücüyü kazığa geçirip yakmak)

SS2
(Okulda bulunun bir Salazar Slytherin heykeli )

Dönelim teorimize. Büyük zorluklarla mugglelara karşı ölüm-kalım savaşı verilen bir dönemde dört kurucu Hogwarts’ı kuruyorlar ve sayısızı büyüyle korumaya alıyorlar okulu ancak Salazar Slytherin bunun yeterli olduğunu düşünmüyor. Okula mugglelarla bağlantısı olan kimsenin alınmasını istemiyor, bu kişilerin casus olmasından ve mugglelara Hogwarts’ın daha da kötüsü savunmasız Hogsmeade köyünün yerini söylemelerinden korkuyor. Böyle bir bilgi mugglelar’ın İngiltere de ki en büyük büyücü yerleşim yerini yok etmesi anlamına geleceğini biliyor ama diğer kurucular onu dinliyor mu ? Yok. Tutturuyorlar sihir paylaşılmalı diye. Salazar Slytherin uzun tartışmaların ardından derdini anlatamıyor ve ne yaparsanız yapın ben gidiyorum diyor ancak gitmeden önce okulu hala koruması gerektiğini düşünüyor ve Sırlar Odasını inşa ediyor, içerisine de bir Basilisk yerleştiriyor. Bu odayı oldukça büyük inşa ediyor ki herhangi bir saldırı anında olabildiğince çok kişi buraya saklanabilsen. Ancak küçük bir sıkıntı olduğunu da fark ediyor, Basilisk kendisini kontrol edebilecek birisi olmadıkça odada ki herkese saldırabilir bunun için de odanın girişini çataldili ile mühürlüyor ki Basilisk’i kontrol edebilecek birisi olmadıkça odaya girilemesin. Ancak hem kurucular tarafından yanlış anlaşılması, hem tarihin yanlış aktarılması, hem de Slytherin binasında ki insanların mugglelardan gerçekten nefret etmeye başlamasıyla tarih çarpıtıldı ve Slyhterin mugglelardan nefret ediyordu ya döndü. Eğer Slytherin gerçekten muggle-doğumluları yok etmek için odayı inşa etmiş olsaydı asırlar boyunca oda yüzlerce kez açılırdı, sonuçta bütün Slytherin soyu Hogwarts’ta eğitim almıştır. Hatta okuldan ayrılmadan önce kendisi bile direkt olarak basiliski kullanabilirdi.

SS3
( 900 yıl boyunca Sırlar Odasını ilk kez açan Tom Marvolo Riddle )
Yorumlar