Ana sayfa Harry Potter Filmler Slytherin

Slytherin

PAYLAŞ

Düşersin belki de Slytherin’e sen

Bir başkadır sanki oraya giden

Amaçları için neler yapmazlar

Açıklasam, bitmez sabaha kadar…

Seçmen Şapka

Slytherin, Harry Potter serisinde anlatılan Hogwarts’ın dört büyük binasından Salazar Slytherin’in kurduğudur. Bu bina hırsa, disipline ve safkanlığa önem verir.

3

 

Kurucusu Salazar Slytherin’dir. İlk ismi olan ”Salazar”  Portekiz kökenlidir ve tarihte yer almış olan önemli bir diktatör olan Salazar’dan gelmiştir. İkinci ismi olan ”Slytherin” ise büyük olasılıkla  İngilizce ”sly = sinsi”  ve ”slither=kayarak yürümek” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. İsimleri ”Yılan gibi sinsi ve sessiz hareket eden bir diktatör ” çağrışımını yapmaktadır.

Seçmen Şapka Slytherin’in bataklıktan geldiğini söylemiştir ki bataklıklar su hayvanlarını, amfibileri ve yılanları çağrıştırmaktadır. Slyherin’in sembolü bu yüzden yılandır ve temsil ettiği element şudur.

4

 

Slytherin de tıpkı Godric ve Rowena gibi öğrencilerini seçerken titiz davranıyordu. Slytherin’e sadece safkanların girmesini istiyordu. Ama tek şartı safkan olmaları değildi. Öğrencilerinin aynı zamanda azimli, becerikli, hırslı ve kurnaz olmasına dikkat ediyordu. Seçtiği öğrenciler safkan ve zengin ve köklü ailelerden geliyordu.  Bu durum en yakın arkadaşı olan Godric Gryffindor ile arasının açılmasına neden oldu. Gryffindor muggle-doğumlu öğrencilerin de alınabileceğini düşünüyordu. İkisi arasında büyük bir tartışma patlak verdi ve Slytherin okuldan ayrıldı.   Sonrasında ona ne olduğunu veya nasıl öldüğünü hiç kimse bilmiyor.

Salazar Slytherin’in en meşhur özelliği Çatalağız olması yani yılanlarla konuşabilmesidir. Bu özellik cadılar ve büyücüler arasında çok çok nadir görülür.  Ayrıca kendisi Zihinbend konusunda çok yetenekliydi. Zihinbend yani legilimens, insanların zihnine girebilme hatta zihinleri kontrol edebilme yeteneğidir. Bu yeteneğin gelişmesi büyük bir yeteneği ve çok çalışmayı getirir. Kendisi Affedilmez Lanetlerden olan ”Avada Kedavra”yı yani ölüm lanetini bulmuştur.

5

Slytherin, Godric Gryffindor ve diğerleriyle yaşadığı tartışmaların büyüyeceğini ve bir savaşa dönüşeceğini öngörmüş ve Hogwarts’tan ayrılmıştır. Ayrılırken ardında hiç kimsenin yerini bilmediği ”Sırlar Odası”nı bırakmıştır. Bu odada bir Basilisk yaşamaktadır, zamanı gelip de Slytherin’in Varisi ortaya çıktığında basiliski serbest bırakacak ve okul muggle-doğumlu olan bulanıklardan temizlenecektir.

Karanlık Lord’un  kendi ruhunun parçalarını koyduğu hortkuluklardan biri Salazar Slytherin’in madalyonudur. Madalyon Harry, Ron ve Hermione tarafından bulunup yok edilmiştir.

6

Slytherin Binası

7

Bina Başkanı : Severus Snape

Bina Arması : Yeşil üzerinde gümüş yılan

Bina Hayaleti : Kanlı kıyafetleri ve zangırdayan zincirleriyle korkunç Kanlı Baron.

Binanın Konumu : Şatonun zindanlarında bir yerdedir. Yerini tam olarak bilmiyoruz. Ortak Salonları bir parola ile korunmaktadır.

8

 

Slytherin Ortak Salonu zindanlardadır, temel olarak göl ile aynı seviyededir diyebiliriz. Ortak Salon bina renkleri olan yeşil-gümüş ile siyah ağırlıklıdır. Burada yumuşak deri koltuklar, masalar ve sandalyeler ile bolca kurukafa bulunur.

 

Slytherin Quidditch Takımı

Takım oyuncuları yeteneklerine göre değil de iriliklerine ve cüsselerine göre seçiliyor desek yalan söylüyor sayılmayız. Slytherin Quidditch takımı yeşil cübbeler giyerler ve Nimbus 2001 kullanırlar. ( Malfoy’un babası sağolsun.)

9

 

Bilinen Tüm Slytherinliler

10

 

Kanlı Baron

(Bilinmiyor, ancak 19. yüzyıldan once olduğu tahmin ediliyor)

1936 – 1943

Phineas Nigellus Black

Horace  Slughorn

Avery

Tom Marvolo Riddle

1970ler

Bellatrix Black

Narcissa Black

Regulus Black

Rodolphus Lestrange

Rastaban Lestrange

Lucius Malfoy

Evan Rosier

Severus Snape

Wilkes

 

1980-90lar

Miles Bletchley

Terence Higgs

Vaisey

1986 – 1994

Marcus Flint

1988 – 1995

Bole

Derrick

1989 – 1996

Adrian Pucey

  1. Warrington

1991 – 1998

Millicent Bulstrode

Vincent Crabbe

Tracey Davis

Gregory Goyle

Daphne Greengrass

Draco Malfot

Theodore Nott

Pansy Parkinson

Blaise Zabini

 

1992 – 1999

Harper

1994 – 2001

Malcolm Baddock

Graham Pritchard

Yorumlar