Ana sayfa Harry Potter Filmler Snape’in Laneti: Sectumsempra

Snape’in Laneti: Sectumsempra

PAYLAŞ

“Sanki görünmez bir kılıçla kesilmiş gibi Malfoy’un göğsünden ve yüzünden kanlar fışkırıyordu. Geriye doğru bir adım attı ve büyük bir ses ile birlikte sağ elindeki asasını düşürerek su dolu zemine düştü. “

Sectumsempra, Profesör Severus Snape tarafından icat edilmiş, rakibin derisini parçalayıp derin kanamalara yol açan bir lanet büyüsüdür. “Melez Prens” olarak bilindiği çocukluğu sırasında, bu büyüyü düşmanları üzerinde kullanmak için icat etmiştir. Özellikle de “Çapulcular” üzerinde.

Tarihçesi

Lanet, Severus Snape tarafından, Hogwarts’ta öğrenci olduğu yıllarda icat edildi. Snape bu büyüyü iksir dersinde kullandığı ders kitabına not etti ve Remus Lupin bu büyünün Snape’in imza büyüsü olduğunu fark edene kadar da kullandı.

1996 – 1997 Yılları

Uzun yıllar sonra, 1996 – 1997 eğitim yılında, Harry Potter bu kitabı bulduğunda büyüyü öğrenmiş oldu. Etkilerini bilmeden, bunun sadece bir referans olarak yazıldığını düşündü ve bu büyünün kitapta yazan diğer büyülerden biri olan “Levicorpus” gibi gülünç bir etkiye neden olacağını düşünerek denemek istedi.

Harry aslında bu büyüyü 6.kattaki erkekler tuvaletinde Malfoy ile karşılaşıp onu ciddi şekilde yaralayana kadar, sinirini bozmak için Cormac McLaggen üzerinde kullanmayı düşünüyordu fakat işler düşündüğü gibi olmadı. Snape, Malfoy’u iyileştirirken kendi büyüsünün kullanılmış olması üzerine, eski ders kitabının Harry Potter tarafından kullanıldığını fark etti ve onu birçok kez gözaltına alarak cezalandırdı fakat bu cezalarında çok ileri gidemedi çünkü aslında laneti kendisinin icat ettiğinin öğrenilmesini istemiyordu. Harry, Malfoy’u sevmemesine rağmen, onu bu kadar ciddi şekilde yaralamak istememişti ve laneti onun üzerinde kullandığı için hem suçlu hem de korkmuş hissediyordu.

Harry ve Dumbledore‘un bir hortkuluğu bulmaya çalıştıkları sırada Harry, Sectumsempra da dahil olmak üzere Inferiler üzerinde birçok büyü kullandı fakat onların hissiz bedenlerdinde açılan kesikler hiçbir işe yaramadı. Aynı gecede, Snape, Dumbledore’u öldürdükten sonra Harry, laneti Snape’e karşı kullandı fakat Snape bunu kolayca blokladı ve Melez Prens olduğu anlaşıldı.

“Kendi büyülerimi bana karşı kullanmaya mı cüret ediyorsun Potter? Onları icat eden bendim. Melez Prens… “

Gelecek yıl, “Yedi Potter Savaşı” ‘nda, Snape laneti bir ölüm yiyen üzerinde kullanacaktı fakat elinin kayması üzerine George Weasley’nin sol kulağını kesmiş oldu. Zümrüdüanka Yoldaşlığı bu kulağı yerine geri getiremedi çünkü bu büyüyü iyileştirecek olan karşı-laneti (Vulnera Sanentur) bilmiyorlardı.

Doğası

Tehlikeli bir lanet olan Sectumsempra, belirli bir mesafeden rakipler üzerinde kullanıldığında görünmez bir kılıcın etkilerini yaratır ve kurban üzerinde derin yaralar açar. Bu kesikler kullanıcının el hareketlerine göre şekillenirler. Yaralara göre, kurban tedavi edilmediği takdirde kan kaybından ölebilir.

Karşı-Laneti ve Tedavisi

Bu lanet ile açılan yaralar karşı-lanet büyüsü olan Vulnera Sanentur ile tedavi edilebilirler. İlk söylenişte kaybedilen kanları geri kazandırır, ikinci söylenişte yaraları kapatır, üçüncü söylenişte ise lanetin tüm kötü etkilerini siler fakat kurban gene de tedaviye ihtiyaç duyar.

Bu büyü sayesinde organlar da tekrar elde edilebilir. Yani eğer George Weasley üzerinde kullanılsaydı kulağını geri kazandırırdı.

Bilinen Kullanımları

Severus Snape, 1976 yılının Haziran ayında, Sirius Black ve James Potter ona zorbalık ettiğinde, James Potter üzerinde kullanmıştır.

Harry Potter, 1997 yılının Mayıs ayında, Draco Malfoy üzerinde kullanmıştır.

Severus Snape, 27 Temmuz 1997’de, “Yedi Potter Savaşı” ‘nda istemeden George Weasley üzerinde kullanmıştır.

Etimolojisi

Sectumsempra, Latincedeki “kesilmiş” anlamına gelen “sectum” ve “her zaman” anlamına gelen “semper” kelimelerinden türetilmiştir. “Her zaman kesici” ve “Her zaman keser” şeklinde çevrilebilir.

Kaynaklar

  1. Harry Potter Kitapları
  2. Harry Potter Wiki
Yorumlar