Ana sayfa Star Wars Filmler Snoke hakkında sıra dışı bir teori

Snoke hakkında sıra dışı bir teori

PAYLAŞ

Her ne kadar eleştiri yağmuruna tutulsa da, Force Awakens’in en gizemli karakteri Yüce Lider Snoke‘un türü, nereden geldiği, kısacası geçmişi hakkında bir çok mecrada Star Wars fanları tarafından teoriler dönmekte.

Fakat bu teorilerden en farklı olanı son zamanlarda söylenen ve acaba diyerek düşündüren türden bir teori. Peki ne bu teori?

Sıkı durun, bu yeni teoriye göre Snoke, Yoda’nın ilk padawanı veya ustası! Peki nasıl mı? Biraz detayları ele alalım;

yoda-06

Return of the Jedi’da Yoda ölürken, Luke’a yaklaşık 900 yaşında olduğunu söylüyor. Daha öncesinde de 800 yıldır Jedi’ları eğittiğinden bahsediyor. The Force Awakens hakkında güçlü iddiaların birinde ise Snoke’un 800 ile 1000 yaşlarında olduğu hakkında. Snoke karakteri oluşturulurken Abrams’ın makyaj yerine CGI kullanması, karakterin türünün humanoid formda olduğu görülünce serinin fanlarınca “neden?” sorusu sorulmuştu. Unkar Plutt gibi hazırlanılması zor bir karakterde bile CGI kullanılmazken Snoke karakterinde CGI kullanılmasının sebebi,  Snoke’a gizemli bir hava katmak olduğu aşikar. Bu bilgiler düşünülünce ortaya 2 yeni teori çıkıyor;

Birinci Teori: Yoda daha Jedi şövalyesiyken, Snoke onun ilk padawanıydı. Fakat bir şekilde karanlık tarafa geçti ve Yoda tarafından durdurulmak zorunda kalındı. Yüzünün yara bere içinde olmasının sebebi de Yoda ile yaptıkları düellonun eseri. Bu olaydan sonra Snoke Dış Halka’ya kaçtı ve orada başka bir karanlık taraf kullanıcısı olan bir gurupla iletişime geçerek güçlerini arttırdı.

İkinci Teori: Snoke, Yoda’nın ustasıydı. Bir şekilde Jedi-Sith savaşlarıyla karanlık tarafa geçti ve çırağı Yoda tarafından durduruldu. Hikayenin geri kalanı ilk teoriyle aynı.

Aslında parçalar birleştirilince bu teorinin olma olasılığı hiç de düşük değil. Özellikle Yoda’nın spin-off’u hakkında çıkan söylentiler ile Mace Windu’nun Revenge of the Sith’te Palpatine’e söylediği, “Sithlerin baskısı asla geri gelmeyecek” diye bahsettiği dönem düşünülünce geçmiş ile alakalı bu tür bir hikaye çıkabilir.

Son olarak Frank Oz‘un Episode VIII’in kadrosuna katıldığının kesinleşmesi ile bu teori insana acaba dedirten cinsten.

frank-oz-yoda-empire-590x900
Yoda’yı seslendiren ve kuklasını oynatan Frank Oz.

 

Yorumlar