Ana sayfa Star Wars Filmler Solo : A Star Wars Story!

Solo : A Star Wars Story!

PAYLAŞ

Merakla beklenen spin-off projesi Han Solo’nun sonunda resmi adı açıklandı. Lucasfilm yapımı filmin adının Solo: The Han Solo Star Wars Story olduğunu filmin hayranları ile paylaştı. 

 

Filmin yönetmenlik koltuğu için başlangıçta Phil Lord ve Christopher Miller ile anlaşılmıştı. İkiliyi “How I met your mother”, “Cloudy with a Chance of Meatballs(Köfte Yağmuru)”, “21 Jump Street” ve “The Lego Movie” gibi başarılı işlerden hatırlayabilirsiniz. Yani tahmin edebileceğiniz üzere ortaya komedi dozu yüksek bir yapıt çıkacaktı. Aslında bakıldığında konu Han Solo olunca komedi de istenilen bir unsur olabilirdi. Fakat Lucasfilm cephesinden filmin komedi dozunun aşırıya kaçtığı kararı alındı ve filmin büyük bir kısmı çekilmişken Phil Lord ve Christopher Miller ikilisi kovuldu! Şimdi ise daha garanti bir yol izleniliyor ve işin başına  “Akıl Oyunları” ve “Da Vinci Şifresi” gibi başarısı tartışılmaz yapımlarıyla tanınan Ron Howard var. Bunun yanında “Yüce Sezar! ve Lanetli Kan” gibi filmlerde gördüğümüz Alden Ehrenreich’ın ise genç Han Solo’yu canlandıracağını biliyoruz. Bu konuda da bir parantez açmak gerekirse Harrison Ford’un oyunculuğu ile ciddi bir kahramanlık yaparken bir anda “cıvıklaşan” Han Solo karakterini canlandırmak kolay değil. Bu bağlamda Ehrenreich‘ın performansı da haberlere göre bir hayli eleştiriliyor, gereken umursamazlığı veremediği konusunda.  Ayrıca Game of Thrones serisinden yüzüne alışık olduğumuz Emilia Clarke da filmin kadrosunda “Kira” karakteri ile yer alacak. Şu an için karakterin Solo ile ilişkisinin nasıl olduğu konusunda bir resmi bilgi açıklanmış değil. Son olarak Donald Glover’ı ise Lando rolünde izleyeceğiz.

Filmin bestesini dokuzuncu kez görev alacak olan üstat John Williams yapacak. Bu işte ona notaları kağıda dökme işinde ise John Powell, Williams’a yardımcı olacak. Williams bu konuda :

” Şu anki plana göre ben Solo filminin bestesini yapıyorum, John Powell ise bu işi notalara dökerek bu işin üstesinden çok iyi bir şekilde kalkacağını biliyorum. ”  

Ayrıca Williams, 8 Star Wars filmini notaya dökmüş, 1977’de  Oscar kazanmış ve kalan 7 besteden de 3 yapıtı da Oscar’a aday gösterilmiştir.

Film ile ilgili bir diğer heyecan verici haberimiz ise “Legends” severlere. Evet Disney’in canon bilgileri bir hayli daraltan radikal kararı ile elimizdeki Han Solo bilgileri bir hayli azaldı. Ancak haberlere göre filmde Legends evreninden esinlenmeler olacak. Bunun ilk kesin örneği ise Kevin Rubio tarafından evrene dahil edilen, evrenin sempati duyulan iki karakteri Tag ve Bink!

Geçtiğimiz hafta resmi posteri de paylaşılan filmin fragmanının da önümüzdeki günlerde izleyicilerle buluşmasını bekliyorum. Şahsen ben her ne kadar Han Solo’yu göz önünde bulundurduğuzda komedi unsurunun olmazsa olmaz olduğunu düşünsek de, Lucasfilm’in radikal bir kararla filmi biraz daha karanlıklaştırmaya yönelik adımlarını olumlu buldum. Millennium Falcon, Lando, Chewie ve Solo yani doyasıya Star Wars nostaljisi için biz heyecanla beklemedeyiz.

 

 

 

 

Yorumlar