Ana sayfa Game Of Thrones G.R.R Martin Son Fırtına Kralı Olan Küstah Argilac

Son Fırtına Kralı Olan Küstah Argilac

PAYLAŞ

Fırtına sonu kalesinde Kral 5.Arlan Durrandon’nın varisi olarak doğdu, çocukluğunda fırtına topraklarını işgal etmeye çalışan bir dorne ordusu ile savaştı. Babasının ölümü ile fırtına kralı oldu. Kan asrının sonlarına doğru Volantis özgür şehri kendisini Valyria’nın varisi olarak görüyor ve Essos’ta büyük fetihlere girişiyordu. Volantis’in iktidarını elinde tutan kaplanlar kısa sürede Valyria kolonilerinden Volon therys, Valysar, Selhorys, The sorrows, Mantarys, Lys’i fethetti.

Myr ve Lys şehirleri ittifak yapmıştı ancak güçleri Volantis’in kaplanlarına yetmedi. Myr şehri fırtına kralından yardım istedi. Fırtına kralı Argilac ordusu ile essos’a geçerek Myr’i ele geçirmeye gelen Volantis kaplanlarının ordusunu yenilgiye uğrattı.

Yirmi yıl sonra Kral Argilac Menzil kralı 7.Garse’i yaz tarlası savaşında yenilgiye uğratarak, bire bir dövüşte menzil kralını bizzat öldürdü.

Kral Argilac zamanında Myr şehrinin yardımına koşmuştu ancak Volantis kaplanları en sonunda Myr şehrini feth etmeyi başardı. Essos’taki müttefikini kaybetse’de Kral Argilac’ın Westeros’ta daha büyük sorunları vardı. Demir adalar ve nehir kralı Kara Harren daha çok kale ve arazi feth etmeye çalışıyordu. Fırtına kralının ordusu onunu tek başına yenebilecek güçte değildi, üstelik Kara Harren üç kuşağın emeği ile inşa edilmiş ele geçirilmesi imkansız olan Harren salonu kalesinde bulunuyordu.

Kral Argilac Hoare hanesinin fetihlerinden korkuyordu, bu sebeble Ejderha kayasındaki Lord Aegon targaryen’e bir elçi gönderdi. Kral Argilac Lord Aegon’a cömert bir teklifte bulundu. Lord Aegon Kralın tek kızıyla evlenecek, Kral Argilac damadına çok sayıda arazi ve kaleyi çeyiz olarak bağışlayacak, ölümünden sonrada fırtına toprakları tümüyle damadına kalacaktı. Lord Aegon teklifi kabul ederse Kral Argilac ordusu ile Lord Aegon’da ejderhaları ile güçlerini birleştirerek Kara Harren’e karşı savaşacaklardı.

Lord Aegon zaten iki eş sahibi olduğu için üçüncü bir eş istemedi, kimilerine göre piç kardeşi kimilerine göre’de onunla bağı olmayan birisi olan yakın arkadaşı Orys baratheon’a Kral Argilac’ın kızına eş olarak önerdi. Lord Aegon’nın bu teklifini hakaret olarak değerlendiren Kral Argilac kızının bir piç ile evlenmesini istemedi, Lord Aegon’nın elçisinin ellerini kestirerek Ejderha kayasına göndertti ve hayatının en büyük hatasını yapmış oldu.

Lord Aegon bu durum sonrasında Westeros krallarına kuzgunlar göndererek ona boyun eğenlerin ünvanlarına ve topraklarına sahip olmaya devam edeceklerini ama karşı duranların yok edileceğini belirtti, fırtına kralı ise küstahlığından ödün vermeyerek boyun eğmeyeceğini söyledi ve ordusunu toplamaya başladı.

Lord Aegon kendisini kral ilan ettikten sonra kız kardeşi Rhaenys ve ejderhasını Orys baratheon’nın yönetimindeki orduya eşlik etmesi için gönderir. Fırtına kralının ordusunu komuta eden Lord Fell, Lord Errol ve Lord Buckler Orys’un ilerlemesini durdurmak için ağaçları keserek engel oluştururlar ancak ejderhası ile gelen Rhaenys ağaçlarla birlikte fırtına ordusunu yakar. Orys baratheon Lord Errol’u öldürür ancak Lord Buckler ve Lord Fell’i sağ bırakarak Fırtına sonuna giderek olanları Kral Argilac’a anlatmaları için izin verir.

Kara Harren’nin kalesinde yandığını duyduğunda Kral Argilac kendi başınada aynı şey gelmemesi için ordusunu kale dışarısında bekletir. Orys baratheon ordusu ile Kral Argilac’ın ordusuna saldırır, ancak sayıca üstün olan Kral Argilac’ın ordusu onu kuşatır ama savaş devam ederken ejderhası ile Rhaenys ani bir saldırı yaparak fırtına ordusunun öncü kuvvetlerini komple yakar. Orys baratheon savaşın ortasında Kral Argilac ile birebir dövüşerek onu öldürür. Kral Argilac öldükten sonra fırtına ordusu hızlı bir bozgunla yok olurken Rhaenys ejderhasının sırtında olanları izlemektedir.

Savaş bittikten sonra Rhaenys Fırtına sonu kalesini teslim etmesini söylemesine rağmen Prenses Argella direneceğini belirtti, bunun üzerine ejderhası ile Rhaenys giderken Orys baratheon kaleyi kuşatmaya alır. Prenses Argella sonuna kadar direnmeyi düşünürken kale garnizonu Kral Argilac ile aynı sonu paylaşmak istemediklerinden dolayı ve ejderhalara karşı şansları olmadığını bildiklerinden Prenses Argella’yı esir alarak çırıl çıplak ve zincirli bir halde teslim edip, kale kapılarını açarak teslim olurlar. Orys baratheon pelerinini prensese giydirerek ona yardımcı olup korumuştur.

Fetih savaşları bittikten sonra Orys baratheon fırtına sonu lordu ve Argella durrandon’la evlendi, Durrandon hanesinin armasını ve sözlerini alarak Lord Orys kendi hanesi olan Baratheon hanesini kurdu. Kral eli görevini yürüten Lord Orys ile Leydi Argella’nın çocukları kadim fırtına kralların soyunu yaşatmaya devam etti.

Yorumlar