Ana sayfa Diğer Fantazya Marvel Sonsuzluk Eldiveni Ve Taşları

Sonsuzluk Eldiveni Ve Taşları

PAYLAŞ

Bildiğiniz üzere Avengers Infınıty War yaklaşırken konunun asıl öğesi olan Sonsuzluk Eldiveni ve Sonsuzluk Taşları hakkında bilgi verelim dedik.

Başlangıç olarak Sonsuzluk Eldiveninden ilerleyelim. Sonsuzluk Eldiveni üstünde Sonsuzluk Taşlarının hepsine bir yuva içeren bir çeşit eldiven. Bu eldivene gücü veren taşlar olduğu içinde eldiven aslında aracı konumunda oluyor.

inf-gaunt

Şunu da belirtmek MCU’da taşların rengi farklı olarak gösteriliyor. Biz size Çizgi romanda olanları anlatacağız.

Peki bu taşlar nedir ?

Marvel Evreni’nde, her birinde farklı güçler olmak üzere, toplam altı adet Sonsuzluk Taşı bulunuyor. Thanos bu Sonsuzluk Taşlarını toplayıp Sonsuzluk Eldivenini oluşturuyor.

Sonsuzluk Taşlarının özellikleri nelerdir ?

Mor Taş (Uzay Taşı). Mor taşa sahip olan kişi,bir nevi uzayı şekillendirme ve istediği şekilde uzayda yolculuk etmesini sağlıyor.

Mavi Taş (Zihin Taşı). Mavi taşa sahip olan kişi, kendi zekasının boyutunu artırdığı gibi, diğer insanlarında rüyasal boyutta düşüncelerine sahip oluyor. Diğer 5 taş ile birlikte kullanılınca bu güç evrensel boyut kazanıyor.

Yeşil Taş (Ruh Taşı). Bunu taşıyan kişi diğer insanların ruhları kontrol edebilme gücüne ve bu ruhları alt-evrene hapsetme yeteneğininde sahibi oluyor.

Sarı Taş (Gerçeklik Taşı). Bu taşa sahip olan kişi,evreni fizik kurallarına aykırı dahi olsa şekillendirebilir.Gerçeklik taşını yalnızca aklı başında kişiler kullanabiliyor. Akıl sağlığınız yerinde değilse, zaten doğru düzgün algılayamadığınız gerçeği bir de manipüle edemiyorsunuz. Bizce mantıklı.

Turuncu taş (Zaman Taşı). Bu taşa sahip olan kişi, zamanı istediği gibi kontrol edebiliyor. Bunu yapmakla kalmıyor, zamanda yolculuk edebiliyor. Ve istediği canlıyı istediği süre içerisinde hızla yaşlandırabiliyor veya gençleştirebiliyor.

Kırmızı Taş (Güç Taşı). Bu taşa sahip olan kişi, süper güçleri kopyalayabilir. Bir gezegeni rahatlıkla yokedebilir. Bu taş diğer taşlarla beraber kullanıldığında ise diğer taşların gücüne güç katıyor.

Velhassıl, bu taşların bir kişide toplandığını ve ortaya çıkacak gücü düşünün. Marvel evreninde bu gücü geçebilen sadece iki varlık vardır. Multiverse’in yargıcı Living Tribunal ve Marvel evreninin tanrısı One Above All.

”Sonsuzluk Taşları” MCU’da neredeler ?

Ruh Taşı ve Zaman Taşı

MCU da adları geçmemiş olsada , Adam Warlock ruh taşına,Earth -616’da Runner ise Zaman taşına sahiptir. MCU da konu nasıl işlenecek bilmiyoruz tabi.

Güç Taşı

Guardians of the Galaxy’de Orb’un içinde gördük.

Guardians_Of_The_Galaxy_NOM0910_comp_v037.1043

Zihin Taşı

İlk ”Avengers” filminde Loki’nin asası yardımıyla Hawkeye’a zihin kontrole ile friendly fire’ı açtırmasıydı.İkinci filmde bu taş bir şekilde Vision’ın alnına kondu. Şuan taş Vision’ın alnında.  xxx_avengers_age_ultron_mov_jy_5784__72497076

Gerçeklik Taşı

“Thor: Karanlık Dünya”da, sıvı-gaz karışımı Aether olarak karşımıza çıktı. Kötü elflerden kurtarıldı ve The Collector’a iletildi.

Aether

Uzay Taşı

Tesseract’ın içinde , şuan da Loki’nin ellerinde bulunuyor bu taş

Tesseract_ta

İlginç olan kısma geldik.”Sonsuzluk Taşları” MCU’da gözükmesinden bu zamana kadar garip isimleriyle ilgi odağı oldu. Peki bu taşlar neden kendi isimleri ile değilde neden değişik isimler ile bizlere gösterildi? Bu da şöyle bir teori ile mantıklı bir açıklamaya kavuşuyor.

Taşlarının MCU’da ki isimlerine bir göz atalım;

-Tesseract
-H
-Aether
-N
-Orb
-Scepter(Lokinin Asası)

cats

Birşey dikkatinizi çekti mi ?

Marvel Infinity War serisine kadar kalan iki taşa H ve N harfleriyle başlayan isim bulursalar eğer(zaman ve ruh taşları) ortaya şöyle bir şey çıkıyor; T.H.A.N.O.S.

Marvel bu gönderme ile ufak ayrıntıların izleyenler için ne kadar önemli olduğunu da vurgulamış olur bizce. Yazımız burada bitiyor, eleştirilerinizi ve isteklerinizi yorumlarda belirmeyi unutmayınız.

Yorumlar