Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Sonunda Westeros’ta “Kış Rüzgarları” Esmeye başladı!

Sonunda Westeros’ta “Kış Rüzgarları” Esmeye başladı!

PAYLAŞ

Evet, daha ilk bölümde Ned’in “ve Kış geliyor” demesinin üzerine 6 sezonluk müthiş bir bekleyişten sonra sonunda Westeros’a kış geldi.

Peki Westeros’un kışları hakkında neler biliyoruz? Öncelikle bu konu hakkında birkaç şey söylemek isterim.
Bu evrende mevsimler diğerlerinden daha farklı işler. Ana olarak yaz ve kış vardır, bunların arasındaki vakit ise ilkbahar ve sonbahar olarak nitelendirilir. Ana mevsimler, yani yaz ve kış sabit bir uzunluğa sahip değillerdir. Genel olarak kışlar pek uzun olmasa ve 1 yıl civarı sürelerde geçse de 3 yıl,5 yıl süren kışlar olduğu da muhakkaktır. Yaşlı Dadı’nın hikayelerinden birinde Aegon’un fethinden 8000 sene önce Uzun Kış denilen bir dönem olduğunu, hatta bu zaman tüm dünyanın karanlığa gömüldüğünü, bu sebeple de Uzun Gece olarak isimlendirildiğini görebiliriz. Hatta bu zaman ölüler uyanmış ve çok büyük bir savaş gerçeklemiştir. Bazı kaynaklara göre Uzun gece tam bir insan nesli boyunca devam etmiştir. Uzun Gece’de Ötekiler olarak da bilinen Akgezenler ile İnsanlar arasında ‘Şafak Savaşı’ yapılmış ve bazı hikayelere göre Azor Ahai denen bir kahramanın da yardımıyla Ötekiler püskürtülmüştür. Bundan sonra Ötekiler bir daha görülmemiş, Ormanın Çocukları Sur’un Kuzeyi’ne geçmiş ve bir daha asla bu kadar ölümcül ve sert bir kış olmamıştır.

Uzun Gece döneminde Ötekiler’in ilk uyanışı

Diğer taraftan Ötekiler yeniden uyandı, bu yeniden, uzun ve ağır bir kışın gelmekte olduğunu işaret ediyor. Kışın gelmesini dört gözle bekleyen kesimin en çok merak ettiği şey de zaten Ötekiler, Gece Kralı ve onların Westeros’ta oynayacağı roldür. Gerçi senaristler buna ne kadar izin verir, bilemeyiz*. Ancak kitapta çok etkili olacakları kesin.

Kış ve mevsimler hakkında küçük bilgilendirmeden sonra yeniden diziye geri dönmekte fayda var. Bildiğimiz üzere, 6. sezonun final bölümünde Hisar’dan beyaz kuzgun gönderildi, yani resmen artık kış geldi. Peki Westeros kışa hazır mı dersiniz? Kış geldiğinde en çok eziyeti hiç şüphesiz Kuzey görüyor. Ama bildiğimiz üzere Kuzey çok büyük badireler atlattı, Kışın en sert geçeceği yerin orası olacağı bilinmekle beraber kışa en hazırlıklı yer de orası.

Şimdi kış nedir, nasıl atlatılır?

İşin esprisi bir yana, kış muhtemelen Westeros’a hakkında espri yapılacak en son şeydir. Çünkü ne taht oyunları, ne büyük savaşlar ne toplu katliamlar hiçbirisi Westeros’a kış kadar hasar veremiyor.

Tüm haneler yeni Kuzey Kralı’nı ilan etseler de ağır savaşlar ve kayıplar verdiler, özellikle Stark sancağı altında. Tüm bu olaylardan sonra kışı geçirmek için yeterli erzağa, oduna vs. sahipler mi, orası büyük muamma. Ramsay Bolton, Winterfell’in uzun bir kuşatmaya dayanabileceğini iddia etse de, ne kadar haklıydı bilemeyiz.

Güney’e bakarsak, yine de durum hiç iyi değil. Özellikle son bölümde Cersei’nin Kral’ın Şehri’ni ateşe vermesinden sonra işler daha kötü bir hâl aldı. Artık halkın kraliyete olan inancı tamamen yokoldu ve kışın isyan etmeleri mümkün olmadığı gibi herhangi bir şekilde yardım etmeleri de mümkün değil. Bu olaydan sonra Tyreller’in de desteğini – büyük ihtimalle – kaybeden Lannisterlar’ın ne gibi bir gidiş yapacağı da belirsiz.

Tyreller demişken, bir de Menzil’e doğru hareket eden dev Greyjoy donanması var. Menzil hem ordu olarak hayli büyük güce sahip, hem de bereketli bir yer, fakat Daenerys’i desteklemek için ayrılan filodan sonra Euron’a karşı ne kadar dayanabilir, bunun hakkında da bi şey söylemek hayli zor.

Ve bir de tüm bunlar azmış gibi Daenerys var. Belki de tarih boyunca görülmüş en büyük orduyla Westeros’a doğru yürüyor, 3 ejderha da cabası. Westeros zaten kendi içinde birbirine girmişken, bir yandan kış kapıdayken ve diğer taraftan da Euron ciddi anlamda Westeros için büyük bir tehdit oluşturuyorken Daenerys’in bu kadar büyük bir orduyla Westeros’a çıkması olayları nasıl etkiler? Hatta çıkamasa bile, Kral’ın Şehri, Kuzey, Güney bunca savaştan sonra gelen kışa hazır mıdır? Peki Daenerys Westeros’a gelirse, kışa karşı ne yapabilir? Dayanabilecek mi, Taht’a oturabilecek mi, yoksa kışla karşı karşıya gelince ordusunun büyük bir kısmını kaybedettikten sonra geri mi püskürtülecek? Olası Öteki saldırısına karşı tüm Westeros ve belki de Daenerys ne yapacak?

“Kış Rüzgarları” bölümünde Daenerys’in donanmasından bir kare

İşte gelecek 2 sezonda bu sorulara cevap bulmayı bekliyoruz. Tabii ki yine iş senaristlere kalmış, fakat gelecek sezonların 6. sezon kadar beklenilir ve tahmin edilebilir olmamasını da umuyoruz. Bakalım olaylar bizim sorduğumuz sorular yönünde mi devam edecek, yoksa senaristler eskisi gibi sağ gösterip sol vurarak yine bizi şaşırtacaklar mı?

Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası için takipte kalın!

Yorumlar