Ana sayfa Oyunlar World Of Warcraft Azeroth’un Aslanı Anduin Lothar

Azeroth’un Aslanı Anduin Lothar

PAYLAŞ

 

Anduin-Lothar_TCG_header

Azeroth’un aslanı Anduin Lothar kadim Arathi soyundan gelen son kişidir. İlk savaşta Azeroth Krallığı’nın bir şövalye şampiyonu, ikinci savaşta ise Lordaeron’un ve Alliance’ının ordularının Yüksek Komutanıydı. İkinci Şavaş’ın bitiminden ve Blackgate’in kapanmasından hemen önce Blackrock Dağı’nın merkezinde Orc Warchief’i Orgrim Doomhammer’a karşı yaptığı şavaşta Alliance’ın gücünü kırmak amacıyla Orgrim tarafından öldürülmüştür. Ama bu Alliance’ın gücünü kırmamış aksine daha da hırslandırmıştır. Anduin Lothar tüm zamanların en büyük savaşçılarından biri olarak kabul edilmektedir.

BİYOGRAFİ
Savaş’tan Önce
İlk Savaş’tan 51 yıl önce doğup Azeroth Krallığı’nda büyüyen Anduin Lothar, Kraliyet sarayında prens Llane Wyrnn ve Medivh’in çocukluk arkadaşı olarak büyümüştü. Bu üçlü gençliklerinde Azeroth topraklarında birçok macera paylaşmıştı. Yaşı geldiğinde Lothar Stromwind’in ordusuna katılmış ve hızlıca Kralın Muhafızları’nın bir parçası olmuştu. Daha sonra şövalyelik unvanına ulaşmış ve Brotherhood of Horse’ta Armsman konuma geçmişti.

Lothar ve Khadgar

 

İlk Savaş
Orclar Azeroth’u işgal edip Stromwind Keep’e ilk saldırışında Lothar saldırgan bir tavırla onlarla savaşmıştı. Kral 3. Adamant Wrynn, Lothar’ın görüşünü paylaşmıştı ve bu nedenle orcları topraklarından atmak için söz vermişti. Kral ölmüştü, sözünü yerine getiremese de, oğlu 1. Llane Wrynn tarafından söz yerine getirilmişti. Yeni kral babasının işine devam etmiş orcların şiddeti sürerken onlara karşı savaşmıştı. Llane, Lothar’ı silahlı teğmeni yapmıştı ve beraber Stromwind ordularını, Orc Horde’una karşı sürmüştü. Bu süre boyunca orclar Swamp of Sorrows’a çekilmiştiler.

Savaş sırasında Clerics of Nortshire için değerli bir kitap olan Tome of Divinity Ogre efendisi Turok tarafından yönetilen bir grup haydut Ogre tarafından çalınmıştı. Lothar, Tome’u kurtarmak için ogrelerin gizlendikleri Westfall’daki Deadmines’a saldırmıştı fakat yenilgiye uğramışlardı ve yavaşça öldürülmek üzere esir tutulmuştular. O ve hayatta kalan birkaç adamı Azeroth askerleri tarafından kurtulana dek mağaralarda yirmi ay boyunca hapis tutulmuştu. Tome of Divinity’yi elde edip, Stromwind’e dönerek Northshire Abbey’de kitabı korumuştu. Savaş tekrar başlayınca Lothar Stromwind güçlerini tekrar Orclara karşı sürmüştü.

Lothar, eski arkadaşı ve Medivh’in çırağı büyücü Khadgar, Medivh’in Orcları Azeroth’a çağırarak insalığa ihanet ettiğini söylemeye geldiğinde şok olmuştu. Stomwind’te kızgın tartışmalar sonucu Lothar, kişisel bir birlik ile Karazhan’a Medivh’i öldürmeye gitti. Lotharla birlikte bir grup asker Khadgar ve yarı Orc Garona ile birlikte kulenin alt kısmında deli Muhafız ile karşı karşıya geldiler. Khadgar Medivh’in kalbine hançer sapladı ve Lothar da çiftelli kılıcını kullanarak Medivh’in kafasını kesti.

Ne yazık ki, Medivh’in ölümü Horde’un saldırısını engelleyemedi. Savaş Azeroth’a geri döndü, Orclar Warchief Blackhand’in liderliği altında yaptıkları hatalardan ders almaya başladı. Kısa bir zaman içerisinde Kral Llane Horde’un ajanı olan Garona tarafından suikaste uğradı. Lothar Azeroth’un kaybedildiğini ve şehrin çökeceğini biliyordu. Lothar eskiden kudretli olan insanlarını kurtarmaya karar vermişti. Ordulardan ve sivillerden toplayabildigi kadar kişiyi toplayıp Great Sea’e dogru çekilmiş ve sonunda Lordaeron Krallığı’na ayak basmıştı.

İkinci Savaş
Llane’in ölümü ve Varian’ın yaşça küçük olması nedeniyle, Şövalye Şampiyon olarak Lothar, Stromwind tekrar alınana dek Varian’ın naibi olarak görev yaptı. Varian ve Medivh’in çırağı Khadgar ile Lordaeron’un Kral’ı II. Terenas Menethill’in sarayına geldiğinde, Lothar dinleyen herkese korkunç hikayesini anlattı. Lothar’ın dokunaklı yakarışları, arkadaşı Terenas’ın ustaca siyasetiyle Lordaeron Alliance’ını oluşturan acil bir konsey için insan krallıklarını bir araya getirdi. Lothar’ın hikayesiyle Terenas tarafından iletişime geçilen normelde uzak olan Yüce Elfler, Troll Savaşları sırasında Arathi soyunun topraklarını kurtardığından dolayı borçlarını en sonunda ödeyebilceklerini bilerek kendi güçlerinden bir birliği göndermişti. Aerie Peakli Wildhammer cüceleri de Horde tarafından saldıraya uğramıştı ve onlar da hızlıca Lothar’a bağlılık yemini ettiler. Horde’un üstünlüğü sebebiyle topraklarından çıkmaya zorlanan Khaz Modan Gnome’ları ve Bronzbeard dwarflarıda sonradan Alliance’a katılmışlardır

Savaşlardaki yeteneği, Orclar ile savaşma deneyimi ve kuzey krallarının askerlerini rakip ulusun komutasına verme hoşnutsuzluğu sebebiyle, Lothar Alliance kuvvetlerinin Üstün Komutanı seçildi. Hızla Turalyon’u ikinci komutasına, Amiral Daelin Proudmoore,Uther the Lightbringer ve Khadgar’ı da teğmenleri olarak seçti. Orclar Lordaeron kıyılarına ulaştığında, 57 yaşındaydı. İkinci Savaş boyunca kuvvetlerini savaşlarda cesaret ve beceriyle yönetti. Horde’un Lordaeron’dan esrarengiz çekilişi ve Büyük Amiral Proudmoore’un Horde’a karşı denizdeki donanma zaferinden sonra, Lothar Alliance ordularını Khaz Modan’ın ve Azeroth’un çoğunu özgürleştirmiş,en sonunda Black Morass’ın kendisini yarmıştı. Lothar Horde içinde kırılmalar olduğu için kuvvetlerini toplayıp Horde’u Blackrock Spire’ın volkanik kalesinde sıkıştırmıştı. Komutasındakı bir Alliance kuvvetinin Horde güçleri tarafından pusuya düşürülmesinden sonra, Lothar Blocrok Spire’ın dibinde öldürüldü.

Belki de Azeroth tarihindeki en büyük savaşta askerlerinin ana gövdesinden ayrılmış oldu. Kaosun ortasında Horde Warchief’i Orgrim Doomhammer tarafından mücadeleye zorlanmıştı. Uzun bir mücadeleden sonra, kılıcı Doomhammer tarafından parçalanmış, kafatasına Orgrim tarafından indirilen güçlü bir darbe ile Lothar yenilmişti.

Orgrim Doomhammer Vs. Anduin Lothar by RexGetarum
Orgrim vs Lothar

Doomhammer, Lothar’ın ölümünün onun kuvvetlerinin savaş ruhlarını kıracagını inanıyordu ancak tam tersi olmuştu.

 

Kişiliği
Lothar güçlü son derece karizmatik bir liderdi. Dikkat çekmedi hakimiyeti ve onun altındaki hizmet edenlere karanlık ve inanç yayabilmesiyle bilinmekteydi. Genellikle duygusuz görünse de , arkadaşları ve insanları hakkında derin duygular beslemekteydi. Sadakati ilk ve en önemli olarak Azeroth insanlarınaydı ve vatanı yeniden alınana kadar savaşlardı yeneteklerini tam anlamıyla kullanabilecek kapasiteydi.

Mirası ve Anıtı

Anduin Lothar, vatanın Orc kontrolünden kurtulup yeniden kuruluşunu görecek kadar yaşayamamıştı ancak Lothar’ı tasvir eden, Blockrock Spire’a dogru meydan okurcasına işaret eden bir heykel yapılmıştır. (Alliance’ın kontrolündeki orc köleler tarafından) ve hala Burning Steppes’te durmaktadır
Lord Lothar’ın mirası Stromwind’in tüm özgür insanlarında yaşamaktadır. Ulusun şimdiki velihatı, Lothar’ın adını taşımaktadır.
İkinci Savaş’ta Lothar’ın yanında savaşan gaziler tarafından yönetilen Alliance Expedition kendilerini Sons of Lothar olarak adlandırmışlardır. Ayrıca, Honor Hold’daki Monument of Remembrance’da, onun savaştığı her şey adına inşa edilmiştir.

Yaşadığı süre içinde Lothar, savaş stratejisinin mükemmel özeti olarak kabul edilen A Treatise on Strategy’i yazmıştır. Kendi sözleriyle Lothar’ın şaheseri, neredeyse her savaşı kazanmak için gereken kuvvetlerin uygun dağıtımını ve stratejileri açıklamaktadır. 

Yorumlar