Ana sayfa Dizi / Film Filmler Spider-Man ve Matrix’ten önemli haberler var!

Spider-Man ve Matrix’ten önemli haberler var!

PAYLAŞ

Bu haftaya sinema dünyasına düşen bomba iki haberle girdik. Öncelikle Matrix’in devam filmi resmi olarak duyurulurken, son dönemin popüler ismi Keanu Reeves’un tekrar başrolü alacağı açıklandı. İlk üç filmde kendisine eşlik eden Carrie-Anne Moss’ta kadroda yer alacak. Ardından son yıllara damga vuran Marvel evreninin en önemli yapı taşlarından Örümcek Adam’ın, Sony ve Disney arasında yer alan gelir tartışmasının sonucu olarak evrenden çıkabileceği konuşulmaya başlandı. Bunu Sony resmi ağızdan attığı tweetlerle de doğruladı. Ancak hala görüşmelerin devam ettiğini de unutmayalım. 

Matrix, sinema tarihinin hatta Dünya felsefe tarihinin sahip olduğu varoluş görüşünün sinemaya benzersiz uyarlanışı ile kitleleri etkilemekle kalmadı, birçok kişiye ve filme rehber olup yol göstermesiyle önemli bir konuma sahipti. Onun bıraktığı boşluğu neredeyse hiçbir yapım dolduramadı. 2000’lerin sinema Dünyasının popüler çocuklarından biri olan yapım için filmin yönetmenleri Wachowski kardeşler her fırsatta köşeye sıkıştırıldı. Her popüler yapım için devam filmleri projelerinin açıklandığı son zamanlarda gözler yeniden onlara çevrilmişti ki beklenen haber geldi. Matrix 4 için evrenin fikir babası olan Wachowski kardeşlerden sadece Lana yeni projede yer alacak isim olacak. İlk üç filmde başrollerde bulunan Keanu Reeves (Neo) ve Carrie-Ann Moss (Trinity) 4. filmin kadrosunda yer alacak. Daha önce proje için görüşülen Michael B. Jordan’ın için net bir bilgi yokken ilk 3 filmde yer alan diğer karakterleri de 4. filmde görebilme ihtimalimiz fazlasıyla yüksek. Yapılan açıklamalarla prodüksiyon aşamasının 2020 gibi başlanacağı, böylece filmin 2022 yada 2023 gibi vizyona girebileceğini belirtelim.

Örümcek Adam’ın geleceği belirsiz….!!!

Son dönemin sinemada en başarılı işi olan Marvel Sinema evreni ve filmlerinin 4. faz öncesi çok önemli bir konuma getirdiği Örümcek Adam için ne yazık ki gidişat güzel gözükmüyor. 4. dönem için yapılan panelde hiç Örümcek Adam projesi ve düşüncelerinden bahsedilmemesi herkeste ilk kafa karışıklığını yaratmıştı. Çünkü 3. dönemi kapatan film ve karakterin Örümcek Adam olması, olay örgüsünün neredeyse onun üzerine kuruluyor gibi görünmesi, belki de yeni sürprizler için böyle bir durumu ortaya çıkarmış olabilir de dedik. Ancak, bu hafta yapılan açıklamalar, işin korktuğumuz yönünde ilerlediğini gösterdi. Marvel Sinema Evrenine katıldıktan sonra çıkan ilk iki filmle ciddi gelir elde eden Örümcek Adam filmlerinin pastadaki ana payı, yayın hakları elinde bulunan Sony’e gitmesi Disney/Marvel cephesini biraz rahatsız ettiğini söylemeliyiz. Bunun yanı sıra Sony, Venom ile giriştiği, Morbius ile devam edeceği Örümcek Adam kötülerinden oluşan bir evren kurma girişimi için eksik parça olan ana karakterimizin kendi evreninde görünmesini de istemesi belki de işin bir diğer boyutunu oluşturuyor olabilir. Örümcek Adam’ın günümüzde oldukça popüler hale gelmesi tartışmanın en önemli etkenlerinden biri aynı zamanda.

Sony, resmi hesabından en son attığı tweetlerinde verdiği sorun bizde değil onlarda imasına Disney ve Marvel cephesinden nasıl bir cevap gelecek dört gözle bekliyoruz. Sony’in Örümcek Adam markasına çok güvendiği ve Marvel’siz de yoluna devam edebileceğini düşünmesi, onu bu tartışmadaki en rahat taraf durumuna sokuyor. Bakalım, kendi evreninde çok önemli bir pozisyona getirdiği karakterin yokluğunu Marvel, nasıl bir yol izleyerek telafi etme yollarına girişecek. Özellikle Fox’un satın alınması ve X-Men cephesinin yuvaya geri dönüşü ile ellerinde kullanacakları bol malzemesi olan Marvel cephesinden gelecek bir açıklamaya gözlerimiz çevrilmiş durumda.

Peki sizce kim haklı? Ve yeni dönemde Sony ve Marvel cephesinin nasıl bir yol izleyeceğini düşünüyorsunuz?

Yorumlar