Ana sayfa Dizi / Film Filmler Spiderman: Far From Home incelemesi (Spoilersız)

Spiderman: Far From Home incelemesi (Spoilersız)

PAYLAŞ

Endgame tanıtımları esnasında, Marvel Stüdyolarının başındaki isim Kevin Feige, Spiderman: Far From Home’un Phase 3’ün son filmi olacağını açıklaması ile tüm gözler bu filme çevrilmişti. Çünkü, yıllardır izlediğimiz evrenin kilit ve ana karakterlerinin Endgame ile hakkı rahmetine kavuşması, gelecek filmlerin gidişatı noktasında insanlarda büyük bir merak uyandırmıştı. Birde Mysterio gibi çizgi romanların bir dönem popüler kötüsü bu filme Jake Gyllenhaal gibi bir oyuncu ile eklenince, vizyon tarihi dört gözle beklenir oldu. 2 temmuz itibariyle sinemalarda gösterime girmeye başlayan Spiderman: Far From Home filmi nasıldı peki? 

Ironman’inimiz Tony Stark’ın ölümü ile bir nevi akıl hocasını hatta babasını kaybeden Peter Parker’ın hayatına nasıl devam ettiğini görüyoruz. Tüm karakterlerin geri gelmesi sonrası, Avengers ekibi Dünya’da artık çok daha fazla göz önünde bulunuyor. Ve film içerisinde de herkes izleyiciler gibi aynı soruyu soruyor: “Bundan sonra ne olacak?” Tüm bunların yanında yeni bir tehdit ile karşı karşıya olan Nick Fury, Peter’ı bu tehdidi ortadan kaldırmak için ekibine dahil ediyor. Burada, Tony’yi kaybetmenin psikolojik çöküntüsünden tam olarak çıkamayan Peter,  Quentin Beck (Mysterio) ile tanışıp bu boşluğu onun ile doldurma çabasındadır. 

Yine oldukça eğlenceli bir film ile karşı karşıyayız. Film başından sonuna sürekli bir hareket içinde ilerliyor. Bu yüzden de zamanın akışına çok fazla takılmıyor. GOT’un 7. Sezonunda oradan oraya birden gidip gelmelerin bir benzeri burada da var. Bu biraz göze batıyor olsa da sizin hikayeye olan merakınız ve izleme isteğiniz zaten ‘detayları geç neler olacak bize onları anlat’ diyen izleyiciyi fazlasıyla memnun ediyor. Bu da film içinde her an bir aksiyon ile karşılaşıyor olmamıza kapı aralamış. Senaryonun ve ellerindeki karakterlerin filme adapte edilmesi bunu birazda tetiklemiş. Güzel olmuşta açıkcası. Zaten Spiderman’i fazlasıyla tanıyoruz. Artı, artık Peter ve MJ arasında da görmek istediğimiz romantik ilerlemeyi, esprili bir şekilde de film içerisinde görüyoruz. 

Michelle (Zendaya) catches a ride from Spider-Man in Columbia Pictures’ SPIDER-MAN: ™ FAR FROM HOME.

Tom Holland, Peter Parker rolüne iyice bezenmiş durumda. Uzun yıllarda kendisi bırakmadıkça onu bu rolde görmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. Bence yakışıyorda. Filmde oyunculuklarda çok gözüme batan bir şey olmadı. Mysterio’ya hayat veren Jake Gyllenhaal, oldukça iyi ve başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Diğer tüm kadro zaten önceki filmden devam ettiklerinden rollerini üstesinden gelmiş durumdalar. Film, esprili ilerleyişi ile çok eğlenceli. Sizi bol bol güldürmeyi başaracak. Senaryo, akıp gidiyor. Film, size bu konuda bazen klişe veriyor bazen de büyük sürprizler sunuyor. Efekt vs. ye hiç girmiyorum. Marvel, artık bu konuyu aşalı yıllar oldu. 

Herkesin, en çok merak ettiği konu ise bu filmin Phase 4 ile alakalı bir şeyler barındırır barındırmamasıydı. Doğrusunu söylemek gerekirse, bu film tamamen Spiderman’in hikayesine odaklanmış durumda. Phase 4, ile alakalı direk bir bağlantı yada referans görmüyoruz. Belki gözümüzden kaçan detaylarda olabilir. Bunu filmi tekrar izlediğimiz de göreceğiz, ama Phase 4’ün gidişatı noktasında burada karakterlerimizin geleceği hakkında ipuçları var. Bunlarda genelde film sonunda yer alan after credits sahnelerinde bulunuyor. 

Evet, film sonrası bir Marvel geleneği olan ek sahneler burada da var. İki sahne izleyeceksiniz ve ikisi de büyük sürprizler barındırıyor. İzlemesenizde olur değil bence kesinlikle izlemelisiniz. 

Son olarak, benim filme puanım 10 üzerinden 8. Şimdilik IMDB puanı 8,2 iken Rotten Tomatoes’de 7,49 eleştirmen notu ile %92 Tomatometer skoru almış durumda. Metacritic notu ise 69. 

Yorumlar