Ana sayfa Diğer Fantazya DC Comics Spoilersiz Suicide Squad İncelemesi Karşınızda!

Spoilersiz Suicide Squad İncelemesi Karşınızda!

PAYLAŞ

Öncelikle belirtmek isterim, filmi her hangi yan kaynaktan değil, yurtdışında olmanın verdiği avantaj sayesinde bizzat sinemadan izledim. Bu sebeple de her hangi çarptırma, başka sitelerden alıntı içermez.

Şimdi gelelim konuya. Malumunuz, daha film gösterime girer-girmez çok sert eleştiriler almaya başladı. Bunu Rotten Tomatoes‘un istatistiklerinde ve filmin IMDb puanında da görebilirsiniz. Fakat endişelenmeyin, size güzel haberler getirdim!

Ama yine de sizi bir paragraf daha bekletmem gerekecek, affınıza sığınarak. Maksadımsa küçük bir öneri vermek; eğer filmden keyif almak ve eğlenmek istiyorsanız, filmin konusu hakkında beklentiye girmeyin. Yani Batman: Kara Şövalye vey BvS gibi ağır bir konu taşıdığını düşünerek izlemeyin. Suicide Squad bunlardan farklı olarak sadece bir aksiyon/macera filmi. Elbette bir konusu ve içeriği var, ama üstte ismi geçen filmer gibi değil. Bunu deme sebebimse BvS’ye giden birçok kişinin tam ters durumun, yani basit bir dövüş/macera filmi bekleyerek daha ağır bir filmle karşılaşarak hayal kırıklığına uğramasının tekrarlanmasını istememem.

Şimdi konuya gelebiliriz. Haberiniz var mı bilmiyorum, ama birçok yabancı kaynak filmin ağır ve hafifi birbirine karıştırdığı haberini yaymıştı. Bu haber doğru, ama işin en kötü yanı, bazı Türk siteleri bunu kötüye yorumladı. Eğer bu tarz yazılardan birine rastladıysanız, önyargınızı kırın derim; çünkü bu “karışım” çok güzel bir şekilde yapılmış, tadına doyum yok resmen! Örneğin Harley’in yersiz delilikleri, ya da karakterlerin birbirine dedikleri vesaire. Neyse, izleyip görürsünüz.

margot_robbie_harley_quinn_suicide_squad-1920x1080

Suicide Squad incelemesi dediysek, biraz daha açmamızda fayda var. Filmin daha ilk dakikalardan sizde ilgi uyandıracak şekilde başladığını söylememiz yerinde olur. Sahneler, karakterlerin tanıtımları, hatta ilk saniyelerdeki replikler hayli hoş cidden. Tabii sonrakilerin yanında sönük kalıyorlar, ona lafım yok.

Film devam ettikce artan gerilimi de herhalde tahmin ediyorsunuzdur. Fakat bu gerilimle birlikte artan başka bir şey de var – Harley Quinn’in şımarıklığı! Bu da elbette çok şeyi değişiyor, çünkü o anlarda Harley’in dediklerinin, ya da yaptıklarının izleyicide uyandırdığı etkiyi tahmin edemesiniz. Tabii önceden filmi izlemediyseniz.

Bir diğer güzel yan savaş sahneleriydi. Şunu söyleleyeyim, DC filmlerinin savaş sahnelerinde cidden böyle eğlenmemiş ve gülmemiştim, hele hele kalbim yerinden fırlayacak kadar heyecanlıyken aniden ortaya atılan bir replik veya her hangi bir karakterin yaptığı bir hareketle. Ve Harley sağolsun, savaş sahnelerinde katkısı hakkında fikirleri yerle bir ederek keyiflere resmen keyif kattı.

Suicide Squad incelemesi yaparken birçok hayranın senelerdir beklediği Joker’i eleştirmeden geçmemiz yanlış olur. Her ne kadar Joker hayranı olsam da, bana göre bu filmde sadece bir hayal kırıklığı idi. Filmde topu topu 10 dakika bile görünmemesine rağmen, varlık sebebini hala anlamış değilim. Tamam, Jared Leto rolün hakkını fazlasıyla verdi, çıkardığı iş kusursuzdu, fakat karakterin kendisi filme sanki zoraki şekilde sokulmuştu. Nedenini sorarsanız cevap vermem, çünkü bu makale “Spoilersiz Suicide Squad İncelemesi Karşınızda!” adını taşıyor, yani spoiler veremem. Fakat böyle düşünmeme bir sebep de Joker’in filmlerde hep olayların tam ortasında olması ve bu defa her şeyden kenarda hareket etmesi de olabilir. Yine de bana göre fazlasıyla hayal kırıklığı oldu.

jared leto joker suicide squad

Puanlamaya gelirsek, güzel yanları ve hayal kırıklıklarını – ki spioler’a giriyor diye söylemediğim birkaç şey daha var – bir araya getirerek 10 üzerinden 8 diyoruz. Ama bir şeyi de eklemek isterim, salondaki tüm izleyicilerin filmden keyif aldığını farketmek cidden hoştu. Bir tek torununu getiren yaşlı teyzenin ne kadar keyif aldığı muamma.

Benden bu kadar. Ama unutmayın ki ben de bir izleyiciyim sonuç itibariyle, bu sebeple burada dediklerimle sizin görmek istedikleriniz ve zevkleriniz uyuşmayabilir, üstelik ne kadar yüksek beklentiye sahip bir millet olduğumuz da aşikar. Yine de size iyi seyirler ve bol eğlenceler dilerim, esen kalın!

Yorumlar