Ana sayfa Middle Earth Stairway To Heaven Ve Yüzüklerin Efendisi

Stairway To Heaven Ve Yüzüklerin Efendisi

PAYLAŞ

Led Zeppelin grubunun Stairway To Heaven isimli efsane parçasını bilmeyen yoktur. Eğer olayın derinine inmişseniz bu şarkının Yüzüklerin Efendisi ile bir bağlantısı olduğunu fark etmişsinizdir. Hadi gelin bu bağlantıyı derinlemesine inceleyelim.

Önceklikle grubun üyelerinin sıkı bir Tolkien hayranı oldukları söylemek lazım. Bunu zaten The Battle of Evermore ve Misty Mountain Hop gibi şarkılarına bakınca görmek mümkün. Ama asıl konumuz olan Stairway To Heaven parçasına gelince iş biraz değişiyor. Neden diye soracak olursanız şöyle açıklayayım: Bu şarkıda geçen Yüzüklerin Efendisi referansları grup tarafından kabul edilmemektedir. Yani az sonra açıklayacağım şarkı sözlerinde geçen ifadeler, tamamen bağımsız olarak yazılmıştır denilmektedir. Lakin ben lafı çok dolandırmadan şarkı sözlerine geçmek istiyorum, okuduktan sonra asıl kararı kendiniz verebilirsiniz.

Başlarken şunu söylemek istiyorum, şarkı sözlerini direk olarak Türkçe'ye çevirmeyeceğim. Çünkü şarkıda geçen öyle sözler var ki çevirisini yaptığımız takdirde tüm anlamını kaybedebiliyor.

There's a lady who's sure all that glitters is gold

Şarkımız bu söz ile açılıyor. Burada bahsedilen Lady'nin Galadriel olduğu anlaşılabiliyor. Lakin cümlenin devamı daha önemli. Çünkü all that glitters is gold ünlü bir deyişi hatta ondan ziyade Bilbo'nun Aragorn için yazdığı şiiri çağrıştırıyor. Çünkü o şiir şöyle bir mısra ile başlıyordu: All that is gold does not glitter yani Altın olan her şey parlamaz. Aradaki bağlantıyı az çok anlamış olmanız lazım.

And she's buying a stairway to heaven.

Burada anlatılmak istenen yeterince açık. Valar tarafından affedilen Elflerin, Valinor'a gidişini kast ediyor. Yani bir nevi Galadriel, cennete uzanan bir yolculuğa çıkıyor.

With a word she can get what she came for.

Burada bahsettiği a word yani o kelime tam bir kelime değil aslında. Çünkü bu sözde geçen olay, Frodo'nun Tek Yüzük'ü Galadriel'e vermek istemesi ve Galadriel'in reddetmesinden ibaret. Çünkü bu neticede Galadriel, iradesi ile arzularının önüne geçip bir nevi kendini affediyor ve artık Valinor'a dönebileceğine inanıyor.

There's a feeling I get when I look to the west

Batı'ya yani Valinor'a doğru bakınca bir şeyler hissettiğinden bahsediyor ve

And my spirit is crying for leaving.

ne kadar evine dönmek istese de bin yıllar geçirdiği Orta-Dünya'dan ayrılırken ağladığından bahsediyor.

The voices of those who stand looking

Those who stand looking sözü ile kast ettiği şey Valar'dan başkası değil.

And a new day will dawn for those who stand long, and the forests will echo with laughter.

Karanlığın karşısında dimdik duranlar için yeni bir şafak sökecek ve ormanlar (Lothlórien) neşe ile dolacak.

When all are one and one is all.

Bu söz yapısı itibari ile tanıdık gelmiştir size. Çünkü, One ring to rule them all.

Şarkı içinde geçen daha birçok Tolkien bağlantılı nokta var, hepsini yazmayacağım elbette. Sizden istediğim şey, şarkıyı biraz daha dikkatli dinleyip benim yazmadığım noktaları yakalamanız.

Okuduğunuz için teşekkürler ve son olarak:

To be a rock and not to roll.

Yorumlar