Ana sayfa Game Of Thrones Stannis Baratheon-Gece Kralı Teorisi

Stannis Baratheon-Gece Kralı Teorisi

PAYLAŞ
[quote]Dünya’da gerçekten haklı bir adamdan daha korkunç bir şey yok.[/quote]

-Varys, Eddard Stark’a

Şunu belirtelim, bu bir çeviri yazısıdır. Ve ‘Azor Ahai Reborn’ olacaksa ‘Night’s King Reborn’ neden olmasın? mantığıyla yazılmıştır.

Stannis’in fiziksel olarak gözüktüğü bütün bölümleri tekrar okudum.

Stannis, Demir Taht Macerası’na, Targaryen’lerin eski yerleşkesi, Ejderhalar ve Ateş üzerine imgeler taşıyan Ejderhakayası’nda başladı. Aynı zamanda Ateş’in Kölesi olan Melisandre’ye sahipti, bu arada R’hllor inancını direk benimsemek yerine onu bir aracı olarak kullandı. Daha Sonra ise Yabanıllarla savaşarak Sur’u korumak üzere, Gece Kralı’nın eski yerleşkesi olan ve Buz ve Soğuğu anımsatan Gece Kalesi’ne gitti.game-of-thrones-finale01.w529.h352.2x

 

 

Ejderhakayası(Ateş) –> Gece Kalesi(Buz)

Stannis, verdiği savaş boyunca oldukça zor zamanlar geçirdi. Yaptığı ilk şey, ateş kaynaklı karanlık güçler kullanarak kardeşini öldürmek oldu. Bu ateşin gücünü görmesini sağladı, ve Melisandre’yi geleceği görme gücü yüzünden kullandı. Daha sonra Karasu Savaşı’nda çılgınateş yüzünden yenildi ve kaçtı. Bu yenilgiden sonra Stannis Edric Storm’u yakmayı planlayarak adeta karanlık tarafa geçti. Onu durduran Davos oldu ve gerçek tehlikeyi görmesini sağladı.

Wildfire_explosion

 

Burada Stannis’in umutsuzluk tarafından yönetilişine şahit oluyor, ve daha büyük ve daha iyi bir amaç için kötü şeyler yapmaktan kaçınmayacağını görüyoruz.

Stannis, Sur’un Altındaki Savaş’ta yabanıllarla çarpışırken bunu diyarın onu desteklemesini sağlamak için bir amaç olarak görüyordu. Zaferine rağmen, Jon Snow yabanılları onun davasına katmakta ve ona yardım etmek uğruna bir Stark olmakta gönülsüz davrandı. Stannis’in diyara yardım etme konusundaki bütün çabalarına rağmen, diyar onu tek gerçek kral olarak kabul etmedi.

Bu da onun hoşuna gitmedi. Nefreti iyiden iyiye onu yönetmeye başladı. Stannis’in Ateş’ten Buz’a geçişi, temel olarak Derinorman Kalesi’ni almaya gittiğinde başladı.

stannis-narrow-e1410373707881

Melisandre onunla birlikte değilken, ateşin güçlerini daha az kullanmaya başladı ve kardan nefret etmeye başladı. Soğuğun ve Kuzey’in güçlü şeyler olduğunu anladı ve bunlarla başla çıkmakta zorlandı. Stannis Derinorman Kalesi’ni Asha Greyjoy’dan kurtararak bir zafer daha almış oldu.

Yine de Kuzeyliler, Stannis iyi bir Kral olabileceğini tekrar ve tekrar kanıtlamış olduğunu bile bile onu diz çökmeyi reddettiler.

Theon Bölümü’nde, Asha’nın Theon’u Yürekağacı’nda Eski Tanrılar’a kurban edilmesi önerisine şahit olduk. Bran’in maceralarında gördüğümüz kadarıyla ise, Yürekağacı’na kan adanması eski günlerde önemli bir şeydi. Aynı zamanda Stannis’in çevreyi(buz) kullanarak düşmanlarına bir şekilde tuzak kurmayı planladığını öğrendik.

Bu bölümde ayrıca Stannis’in Kuzey’in iyiliği için çalışmasına rağmen Kuzeyli bir Lord’un ona sırt çevirmeyi planladığını gördük. Tekrardan bütün çabalarına rağmen ihanet ve nefretle ödüllendirildi.

R’hllor’un Gücü(Ateş) –> Eski Tanrılar’ın Gücü(Buz)

İşte bu da teorim:

Stannis, Theon’u Yürekağacı’na kurban edecek. Stannis’in yöntemlerini gözden geçirmesine neden olacak bir şey olacak ve Stannis, Buz’un gücünü, ateşin gücüne yeğleyecek. Savaşı kazanıp Kuzey’in Bolton problemine bir son verecek.

stannis_baratheon_vs_roose_bolton_by_valeria122-d8oa423

 

Peki sonra ne olacak? Eğer Kuzey’i tekrar birleştirir ve barışı getirirse Kuzeyliler ne yapacak? Kış yoldayken, Kuzey’e gidip Stannis’in hakkı olanı almasını sağlayacaklar mı? Hiç sanmıyorum. Bence Stannis’e kışı beklemesini önerecekler. O’na bağlılık bildirecekler ama onun için hiçbir şey yapmayacaklar. Hatta bu sırada Manderly, Rickon’u Kuzey Kralı olarak taçlındarabilir. Bir başka ihanet. Justin Massey’in inancı da zayıf gözüküyor, o da ihanet edebilir.

tumblr_n7vvltJEG71rso3iso1_r1_1280

 

Yani Stannis, tekrardan güçsüzleşecek ve bir şey yapmak için çok az gücü olacak. Bu sırada, Gece Kalesi’nde savaşın gidişatını ve Demir Taht yolu’nda atması gereken adımlarla ilgili düşünecek. Eğer Ötekiler kendini gösterirse, Ötekiler’e karşı savaşmayı deneyecek. Stannis’in kardeşiyle buluştuğu sahneyi okuduğumda kafamda bir şeyler dan etti. Stannis’in adalet anlayışına göre, diz çökmeyen herkes yokedilecekti.

[quote]

Stannis: Demir Taht benim hakkım. Bunu reddeden herkes düşmanımdır.

Renly: Bunu bütün diyar reddediyor, kardeşim. Yaşlı adamlar ölüm döşeklerinde reddediyor. Doğmamış çocuklar, anne rahminde reddediyor. Dorne’dan Sur’a kadar bütün adamlar reddediyor. Kimse seni kral olarak görmek istemiyor. [/quote]

Ve Stannis, tam olarak bunu yapacak. Diyar’a adaleti getirecek. Bazı noktalarda, çok daha sert olacak, bükülmeden kırılacak.

Burada işler ilginçleşmeye başlıyor. Teorinin çevirisine devam etmeden önce şunu eklemek istiyorum. Teoriyi yazan arkadaşımız, birazdan okuyacaklarınızı yazarken, ilk Gece Kralı’nın Ötekiler’le anlaşma yapmasının bir nedeni olduğunu iddia etmiş. Yani, gerçekten de bir Stark ise Kuzey Tahtı’nı isteyen bir Stark olabileceğini, eğer bir Bolton ise; Kuzey’e saldırmak için bir nedeni olan birisi olacağını ima etmiş. Anladığım kadarıyla, teori direk baştan savulacak bir teori değil. Çünkü ilk Gece Kralı neden kendini kral ilan etti, neden ötekilerle anlaşma yapma gereği duydu bilmiyoruz. Teoriyi yazan arkadaş burada onlara da değinmiş.

Stannis’in kendini Lord Kumandan ilan ederek Sur’a el koyarken hayal ediyorum. Ötekilerle anlaşma yapmanın yollarını arıyor. (Dizide bir arkadaş açık açık Gece Kralı ilan edildi ama kitapta hala böyle birisi yok.) Ötekiler’in saldırılarına başlamaları için bir lidere ihtiyaçları var. Stannis, onları diyara salacak ve kendisini reddetmiş olan herkesi yokedecek.

O, Gece Kralı ‘Reborn’ (Azor Ahai Reborn’a ithafen) olacak ve Ötekilerle diyar’a haince bir saldırı yapacak. Onu reddeden herkese ADALET getirecek. Ona diz çökmeyen herkesi BUZUN gücüyle yokedecek.

maxresdefault

Şimdi sıra geldi kitaptan teoriyi destekleyen kanıtlara:

Dany’in Kılıçlar’ın Fırtınası’nda gördüğü bir rüya:

Robert's Rebellion

[quote]O gece Rhaegar olduğunu hayal etti. Üç Dişli Mızrak’a gidiyordu ama at değil bir ejderhayı sürüyordu. İşgalci’nin Ordusu Nehir’in karşısındaydı, tamamen buz ile zırhlanmışlardı, ama o, onlara ejderha ateşi ile banyo yaptırdı ve çiy gibi dağıldılar. Bir parçası bunun sadece rüya olduğunu biliyordu ama diğer parçası ama diğer parçası sevinçliydi.[/quote]

Rhaegar[Dany] atı üzerinde [ejderhası] Robert[Stannis] Baratheon ve onun isyancı[ötekiler] ordusu ile çarpışıyor.

Şunu da belirtelim, Yukarıdaki savaş ‘İşgalci’nin Savaşı’ olarak geçer, ve Dany Westeros’a dönerse aynı yakıştırmayı Stannis için yapacaktır. Bu da bağlantı için kullanılabilir.

Ayrıca, yukarıdaki alıntıda İşgalcilerin Buz ile silahlanmış ordusu’na resmi wiki’de ‘ötekiler’ denmiş. Dragon Dreams(Ejderha Rüyaları) başlığına girdiğimizde görüyoruz ki, ‘were armored all in ice’ kısmı Ötekiler başlığına linklenmiş.Yani, Dany’in buz ile zırhlanmış ordusu half-canon olarak da olsa Ötekiler olabilir, bu da teoriyi güçlendiren kanıtlardan.

Yorumlar