Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Stannis’e Yöneltilen Nefret Doğru Mu? (Yorum)

Stannis’e Yöneltilen Nefret Doğru Mu? (Yorum)

PAYLAŞ

Dizinin bitmesine rağmen ara ara sosyal medya üzerinden insanlar arasında hâlâ Game of Thrones tartışmaları dönebiliyor.

Konu Stannis olunca kitabı okuyanların büyük bir kısmı Stannis karakterini sever. Bu sadece diziyi izleyenler için ise tam tersi olup değişmektedir.

Konumuza gelmeden önce biraz Stannis’den bahsetmek lazım. Kendisi bir görev adamıydı. Demir Taht’ı ele geçirmeyi görevi ve Yedi Krallık halkına karşı bir sorumluluğu olarak görürdü. Adaletliydi, daha önceki hayatında kaçakcılık yapan Davos Stannis’e iyilik yaptığında Davos’u sadece ödüllendirmekle kalmayıp önceki hayatında yaptıklarından dolayı cezalandırmıştı. Savaşlarda kadınlara tecavüz eden askerlerini cezalandırırdı (ölüm). Kendini kanıtlamış bir kumandan ve savaşçıydı. En önemlisi ise Stannis kanunlara göre haklı olan taraftı. Robert’ta aynı Targaryenler nasıl yaptıysa tahtı kılıç hakkıyla almıştı. Yani taht Baratheonlarındı. Joffrey, Tommen, Myrcella ensest ilişkiden doğan çocuklardı, Daenerys’in ise tahtta hak iddia etmesi için gelip savaşması gerekiyordu. Renly’den bahsetmeye bile gerek yok, kendisi küçük kardeş. Hakkı Stannis’ten sonra gelir.

Tüm bunları geçelim dizi nedeniyle Stannis’i sevmeyenlerin çoğu bir sebepten sevmiyor. Kızını yakması. Başta canice bir hareket olarak gelebilir ama biraz üstünde düşünülmesi gereken bir hareket. En başta Stannis bunu bir fedakarlık olarak düşünüyordu. Bir kişinin hayatı karşısında, askerlerinin, yüzlerce kişinin hayatı ve gelecek söz konusuydu. Bunun yanında Stannis kızını sevmeyen birisi de değildi.

“Sen dünyanın öbür ucundaki aşağılık taş adamlardan değilsin. Sen Baratheon Hanedanı’ndan Prenses Shireen’sin… Ve de benim kızım.”

Stannis Shireen’in gripul hastalığını tedavi ettirebilmek için dünyanın dört bir yanından insanlar getirtmiştir. Ayrıca aralarında yukarıdaki diyalog geçmiştir. Bunlara bakarak Stannis’in kızını sevdiğini rahatça anlayabilirsiniz. Peki neden Melisandre’ye uyup kızını yaktı? Çünkü Stannis bazen fedakarlıklar gerektiğine inanan birisi. Melisandre daha önce de mucizevi şeyler yapmıştı, Stannis’in güvenini çoktan kazanmıştı. Eğer Shireen yakılmasaydı, ordu donacaktı. Stannis çoğunluğun iyiliği için inandığı şeyin mantığıyla hareket edip, bencillik yapmadı. Shireen’in yakılması dizide işe de yaradı ama Stannis’in sonu soğuktan olmasa da başka bir şeyden geldi. Ben de bu hareketinden pek hoşlanmam ama sadece bunu kullanarak Stannis’in üstüne gitmenin pek bir mantığı olmadığını düşünmekteyim. Bu yazımız tamamen yorumsaldır.

Yorumlar