PAYLAŞ

Star Trek: Enterprise, 2001-2005 yılları arasında yayınlanmış ve 4 sezon sürmüş bir Star Trek dizisidir. İlk sezonunda yalnızca “Enterprise” ismiyle geçen dizi, 3.sezondan itibaren Star Trek logosunu isminin başına eklemiştir. Dizinin yapımcıları ise Brannon Braga ve önceki Star Trek dizilerinden tanıdığımız isim Michael Piller‘dır. Dizinin ilk iki sezonu vasat bir izlenme almış ve birçok hayran tarafından beğenilmemiştir, ardından dizi 3.sezonda ve 4.sezonda güzel bir gelişme kaydetse de beklentileri karşılayamamış ve yayın hayatına veda etmiştir.

Dizinin konusu Star Trek evrenindeki 2151 ve 2155 yılları arasında geçmektedir yani ilk dizi olan The Original Series‘in bile en az 100 yıl öncesini anlatmaktadır. Dizinin ana konusu 2161 yılında kurulan Birleşmiş Gezegenler Federasyonu‘nun kurulmadan hemen öncesinde geçen süreç ve bu sırada Enterprise gemisinin yaptıklarıdır.

NX-01 Enterprise Yıldızgemisi

Dizinin ilk iki sezonu The Original Series‘te olduğu gibi çoğunlukla birbirinden bağımsız bölümler şeklinde işlenmiştir, 3.sezondan itibaren ise diziye bir konu bütünlüğü gelmiş ve her bölümde birbirinin peşi sıra devam eden hikaye örgüsü işlenmeye başlamıştır.

Enterprise dizisi sayesinde İnsan uygarlığının Federasyon‘un diğer kurucu ırklarından olan Tellarite ve Andorian ırkları ile nasıl tanıştıklarını görmeye de fırsat buluyoruz. Vulcanlar, Tellariteler ve Andorianlar birbirlerinden hoşlanmayan ırklardır. Bu dizide ise birbirleri ile nasıl anlaştıklarını ve Federasyon’un kuruluşunda nasıl rol oynadıklarını görüyoruz.

Soldan sağa Doktor Phlox, İletişim Subayı Hoshi Sato, Kaptan Jonathan Archer, Başmühendis Charles (Trip) Tucker, Levazım Subayı Malcolm Reed, Kaptan Yardımcısı T’Pol, Dümenci Travis Mayweather

Enterprise tayfasının yaşadığı maceralar ilk iki sezon boyunca oldukça sıkıcıdır, bu yüzden diziye oldukça büyük beklentiyle başlayan ancak böyle bir hayal kırıklığıyla karşılaşan Star Trek hayranlarından olumsuz eleştiriler almıştır. Ancak 3.sezon 5.bölümden itibaren yapılan düzenlemeler sonucu dizi daha akıcı bir hâle gelerek kötü durumunu düzeltmeye çabalamış fakat kısa sürede ilk iki sezondan yediği kötü damgayı kapatamayarak 4.sezonu ile final yapmıştır. Dizinin eleştiri aldığı yönlerden biri ise diğer dizilerde oldukça önemli yer tutan Klingon, Romulan gibi ırkların bu dizide neredeyse hiç görünmemesi ve bu dizinin diğer dizilerden öncesini anlatmasına rağmen diğer dizilerde yer almayan Xindi isimli bir ırkın bu dizide (özellikle 3.sezondan sonra) oldukça sık görünmesidir. Geçmişi anlatan bir diziye bir de yeni bir ırkın eklenmesi sonucunda dizi, zaten azalmış olan hayran kitlesini de kaybetmiş ve yayın hayatına veda etmekten kurtulamamıştır.

Xindi ulusunun bir bireyi

Dizi, 4.sezonda her bölüm birbirinin peşi sıra devam eden iyi bir hikaye örgüsü işlemeye başlamış ve bunun yanı sıra gerçek bir Star Trek tadı vermeyi başarmıştır, ancak bunu yapmakta çok geç kalmıştır, ilk sezonlarda yapması gerekenleri son sezonda yapması onu final yapmaktan kurtaramamıştır. Hayranlar yine de dizinin bitmemesi için imza kampanyası bir yana, aralarında para toplama kampanyası bile başlatmışlar ancak bu bile dizinin bitiminin önüne geçememiştir.

Ayrıca dizinin diğer eksi yanlarına gelirsek; Temporal Cold War isimli olay, The Original Series’te neredeyse kimsenin bilmediği Vulcan cinsellik ritüeli olan Pon Farr’ın burada herkes tarafından oldukça iyi bilinmesi, 22.yüzyılda Archer ve tayfasının Borg ile karşılaşması (oysa Borg ile ilk temas Kaptan Picard ve Enterprise-D tarafından 24.yüzyılda yapılmıştı.) gibi birkaç non-canon sayılacak evrene aykırı hatalar gösterilebilir.

NX-01 Enterprise Tayfası

Kısaca özetlersek kötü yanları iyi yanlarından oldukça fazla olan, birçok Star Trek hayranını kendinden soğutan, yaptığı hataları düzeltemeyerek 4 sezonda final yapan (Star Trek dizi geleneği 7 sezondur.) ve Star Trek evrenine aykırı saçma şeylere sahip bir dizi görüyoruz. Maalesef birçok kişiye göre Enterprise, iyi bir Star Trek dizisi olmayı başaramamış ve onun ruhunu tam yansıtamamıştır. Ben de ufaktan karakter tanıtımına geçeyim;

Jonathan Archer:

Scott Bakula tarafından canlandırılan Jonathan Archer, Enterprise gemisinin kaptanıdır. Diğer Star Trek kaptanlarına göre biraz soluk kalmıştır. Canayakın ve hayvansever biridir. Gemisinde beslediği bir köpeği bile vardır.

T’Pol:

Jolene Blalock tarafından canlandırılan T’Pol karakteri Enterprise‘ın ikinci kaptanıdır ve Vulcan ırkına mensuptur. İlk başlarda gemiye casus olarak katılmıştır ve insanlarla arası oldukça kötüdür. Sonradan birçok kişi T’Pol‘a ısınmış ve bu durum değişmiştir.

Charles (Trip) Tucker:

Connor Trinneer tarafından canlandırılan Charles Tucker karakteri Enterprise gemisinin başmühendisidir. Geminin ikinci kaptanı T’Pol ile en çok yakınlaşan kişiler arasındadır. Ailedeki 3.Charles ismine sahip kişi olmasından dolayı lakabı “Trip“tir. Teksas aksanına sahiptir. Dizideki en iyi karakter gelişimi gösterenlerden biri olmuştur.

Malcolm Reed:

Dominic Keating tarafından canlandırılan Malcolm Reed karakteri Enterprise gemisinin Levazım Subayıdır. Çekingen ve içine kapanık biridir. Güç alanı teknolojisini geliştirmeyi başarmıştır.

Hoshi Sato:

Linda Park tarafından canlandırılan Hoshi Sato karakteri Enterprise gemisinin İletişim Subayıdır. Dil konusunda uzmandır ve birkaç saat gibi kısa bir sürede yabancı bir dili çözmeyi başaracak yeteneğe sahiptir.

Travis Mayweather:

Anthony Montgomery tarafından canlandırılan Travis Mayweather karakteri Enterprise gemisinin dümencisidir. Bir kargo gemisinde doğmuştur.

Phlox:

John Billingsley tarafından canlandırılan Phlox karakteri Enterprise gemisinin Başhekimidir ve Denobulan ırkına mensuptur. Kendisine dokunulmasından hoşlanmaz, Denobulan kültürüne göre üç kadınla evlenmiştir. Yılda yalnızca altı gün uyumak gibi farklı özellikleri vardır.

Okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Yorumlar