PAYLAŞ

Harcourt Fenton Mudd ya da kısaca “Harry Mudd”, 23.yüzyılda kaçakçılık ve dolandırıcılıkla ünlenmiş bir İnsan’dı. Harry Mudd, doğduğu günden beri hilekarlıkla elde ettiği her şeyde haklı olduğunu iddia ederek tüm düzenbazca planlarında haklı görünmeye çalışmıştır.

Harry Mudd

2250’lerin ortalarında Mudd, zengin bir silah satıcısı olan Barron Grimes’in kızı Stella Grimes ile evlenecekti. Mudd, Stella’ya son derece aşıktı, fakat Stella’nın ailesi bu evliliği onaylamadı. Bunun üzerine Mudd, evlenmelerinin tek yolunun Stella’nın babasının saygısını satın almaktan geçtiğini düşündü. Daha sonra illegal tefecilerden yüklü miktarda borç aldı ve Stella’yı elde etmeyi başardı. Fakat sonrasında borcunu ödeyemedi ve tefeciler Mudd’un peşine düştü. Onu Klingon topraklarında kovaladılar ve Mudd, burada yakalanıp bir tutsak gemisine hapsedildi.

Bununla birlikte Yıldızfilosu Mudd’u araştırdığında olayların başka bir versiyonu ortaya çıktı. Mudd, Stella’nın çeyizlerini alıp kaçmıştı bu yüzden onun yalnızca Stella’dan kaçtığından şüphelendiler. Klingon topraklarına girme nedeninin aslında borç aldığı kimselerden kaçmak için değil de onu bulana ödül vaat eden babasından kaçmak için olduğunu düşündüler.

Harry Mudd, Klingonlular tarafından hapsedildiği gemide bir süre Yıldızfilosu Teğmeni Ash Tyler ile aynı hücreyi paylaştı. Mudd hapisteyken bir de hayvan eğitti; küçük şeyleri veya yiyecekleri çalmak üzere eğitilmiş Stuart isimli böceğimsi bir yaratık.

2256 yılının Aralık ayında ise Mudd ve Ash Tyler, USS Discovery’nin Kaptanı Gabriel Lorca ile bir araya geldiler. Mudd yine kurnazlıklar yaparak diğer tutsaklardan bilgiler öğreniyordu. Daha sonra Kaptan Lorca ve Teğmen Ash Tyler kaçmayı başardılar ancak Mudd’u geride bıraktılar.

Sonrasında ise Stuart’ın yardımıyla Klingonlular’ın elinden kaçmayı başaran Mudd, Kaptan Lorca’yı takip etti ve gemisi Discovery’yi çalıp Klingonlular’a satarak borçlarını ödemeyi düşündü, fakat bunu başaramadı. Sonunda Discovery ekibi, Mudd, Stella ve babasını yeniden bir araya getirdiler. Mudd her ne kadar aşkının geçmişte kaldığından bahsetse de Stella onu affetmeye can atıyordu ve babası da kızının evliliği için elinden geleni yapacağını söyledi. Bunun üzerine Discovery ekibi onları yalnız bırakırken de Stella’nın babası, Mudd’u Yıldızfilosu’ndan uzak tutacağına söz verdi.

Harry Mudd ve Stella

Mudd’un düzenbazlıkları, Stella’yı ikinci kez terketmesi üzerine yeniden başladı, yıldızlararası gezgin bir soyguncu hâline geldi, çeşitli entrikaları ve hileleri galakside yayıldı, fakat her zaman başarılı olamadı. 2266 yılına gelindiğinde Mudd’un, soygunculuğu, mal kaçakçılığı ve sahte para ile bir uzay gemisi aldığı suçları ispatlanmıştı. Bu son iki suç üzerine Mudd’un, psikiyatrik tedaviye tabi tutulması konusunda hüküm verildi.

Daha sonra kendisine yasal olarak uzay gemisi kullanma hakkı kazandıran Yüksek Lisans yaptı. Ancak bu lisans yıldız tarihi 1116.4’te, çalıntı araç kullanmak ve yasal olmayan mallar taşımaktan iptal edildi.

Harry Mudd ilk olarak 2266 yılında USS Enterprise mürettebatı ile karşılaştı. Yasadışı Venüs ilacı kullanan Mudd, Eve McHuron, Ruth Bonaventure, ve Magda Kovacs’ı, Rigel XII gezegenindeki bir madenci grubuna satmaya çalışıyordu. Enterprise ile seyahat ederek Rigel XII’ya geldiler. Aslında bu üç kadına (Eva, Ruth ve Magda) güzelliklerini sağlayan şey Venüs ilacıydı. İlacın etkisi geçince kadınlar güzelliğini kaybettiler ancak madenciler yine de onları geri iade etmediler, çünkü yanlarında akıllı birer kadın ve yol arkadaşı istiyorlardı. Bu işler bittikten sonra Mudd, Enterprise Kaptanı Jim Kirk’ten nu gezegende kalabilmek için izin istedi ancak Jim Kirk ona izin vermedi. Mudd’u tutukladı ve yargılanması için Yıldızfilosu’na teslim etti, Mudd bu olaydan sonra bir süre hapis yattı.

Harry Mudd

Fakat daha sonrasında Mudd bir şekilde kaçmayı başardı, ardından haksız yollarla çeşitli teknolojiler alıp satma işine girişti. Giriştiği bu illegal işlerden sonra ise ölüm cezasına çarptırıldı fakat Mudd yine bir gemiden “ödünç” para alıp kaçmayı başardı. Ardından verimli bir şekilde çalışıp gezegeni geliştirmeleri için androidler ile doldurulmuş bir gezegene indi, artık buradaki androidler gezegendeki tek İnsan örneği olan Mudd’a hizmet ediyorlardı. Mudd, bu gezegenin hakimi konumuna geldi fakat aynı şekilde gezegenden gitmesine de izin yoktu.

Hükümdar Mudd

2268 yılına gelindiğinde ise Mudd, Norman isimli androidi sayesinde Enterprise’ı bu gezegene getirmeyi başardı, amacı tayfayı esir alıp gemiyi ele geçirmekti ancak sonrasında kendi androidleri Mudd’a karşı da cephe aldılar. Bunun üzerine Mudd, Enterprise tayfası ile beraber androidlerin mantıklarını zorlayarak beyinlerinin iflas etmesine neden olacak hileler yaptı ve sonunda androidlerden kurtuldular. En son olarak da Enterprise tayfası, Mudd’un eski karısı Stella’nın beş yüz tane klonunu yaparak onu bu gezegende, karısının klonları ile kalmaya terkettiler, Enterprise tayfası gezegenden ayrılırken Stella’nın klonları sürekli konuşup şikayet etmekle ve Mudd’un başının etini yemekle meşguldüler.

Kaptan Jim Kirk ve Harry Mudd

Daha sonrasında ise Mudd, başka bir gemi çaldı ve android gezegeninden kaçmayı başardı. Ardından Yıldızfilosu Akademisi’ni Ilyria V gezegeninin halkına satmak, illegal aşk iksiri kristali ticaretine bulaşmak gibi birçok suça girişti. Fakat sonunda üçüncü kez Enterprise ekibi ile karşılaştı ve Kaptan Jim Kirk ile Spock tarafından yakalandı.

Mudd gemide hapis edildiğinde Hemşire Chapel’e aşk iksiri verdi, daha sonra Chapel de bunu Spock’a götürdü. Spock bir Vulcanlı olduğu için bünyesi daha dayanıklıydı ancak her ne kadar uzun sürse de sonunda iksir etkisini gösterdi ve Spock, Hemşire Chapel’e aşık oldu. Neyse ki ilacın etkisi geçiciydi ve bir süre sonra geçti. Harry Mudd ise bir kez daha kaçtıktan sonra yeniden yakalandı ve sınırsız bir rehabilitasyon tedavisine çarptırıldı.

Harry Mudd

Bu yazımda da Star Trek evreninden bir karakter olan Harcourt Fenton “Harry” Mudd’un kişiliğinden ve hayatından bahsettim ve yazımı burada sonlandırıyorum, umarım yararlı olmuştur.

Okuduğunuz için teşekkürler, sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Yorumlar